se vähä mikä on, jakaantukoon kuka mihinkin. IPU.lla ei ole tulevaisuutta, eikä tilausta. Poliittinen agenda on selkeästi olematon, eikä kiinnosta kansalaisia pätkääkään. Yksittäiset ja paikalliset esiintulot eivät tuo poliittista lisäarvoa, joten koko systeemin koossapitäminen, on suoranainen vitsi.
IPU on lopetettava
ja jäsenistö
10409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aloitusviesti oli täynnä puppua.
Suomen tulevaisuuden takia IPUa tarvitaan.
IPU = TURHA !
kuin Pietu.
Miten me saadaan Suomi itsenäiseksi ellei ipu aja asiaa ja tee sitä tunnetuksi. Ipu on ainoa joka todella haluaa palauttaa maamme itsenäisyyden ja lainsäädäntövallan.
Voi voi kun IPU ajaisikin tuota asiaa...
Nyt se syö oikeaan EU:sta irti ajavaan politiikkaan tehoavilta toimilta potentiaalia. Ihan tarkoituksellisesti, sillä kukaan ei hölmöyttään jatkaa samaa hyssyttely ja piilosilla oloa mitä Ipu on nykyisen ja entisten puoluenimiensä aikana harjoittanut.
Suomi pitää saada irti eu:sta ja oikeat suomalaiset päättäjät hommiin ja tuota varten pitänee oikeita pystyviä henkilöitä vielä odotella, tai sitten saada joitkin nykyisiä todellisia toimivia puolueita tosissaan asian taakse.
IPU:n toimilla ei kyseisiä asioita tulla koskaan saavuttamaan, eikä se ansaitse marjoja siinäkään tapauksessa, että EU romahtaa omaan mahdottomuuteensa, silloinkin tilanteessa tarvitaan osaajia ja kantaaottavia aloitekykyisiä poliitikkoja joilla on uskallusta sanoa jotkin.
Eli periaatteen vuoksi äänestäminen ryhmälle, joka ei tee asioille mitään, ei osallistu päivän politiikkaan eikä kykene mihinkään, on enemmän kuin tuhlausta.
Lainsäädäntövalta on edelleen suomessa ja jos IPU toista väittää, se valehtelee tarkoituksellisesti, siis sitä ei tarvitse palauttaa, mitä ei ole menetetty.
Tosin jos tuolla tarkoitetaan tätä ns, EU perustuslakia, se on mahdollisesti tulossa, siksi IPU:n pitäisikin oikealla asialla ollakseen pyrkiä ilmaisemaan edes tuo asia oikein ja tehdä näkyvää vastarintaa sen eteen, ettei kyseistä perustuslakia koskaan hyväksyttäisi.
Vaan eipä tee tai ota kantaa, vaan odottaa ja antaa EU perustuslain ensin tulla, jotta se voi sanoa "haluavansa" palauttaa lainsäädäntövallan kansalle.
Itsenäisyyden palauttaminen on vastuun ottamista omiin käsiin ja tuota vastuuta maasta ja kansasta ei Itsenäisyyspuolueen näytöillä voida kyseiselle ryhmälle antaa. EU:kin on demokraattisempi vaihtoehto kuin IPU:diktatuuri jossa valta pönkittyy yhteen suuhun ja muiden suut ovat säkkiä myöten kiinni.
Kirjoittaja ei näytä ymmärtäneen mitään IPU:n toiminnasta tai sitten kyse on tarkoituksellisesta loanheitosta.
Esim tämä:
"sillä kukaan ei hölmöyttään jatkaa samaa hyssyttely ja piilosilla oloa mitä Ipu on nykyisen ja entisten puoluenimiensä aikana harjoittanut."
-Oliko sekin piilosilla oloa, kun IPU järjesti 2006 marras-joulukuussa kolmen viikon mielenosoituksen EU:n perustuslakia vastaan eduskunnan edessä?
Jokaisena päivänä kolmen viikona ajan jokainen ohikulkija ja Sanomatalon ikkunasta eduskuntatalolle päin katsonut näki, että IPU haluaa torjua EU:n perustuslain.
