ennen vuotta 1975,enkä muista edes päivämäärää enkä ole varma edes vuodesta.Mua on revitty siitä asti saarnaamaan.Mä en ole sitä tehnyt oikeastaan koskaan.Mä en ymmärtänyt kasteelle mennessä,että mun täytyy alkaa saarnaamaan.Enkä mä ymmärtänyt montaa muutakaan asiaa,mihin mä sitouduin.Mä menin vaan sen vuoden 1975 syksyn takia,jolloin Harmagedonin piti tulla.Mä luulin,että mä olen pelastettu,kun menin kasteelle.
Mä menin
kasteelle
11603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ennen vuotta 1975,enkä muista edes päivämäärää enkä ole varma edes vuodesta.Mua on revitty siitä asti saarnaamaan.
- Miten on revitty saarnaamaan? Minulla ei ole koskaan ollut ongelmia siitä että joku olisi repinyt todistamaan kentälle. Ketään ei voi pakoittaa mihinkään.
Mä en ole sitä tehnyt oikeastaan koskaan.Mä en ymmärtänyt kasteelle mennessä,että mun täytyy alkaa saarnaamaan.Enkä mä ymmärtänyt montaa muutakaan asiaa,mihin mä sitouduin.Mä menin vaan sen vuoden 1975 syksyn takia,jolloin Harmagedonin piti tulla.Mä luulin,että mä olen pelastettu,kun menin kasteelle.
- Sinun täytyy alkaa etsimään totuutta Raamatusta! Älä kuuntele näiden ihmisten luopio ajatuksia, vaan etsi kiivaasti totuutta ja lue Sananl.2:1-22..Ja muutenkin Sananlaskut ovat erittäin opettavaisia läpi maallisen historian.R
näin jälkikäteen,että "vaunut meni ennen hevosia".Suurimpana syynä silloiseen tilanteeseen oli pelko.
RRR-kiltaa?
on?
Miksi sinä täällä tyrkytät tapojasi toisille?
>>Älä kuuntele näiden ihmisten luopio ajatuksia, vaan etsi kiivaasti totuutta
Tuo on oikeaa puhetta. Täytyy ihan vilpittömästi etsiä tietoa. Esim vuodesta 1975 on jos jonkinlaista spekulaatiota olemassa. On siis parasta varmistautua itse sekä kuuntelmalla että lukemalla, mitä Jehovan todistajien haaratoimisto Suomessa vuodesta 1975 kertoi. Mouritz piti tästä aiheesta vuonna 1972 konventtipuheenkin. Tässä on faktaa, joka ei petä:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/dokumentit/1975.html
Meitä -60-70 lukulaisia on vielä paljon. Joillakin on vielä naivi usko tallella ja ovat vt järjestelmässä edelleen mukana. Joskin ikä alkaa jo painaa tätä 1914 "kakkos" sukupolvea. Srk on myös niitä, jotka ovat enää tapa Jt ja ovat erisidoksien takia ainoastaan mukana vuodesta toiseen. Kolmantena ryhmänä on sitten entiset Jt joihin itsekin kuulun ja siitä olen todella onnellinen. Itsekin pentuna kastettuna en varmastikaan tajunnut mihin kelkkaan aikanaan hyppäsin, mutta onneksi tajusin hypätä siitä pois.
>Olihan se 6-70 luku aikamoista toivon aikaa, mutta eihän siitä jäänyt sitten edes luuta kaluttavaksi.
>Minkähänlainen show syntyisi, jos jt salilla olis jäsenillä julkisesti mahdollisuus kysellä selitystä 1975 harhaopille....
>Jos olet edelleen jt riveissä ja et onnellinen, niin poisturiveistä.. se on parasta sinulle. Tosin ei monestikkaan helppo ratkaisu. Vuosien sosiaalisuhteet katkeaa, mutta punnitse mikä sinulle on parasta..älä pelkää..
>>>Mä menin
kasteelle ennen vuotta 1975,enkä muista edes päivämäärää enkä ole varma edes vuodesta.Mua on revitty siitä asti saarnaamaan.Mä en ole sitä tehnyt oikeastaan koskaan.Mä en ymmärtänyt kasteelle mennessä,että mun täytyy alkaa saarnaamaan.Enkä mä ymmärtänyt montaa muutakaan asiaa,mihin mä sitouduin.Mä menin vaan sen vuoden 1975 syksyn takia,jolloin Harmagedonin piti tulla.Mä luulin,että mä olen pelastettu,kun menin kasteelle.
humalassa , ettet muista mitään
Luopio jäseniä ovat eteviä eksyttämään totuuden löytäneitä. Heidän johdossa on itse saatana.
...etköhän löydä VIELÄ vähän rivompaa luopiorivaa....