Vihan veljet

Kerho 22

http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Akateemisen_Karjala-Seuran_jäsenistä

Tämä on luettelo kansallismielisen opiskelijärjestön Akateemisen Karjala-Seuran (AKS) jäsenistä. AKS:n jäsenmäärä oli noin 4000. Tarkkaa lukua ei tiedetä, koska Seuran ei ollut kovin tarkka jäsenluetteloistaan. Lisäksi seuran lakkauttamisen jälkeen syksyllä 1944 Punaisen Valpon ja Valvontakomission ulottuvilta hävitettiin tai katosi materiaalia, jotka paljastivat seuran jäseniä. AKS:n jäsenkortisto on säilynyt Kansallisarkistossa, mutta siitä on poistettu kaikkien seuran toiminnan aikana kuolleiden, kurinpidollisista syistä erotettujen tai 1930-luvulla poliittisista syistä eronneiden tai 1934 valtiovallan määräyksestä seurasta eronneiden aktiiviupseereiden kortit

7

2020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Vihan, jonka venäläiset ovat toimillaan vuosien saatossa itse aiheuttaneet.

      • Hans Wes...

        KArjalaiset pyrkivät myrkyttämään suomalaisen rauhaa rakastavan mielenlaadun. Se on perintöä ½slaavilaisesta taustasta viipurista!


      • sortotoimet?

        On erotettava historian kaksi vaihetta:

        1. Autonomian aikana ns. sorto kohdistui Helsingin herroihin, jotka pulikoivat silloista esivaltaa vastaan. Tappoivatko mustat sotniat tuhansia suomalaisia? Onko kukaan lukenut todellisista vainoista? Tietysti pyrittiin myös venäläistämään, aivan kuten suomalaiset pyrkivät suomalaistamaan jatkosodan aikana Itä-Karjalassa. Ei tällaisesta synny vihaa.

        2. Mutta 30.11.1939 karjalaisten ortodoksien uskonveli ja suomalaisten naapuri hyökkäsi aiheetta kimppuumme. Tähän päättyi ystävyytemme. Eikä ystävyyttä synny uudelleen ennenkuin Venäjä tunnustaa rikoksensa, pyytää anteeksi ja hyvittää jotenkin.


      • ettei hampu näy.
        Hans Wes... kirjoitti:

        KArjalaiset pyrkivät myrkyttämään suomalaisen rauhaa rakastavan mielenlaadun. Se on perintöä ½slaavilaisesta taustasta viipurista!

        Karjalaiset eivät ole slaavilaista taustaa, vaan ihan samanlaisia suomalaisia, kuten sinäkin (joka kuitenkin olet suomalaisen irvikuva).


      • Anonyymi
        Hans Wes... kirjoitti:

        KArjalaiset pyrkivät myrkyttämään suomalaisen rauhaa rakastavan mielenlaadun. Se on perintöä ½slaavilaisesta taustasta viipurista!

        Poistu hurri maasta


    • naapurivihaa

      Karjalaiset ovat käyneet kauppaa venäläisten kanssa iät ja ajat. Ei venäläisiä vihattu Karjalassa. Negatiivisimpia olivat vitsit, nekin tyyliä: suomalainen, ruotsalainen ja norjalainen olivat lentokoneessa kunnes...
      Kaikilla kansoilla on tällaisia tarinoita naapureista, myös naapurikyläläiset ovat vähän outoja jne. Venäläisillä oli tietysti samanlaiset vitsit yksinkertaisista tsuhnista.

      Vihan veljet ja ns. venäläisviha on Ruotsin perua, sitä koettiin Helsingin herrojen parissa. Samaa vihaa koettiin myös työväestöä kohtaan.

    • d et qet etyet y

      http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=63223:krooninen-ryssaeviha-akateemisen-karjala-seuran-polttoaineena&catid=5:tiede&Itemid=7

      Urho Kekkonen kuului aikoinaan AKS:aan.
      1920-luvun alussa perustettu AKS kävi avointa sotaa nuorta Neuvostoliittoa ja omaa parlamentarismiamme vastaan.