Se, että Helsingin sanomat tai mikään muu suurempi media ei maininnut IPU:n mielenosoituksesta, ei ole IPU:n vika.
IPUa kyllä tarvitaan.
"-Oliko sekin piilosilla oloa, kun IPU järjesti 2006 marras-joulukuussa kolmen viikon mielenosoituksen EU:n perustuslakia vastaan eduskunnan edessä?"
Ja nuokin seisojat IPU jätti, petti ja hylkäsi.
Ei löydy enää seisojia jollei oteta toisesta EU maasta nimittäin saksanseisojia ja kuparisen pahvikuvaa.
IPU:n tekemisten vaikutus Itsenäisyydelle on lähinnä kyseisen haaveen naurettavaksi tekeminen.
1."Eli periaatteen vuoksi äänestäminen ryhmälle, joka ei tee asioille mitään, ei osallistu päivän politiikkaan eikä kykene mihinkään, on enemmän kuin tuhlausta.
2. Lainsäädäntövalta on edelleen suomessa ja jos IPU toista väittää, se valehtelee tarkoituksellisesti, siis sitä ei tarvitse palauttaa, mitä ei ole menetetty. "
Kirjoituksestasi käy ilmi kuin puhuisit IPU.n puolesta ja myös IPU.a vastaan !
Ymmärrän, että olet jostakin tuohtunut.
Tuntuu myös siltä kuin vaatisit IPUlta. uusia mainitsemiasi toimintoja;
Minä osallistun päivänpolitiikkaan ja kirjoitan pääministerille, presidentille jne. sähköposteja ja Suomi 24 palstoilla päivänkohtaisista, jopa maailmanlaajuisista tapahtumista.
” joka ei tee asioille mitään, ei osallistu päivän politiikkaan eikä kykene mihinkään,”
1.Oletko IPU.n jäsen ? Jäseneltä, jäsenistöltä voisi odottaa ryhtymistä noihin esittämiisi toimiin.
Sinä voit ryhtyä kommentoimaan paikkakuntasi päivänpoliittisia päätöksiä ja tekemään ehdotuksia kunnallesi.
Voit seurata eduskunnan päätöksiä ja eritasoilla tehtäviä yhteiskunnallisia päätöksiä tai sellaisia yritystoiminnan päätöksiä joissa käytetään veronmaksajien rahoja.
Puoluejohto joka tekee työtä vapaehtoisin taloudellisin resurssein ei oman työnsä ohella pysty hallitsemaan koko yhteiskunnallisen toiminnan kirjoa.
Puolueen johtajisto on nähdäkseni ottanut linjan jossa lausutaan asioista mutta ei muutoin puututa asioihin.
IPU.lla. on diplomaattinen linja, mutta se ei saa yhteiskunnallista merkitystä, k o s k a median pimennys on totaalinen.
Kannanotot eivät tule näin ollen laajasti, yleisesti tietoon.
Julkisin varovaroin ylläpidetyn median tulisi ainakin joskus julkaista myöskin IPU.n kannanottoja
Ole aloitteellinen ja ryhdy auttamaan puoluetta!
2. Lainsäädäntövalta on edelleen suomessa ja jos IPU toista väittää, se valehtelee tarkoituksellisesti, siis sitä ei tarvitse palauttaa, mitä ei ole menetetty. "
Lainsäädäntövalta on eduskunnalla niin, että EU-määrää miten lait säädetään, ja kun näin on ei Suomen eduskunnalla ole i t s e n ä i s t ä l a i n s ä ä d ä n t ö v a l t a a-
.80 % on suoria EU-lakeja ja n. 20 % on lakeja joiden tulisi olla eduskunnan omassa päätösvallassa, mutta esim. puolustusvoimia koskeviin säädöksiin on Suomella ja EU:lla pubjettisopimus joka määrää kuinka paljon on v u o s i t t a i n lisättävä puolustusvoimien kalustohankintoihin määrärahaa tämä on vapaehtoinen pakko koskien nimenomaan varusteluhankintoja.
