MIKSI OLISI JOKIN "JUMALA" JOKA KAIKKITIETÄVÄNÄ LOISI TÄLLAISEN ALKEELLISEN IHMISKYHÄELMÄN TÄNNE HYVIN EPÄVARMAN MAAN PÄÄLLE PELLEILEMÄÄN JA KOIKKELEHTIMAAN,JOTTA TÄMÄ KYHÄELMÄ PÄÄSISI SITTEN "TAIVAASEEN" TAI "HELVETTIIN" IHAN SEN MUKAAN MILLAISEKSI ON LUOTU.
PALJON JÄRKEVÄMPI SELITYS ON, ETTÄ TÄMÄ ON SATTUMAN TULOSTA KAIKKI.
MIKÄÄN JÄTRKIOLENTO EI OLISI TÄLLAISTA MAANPÄÄLLISTÄ SEKASOTKUA LUONUT. JA MIKSI IHMEESSÄ OLISI SEN LUONUT? JONKINLAISEKI TESTIKSI, KOKEEKSIKO, HEH-HEH. JOKIN JÄRKEVÄ SYYHÄN SIIHEN PITÄISI OLLA!!! MIETI NYT IHAN VÄHÄN OMILLA AIVOILLASI.
PALJON JÄRKEVÄMPI SELITYS ON, ETTÄ TÄMÄ ON SATTUMAN TULOSTA KAIKKI.
MIKÄÄN JÄTRKIOLENTO EI OLISI TÄLLAISTA MAANPÄÄLLISTÄ SEKASOTKUA LUONUT. JA MIKSI IHMEESSÄ OLISI SEN LUONUT? JONKINLAISEKI TESTIKSI, KOKEEKSIKO, HEH-HEH. JOKIN JÄRKEVÄ SYYHÄN SIIHEN PITÄISI OLLA!!! MIETI NYT IHAN VÄHÄN OMILLA AIVOILLASI.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Junala eleli taivaassa enkelien kanssa kaikessa rauhassa kun Jumalan isäntärenki Saatana teki kauhean rikoksen:Se yritti tulla Jumalan kaltaiseksi!Yäks hyi!!Mistä se keksikin!Miten se kehtasi?Hyi helvetti...!No saatanalle piti saada uutta työtä kun semmoisen tempun teki Jumalalle!Niinpä Jumala loi Maan ja ihmiset ja suisti Saatanan maan päälle houkuttelemaan ihmisiä eroon Jumalasta.Ne sitten joutuu helvettiin jossa on Saatana toimitusjohtajana.Näin homma ratkesi tyylikkäästi:Saatanalla on virikkeellistä puuhastelua ja Jumalan ei tarvitse pelätä että joku yrittäisi tulla hänenlaisekseen!
Ja aluksi, esitit oikean kysymyksen, joskin hieman pettyneellä, öö suomalaisella asenteella.
Itse olen tullut semmoiseen hajatelmaan, että sattuma sanan käyttä pelkästään olemisemme kriteerinä on alentavaa ja väärä asenne. Siis koska kaikki universumin osaset ja voimat osallistuivat ja osallistuvat elämän synnyttämiseen, yllä- ja huolenpitoon, voidaan näin ajatella universumin itsessään olevan elävä. Paikallisen elämän se toki voi vallan helposti tuhotakin, mutta se on toinen tarina.
-evvk-
olet oikeilla jälillä maailmankaikkeus on yksi
elämä rakkaus kaiken perusta josta kaikki on saanut alkunsa ja myös palaa ilmentyäkseen taas
uudelleen
Sillä ei ole alkua eikä loppua
sattumaa ei ole
ihmismielikin on juuttunut aikaan ja näin joutunut syitten ja seurausten alaiseksi
maailman ongelma yksilön ongelma
vain jos yksilö muuttuu muuttuu koko maailma
..valittaa oman ymmärryksen puutteellisuutta.
Alä välitä. Jos Jumala on olemassa, ei sinun tarvitsekaan Häntä ymmärtää. Ellei, niin vielä vähemmän.