Mitäs arvelette tämän tarkoittavan oliko oulun murretta tai sitten jotain ulkomaankieltä. Onko sana yleensä tuttu. Kuulin puhuttavan narakista 60-luvulla. tuntuuko tutulta.
narakki
5
4482
Vastaukset
- Nakki
Tietämäni mukaan "narakki" tarkoittaa keskuslämmityskattilaa.Liekö ollut aikoinaan sen merkkisiä kattiloita myytävänä?
- hienoo
Kyllä sama tieto on mulla että keskuslämmityskattila, mutta mistä sana tulee kattilan merkistä vai ruotsin kielestä. Se olisi vielä kiinnostanut tietää. Usea ei ole narakista kuullutkaan kun on sähkö- ja kaukolämpö taloissa.
- 121083
nakkia sanottiin pienois keskuslämpö kattila siinä poltettiin kivihiiltä ja oli automaatti vedon säätö.merkkiä en muista.
- Anonyymi
Narakki oli Oulussa käytetty sana ns Ruotsin lahjatalojen keskuslämmityskattilasta. Valmistaja oli myös Ruotsista: "Klafreström" ja sen kotipaikka "Klaveström". "Narakin vierssä oli puulämmitteinen keittiöliesi, valmistaja myös "Klafreström". Alkujaan "narakit" olivat aina sijoitettuina keittiöön, lieden viereen. Alkuvuosina "narakissa" poltettiin puuhalkoja, koska kivihiiltä ei itse asiassa ollut oikein saatavana, puuhalkoja oli (Kivihiili on tuontitavaraa ulkomailta!). Sitten tuli kivihiili ja koksi, ja sitten vieläkin parempi antrasiitti (myös kivihiiltä). Tässä "kehitysvaiheessa" hyvin monessa talossa "narakit" siirrettiin alakertaan, saunahuoneen viereen. Melko nopeasti tuli öljypoltin, joka asennettiin todellakin näihin alkuperäisiin "narikoihin" ja oljypolttimoon tuli viereen itse "narikka-huoneeseen" sijoitetusta noin 25 litran eli parin ämopärin vetoisesta säliöstä polttoöljy. Se haettiin taas kirjaimellisesti ämpäreillä ulkona pihalla olevasta omasta öljytynnyristä ja niissä taas noin 150 litraa öljyä. Öljypolttimon oli muisttkaseni kehittänyt ja valmistanut "insinööri Karhi" ja kutsuttiin "Karhi-polttimoiksi". - Siitä sitten kehitys eteni: Hankttiin isommat ja tehokkaammat vehkeet, jne ja lopåulta kaukolämpö yms. Karjasillan ensimmäiset omakotitalojern keskuslämmitykset oli siis vuodesta 1940 lähtien näissä "Ruotsin lahjataloissa" ja itse lämmityskattila oli "narakki" ja valmistaja "Klafreström" ja tekopaikka Ruotsissa, maan eteläosassa. Tottakai vuonna 1940 tämmöinen oli huipputekniikka lämmityspuolella Suomessa! Itse sana "narakki" on sitten kummajainen, voisiko olla jokin käännös tms venäjästä: ei se ruotsiakaan ole. Nämä tuli siis kesästä 1940 lähtien, eli Talvisodan 1939-1940 jälkeen, ja ennen Jatkosotaa 1941-44 ja Lapinsotaa 1944-45. Minä itsekin olen vuosikausia "narakkaa" lämmittänyt: sekä puulla, koksilla, antrasiitilla että öljyllä. Aina sanottiin että "lämmitetään narakilla". Kaikki käytti samaa sanaa. Ikinä ei puhuttu mistään lämmityskattiloista tms jutuista, aina "narakki".
- Ferio
Narakilla olen kuullut sanottavan, ja tarkoitettavan keskuslämmitysliettä, eli niitä jälleenrakennuskauden taloissa perinteisiä "Leinoliesiä" joissa on vesikierto, vapaalla kierrolla keskuslämmitykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843442
- 771367
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1831353Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401050Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835