Huomaa samanlaista määräystä ei ole esim. että kansantulosta on käytettävä määrätty prosentti aluekehitykseen, koulutoimeen, sosiaalitoimeen, kansanterveydenhoitoon jne.
Jos Lissabonin sopimus tulee hyväksytyksi ei Suomen kansantuloa kenties enää lasketakaan vaan on olemassa Euroopan Union nimisen liittovaltion kansantulo.
Huomaa vielä, että mm. eduskuntaan ja sen valiokuntiin unionista tulevat direktiivit on hyväksyttävä, pilkkuakaan muuttamatta, tai hylättävä sellaisenaan.
EU. valvoo, että sen jäsenmaissa on s e l l a i n e n hallitus jonka takana on eduskunnan enemmistö joka takaa unionin päätösten hyväksymisen jäsenmaassa.
Itsenäisyyspuolue on tarpeellinen.
Menestys on toiminnasta kiinni, jäsenistö takaa toiminnan.
Yleisesti ihmiset eivät tahdo kuulua puolueisiin!
Puoluepolitiikka hoidetaan lähinnä ns. puolueettomien yhdistysten kautta, siksi olenkin ehdottanut, että koska kaikessa on mukana puoluepolitiikka tulisi kaikkien yhdistysten olla samalla viivalla.
Yhdistys- ja puoluelait tulisi uudistaa ja säätää niin, että palautteen kansanvalta, demokratia ja säädetään sellaiset oikeudet ja yhdenvertaisuus kansalaisten kesken, että ihmiset uskaltavat kansalaistoiminnan olevan kaikille avointa toimintaa josta ei seuraa vahinkoa.
Nykyinen epäterve puoluevalta jossa esiintyy väärinkäytöksiä ja syrjintää ei kestä päivänvaloa eikä sitä, että huonot epädemokraattiset päätökset tulisi julki tai, että joku oivaltaisi puoluepoliittisen mädännäisyyden. Vallankäyttäjien toimet ovat suojatut Stalinin menettely tavat.
Kansalakinen joka puuttuu vääriin syrjiviin päätöksiin leimataan valittajaksi josta seuraa asioista tietämättömien kansalaisten parjaussamppanjat ja vallankäyttäjiltä kaikentasoinen syrjintä. ja likvidoinnit.
Suomi tällaisenaan on v a l t i o- ja k u n t a p o l i t i k k o j e n ja puoluevaltaa käyttävien terroristien ihanne maa jossa kaikki valta on puolue-poliittista.
EU- jakaa a l m u ja niille jotka takaavat valtajärjestelmän,
ruoka-apua ja psyykelääkkeitä niille jotka avata silmänsä asioille
Kirkot tukevat valtaa, sielunhoitajat saarnaavat ” älkää muistelko kärsimäänne pahaa vääryyttä”
” olkaa nöyriä maalliselle vallalle"
IPUA ja kaikkien ihmistten yhteistyötä tarvitaan ihmisoikeuksien ja koko luomakunnan oikeuksien vaalimisessa.
"Eli periaatteen vuoksi äänestäminen ryhmälle, joka ei tee asioille mitään, ei osallistu päivän politiikkaan eikä kykene mihinkään, on enemmän kuin tuhlausta.
Lainsäädäntövalta on edelleen suomessa ja jos IPU toista väittää, se valehtelee tarkoituksellisesti, siis sitä ei tarvitse palauttaa, mitä ei ole menetetty. "
YLLÄ OLEVA TEKSTISI OLI SE JOKA SYTYTTI MINUTKIN KESKUSTELEMAAN ASIASSA!
kannanottoni pari vastausta jäljempänä..
am.
300 lukijaa tällaisen herjan kimpussa. Eikö porukkaa kiinnosta asiakeskustelut? Tämä vahvistaa sen että täällä toimii puolueen vastaiset henkilöt palkattuina.
IPU on vasta aloittamassa toimintaansa ja etsimässä lisää toimijoita joiksi kaikki rehelliset suomalaiset ovat tervetulleita panemaan isänmaan asiat vihdoin järjestykseen. Me olemme tosissamme toisin kuin entinen totinen puolue lahjusskandaaleineen.