      ProKarelia = fasismin jätökset, sanoo Leo M. Nieminen
      http://www.youtube.com/watch?v=xKuOtua5dW4

      Akateeminen Karjala-Seura (AKS) oli vuosina 1922–1944 toiminut ylioppilaiden ja akateemisen eliitin muodostama kansallismielinen järjestö, joka olemassaolonsa aikana hallitsi suvereenisti akateemista maailmaa ja ylioppilaskuntaa. Lisäksi AKS:llä oli paljon vaikutusvaltaa Suomen sisäpolitiikassa jo pelkästään siksi, että sen jäsenkuntaan kuului monia merkittäviä politiikan toimijoita.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Aunuksen_retkikunta
      Aunuksen retki oli suomalaisten vapaaehtoisten yritys valloittaa ja liittää Suomeen osia Itä-Karjalasta vuonna 1919, Venäjän sisällissodan aikana. Retki oli yksi heimosodista.
      Helmikuussa 1918 Mannerheim piti kuuluisan Miekkavalapuheensa, jossa hän sanoi, ettei pane miekkaansa tuppeen, ennen kuin Viena ja Aunus on vapautettu Leninin sotilaista. Suomen sisällissodan jälkeen käytiin paljon julkista keskustelua Itä-Karjalan liittämisestä Suomeen.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Suur-Suomi
      Suur-Suomi-aate oli heimoaatteeseen perustunut itämerensuomalaisen kansojen yhteenkuuluvuutta korostanut aate, johon usein sisältyi halu tai tavoite liittää Suomen valtioon itämerensuomalaisen väestön asuttamia muiden valtioiden alueita. Suur-Suomi-aatetta edustaneista järjestöistä Akateeminen Karjala-Seura puhui Suur-Suomesta sekä tavoitellun suursuomalaisen valtion että suomalais-karjalaisen ei-valtiollisen kieli- ja kulttuuriyhteisön merkityksessä.
      1920-luvulla suur-Suomea rakennettiin heimosodissa ja haluttiin yhdistää kaikki itämerensuomalaiset kansat yhdeksi valtioksi. Tällaista halua oli myös läntisessä Itä-Karjalassa, joista Repolan ja Porajärven kunnat liittyivät Suomeen, tosin vasta tiukkojen ehtojen myötä, mutta jäivät Tarton rauhassa rajojen ulkopuolelle.

      Eniten suur-Suomen projekti elähdytti Akateemisen Karjala-Seuran ja Lapuan liikkeen ja sen parlamentaarisen seuraajan IKL:n politiikkaa. Myös kokoomuksessa ja Maalaisliitossa oli Suomen suurentamisen kannattajia. Mannerheimin Miekkavala 1918 ja Miekantuppipäiväkäsky 1941 lisäsivät Suur-Suomi-innostusta. Vasemmistopoliitikoista suursuomalaista harrastusta oli aikoinaan Oskari Tokoilla ja Väinö Voionmaalla, joka julkaisi 1918 kirjan "Suur-Suomen luonnolliset rajat".
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Akateeminen_Karjala-Seura
      AKS keskittyi aluksi Itä-Karjalan pakolaisten hyväksi tehtävään työhön ja levitti ajatusta Karjalan heimon yhdistämisestä. Propagandan levittämiseen se sai valtion ja Itä-Karjalan avustamiskeskuksen taloudellista tukea. Kansallisten rajojen tavoitteleminen nähtiin tärkeäksi. Tähän liittyi kaikkien itämerensuomalaisten heimojen yhdistäminen Suomen lipun alle. Ensimmäisenä askeleena oli Itä-Karjalan liittäminen Suomeen. Uralin suomalaisheimoille vaadittiin itsenäisyyttä. AKS:n kanssa toimi limittäin Vihan Veljet -niminen venäläisvastainen salaseura. Alussa AKS:n mottona oli Työväestö on voitettava isänmaalle!, koska luokkataistelun katsottiin häiritsevän Suur-Suomen luomisen tavoitetta.
      Lotinapellon liitto oli erityisesti AKS:n piirissä vaikuttanut epävirallinen sotaisa Suur-Suomi-ryhmittymä. Urho Kekkonen, Martti Haavio ja eräät muut AKS:n nuoret jäsenet olivat aikoinaan solmineet "Lotinapellon liiton", johon sisältyi lupaus hyökätä Syvärin yli Lotinanpeltoon vaikka kaatuen "ryssän konekiväärituleen". Nimi liittoumalle otettiin venäjänkarjalalaisesta Lotinapellon kaupungista, joka sijaitsee Syvärin toisella puolen. Tarinan mukaan lotinapellonliittolaiset olisivat ensimmäisinä kaatuneet kuularuiskun tulitukseen Syvärin ylityksen jälkeen.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Elmo_Kaila
      Elmo Edvard Kaila (6. helmikuuta 1888 Jokioinen – 16. toukokuuta 1935 Helsinki) tunnetaan Akateemisen Karjala-Seuran ensimmäisenä puheenjohtajana ja myös salaseura Vihan veljien johtajana. Hänellä oli tärkeä osa Suomen itsenäisyyden alkuvuosien politiikassa vaikka hän ei ollutkaan näkyvästi esillä julkisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      254
      5856
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3852
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3231
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3119
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      166
      2958
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      40
      2770
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      92
      2757
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      75
      2434
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2047
    Aihe