Sama lopputulos puolesta huolimatta

Mikään ei voi syntyä tyhjästä.Ei jumala tai luonto. Niin kaikissa uskonnoissa kuin teorioissa pysähdytään aina samaan lopputulokseen ja kysymykseen "kuka loi? miten syntyi? Mikään ei voi syntyä tyhjästä (ainakaan nykyteknologialla ei pystytä sitä todistamaan tai nykymaailmassa).
4167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

järjellä ajateltuna tyhjästä voisi syntyä hiukkanen,
joka aiheuttaisi ketjureaktion. Se toinen vaihtoehto,
eli tyhjästä syntyy jumala, jolla on fiksaatio
paimentolaisiin, kamelin paskaan, kikkelin
silvontaan ja kuurupiiloon on aika epätodennäköinen.

Äänestä

Tai jotenkin renkaan kaltainen todellisuus?

"Mikään ei voi syntyä tyhjästä (ainakaan nykyteknologialla ei pystytä sitä todistamaan tai nykymaailmassa). "

Onks pakko lähteä siitä, että on oltava alkupiste, josta kaikki alkoi? Alun pariksi sopii hyvin ajatus maailmanlopustakin. Kun energia ei katoa, niin ehkei se ole koskaan syntynytkään. Jospa energia vaan on senkummemmin syntymättä ja häviämättä ajan suhteen äärettömässä avaruudessa. Jos aikaa ei ole olemassa ollenkaan siinä muodossa kuin me sen yleensä käsitämme, vaan kaikki aika ja asiat ovatkin yhtaikaa tässä hetkessä, mutta niitä on vaan hankala tarkastella tai tajuta.

Äänestä

taas tarjoilet. Mietipä vähän millaista oli tiede muutama vuosisata sitten ja vertaa sitä nykypäivään. Ero on huikea. Fiksut ihmiset tutkivat ja löytävät selityksiä.

Tyhmemmät joko luottavat fiksumpien tutkimustuloksiin, tai sitten kieltävät kaiken ja tarjoilevat tilalle jumalaa.

jumalasi pienenee koko ajan, kunnes lopulta häviää olemattomiin.

Äänestä

Järkevämpää on nykyisillä tiedoilla olettaa että universumi on tullut tyhjästä tai ollut aina, kuin että jumala olisi luonut universumin ja ollut aina olemassa.
Tämä siksi koska universumi olemassaolo on täysin kiistatonta, jumalan ei. Jos tungetaan jumala "vastaukseksi", edelleen jää kysymys siitä mistä jumala tuli. Ja mikä tärkeintä, pitäisi vielä todistaa jumalan olemassaolo. Jumalaoletus aiheuttaa siis vain lisäkysymyksiä.
Jos universumi on liian mutkikas syntyäkseen itsestään, ei ole voinut jumalakaan tulla tyhjästä. Sillä senhän pitäisi olla tuplasti mutkikkaampi olento kuin universumi, eikö?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nnjnmm,m kirjoitti:

Mikään ei voi syntyä tyhjästä.Ei jumala tai luonto. Niin kaikissa uskonnoissa kuin teorioissa pysähdytään aina samaan lopputulokseen ja kysymykseen "kuka loi? miten syntyi? Mikään ei voi syntyä tyhjästä (ainakaan nykyteknologialla ei pystytä sitä todistamaan tai nykymaailmassa).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu