Miten

tulkitsevat tämän Uuden testamentin kohdan?

Suulas lapseton opettajatar joutuu helvettiin?

”11 Naisen tulee kuunnella opetusta, hiljaa ja kuuliaisena. 12 Sitä en salli, että nainen opettaa, enkä sitä, että hän hallitsee miestä; hänen on elettävä hiljaisesti. 13 Ensinhän luotiin Aadam ja sitten Eeva, 14 eikä petetyksi joutunut Aadam, vaan nainen antoi pettää itsensä ja rikkoi käskyn. 15 Lasten synnyttäjänä hän on kuitenkin pelastuva, jos vain pysyy uskossa ja rakkaudessa ja viettää hillittyä, Jumalalle pyhitettyä elämää.”
8247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

koskeeko tämä myös lapsettomia naispomoja, jotka työssään käskyttävät miehiä?

Äänestä

Jokainen suomalainen, lutheriainenkin on miekan voimalla pakkokastettu saatanallisuuteen ja meihin on istutettu laittomasti ruotsalainen pakkosivistys joka ei ole Jumalalta eikä Jeesukselta!

Lutheri pilkkas jutalaisia; ja naisia sekä Jumalaa koska Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen!

Luder/Lutherin opetuksien mukaan naisella ei ole sielua ja ei siten voi olla ihminen. Ilmeisesti tästä voi tehdä selväksi sen, että lutherilaiset jotka ovat naisesta syntyneet eivät ole ihmisiä vaan sieluttomia kuten eläimet.
Ja onhan sieluttomuudesta todisteita, kannibalismisuus, omien syyttömien ja kastettujen lastenkin tappamisen noitarovioilla jne jne.

Kun sieluttomat opettaa niin opetuksen sisältö on sieluttomuutta. Siten syntyy jakomielisiä ihmisiä koska sieluttamat käyttävät Jumalan ja Jeesuksen Lakia ja oppeja omiin tarkoituksiin antikristusta palvellen.
Kahta on vaikea palvella paljastamatta todellista herraansa!!!

Joka on asiasta erimieltä, osoittakoon raamatun UT:n Jumalan tai/ja Jeesuksen Omalla Sanalla, että kristinuskolla, lutherilaisuudellakin on Jumalan tai Jeesuksen antama lupa tappaa ja tapattaa omia kastettuja uskovaisiakin, syyttömiä pikku lapsiakin noitarovioilla????
Ellei sitä lupaa raamatun Jumalan tai Jeesuksen Sanomana ole, niin jokainen pankoon mieleensä tiedoksi, että Jumalan ja Jeesuksen Lain rikkoneet ovat itse teoillaan herrakseen saatanan osoittaneet jota jumalanaan palvelevat.

Äänestä
  • hörhö. Sekoilet taas ja samalla loukkaat luterilaisia.

    Äänestä

  • Pyhä henki kirjoittanut Lutherin ja Paavalin tekstejä?

    Äänestä

Minäkin olen kysynyt niiltä, jotka eivät luterilaisessa kirkossa hyväksy naispappeutta, hyväksyvätkö he sen, että naiset opettavat. Kukaan naispappeuden vastustaja ei ole tainnut vastata. Ainakaan minä en ole sattunut huomaamaan. Taitaisi käydä meille naisille ylivoimaiseksi, jos pitäisi ottaa tuo Raamatun kohta täysin kirjaimellisesti, kun naisia on jo suurin piirtein samoissa ammateissa kuin miehiäkin, fyysisesti raskaimpia ammatteja ja armeijaa lukuun ottamatta. Teologiaa opiskelevistakin on nykyisin jo kaksi kolmasosaa naisia. Suomesta tulisi takapajula, jos naiset eivät saisi käydä kouluja ja opiskella. Jaa-a, mieleen nousee tässä kysymys, että siksiköhän maailmassa kehitys on mennyt niin hitaasti eteenpäin, kun naisia on niin kauan syrjitty ja sorrettu.

Äänestä
  • "Jaa-a, mieleen nousee tässä kysymys, että siksiköhän maailmassa kehitys on mennyt niin hitaasti eteenpäin, kun naisia on niin kauan syrjitty ja sorrettu. "

    E-lut kontekstissa noin onkin. Jos taikauskot ja niiden parissa puuhastelevat jätetään väliin ja keskustellaan siitä mitä on saavutettu ilman jeesussatuja, niin kyllä suomalaisten naisten äänioikeus tuli ihan siinä kärkipäässä.

    Se että kuuppajumin vaivaamilla hihuilla menee vähän vaikeaksi hyväksyä tiettyjä faktoja, kuten raamatun olevan mytologiaa tai naisten ihmisarvoa, on kokonaan toinen juttu.

    Äänestä

  • Kai se on niin sitten, että vaikka kyseisen Raamatun kohdan kirjoittaja ei sallisi naisen opettaa ja käskeä miestä, niin nykyinen luterilainen kirkko sallii sen…

    Äänestä

  • seurakunnan johtamisesta ja opettamisesta.

    Jostain koulussa opettavista nais-ääliöistä ei ole valitettavasti kieltoa kuten ei vielä valitettavammin ole kieltoa naispomoistakaan.

    Kuinka paljon parempi paikka maailma olisikaan jos ämmät pysyisivät joko kotona tai alamaisina työpaikoillakin. Vain mies osaa johtaa luomatta nokkimisjärjestelmää, joka nokkimalla tuhoaa koko työilmapiirin.

    Työpaikkakiusaajat ovat nimenomaan naispomoja joilla on omat 'pomon kaverit' ja ulkopuoliset joita panetellaan kilpaa. Ulkopuoliseksi päätyy jos ei nuoleskele pomoa.

    Ja moniko miesjohtaja kestää naiskollegansa kuukautisraivareita ja vaihdevuosivikinöitä? Työpaikkojen naisistuessa miehet alkavat häipyä,- ja samoin hyvä duuni-ilmapiiri!

    Johan sen tiedekin todistaa että nainen ei ole miehen veroinen millään osa-alueella, vaan aivan erilainen olento.

    Ilman missitaustaansa ja sen mukana tullutta julkisuutta Lenita Airistokin olisi pelkkä räyhäävä telaketjufeministi jota kukaan ei pitäisi minään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


luterilaiset kirjoitti:

tulkitsevat tämän Uuden testamentin kohdan?

Suulas lapseton opettajatar joutuu helvettiin?

”11 Naisen tulee kuunnella opetusta, hiljaa ja kuuliaisena. 12 Sitä en salli, että nainen opettaa, enkä sitä, että hän hallitsee miestä; hänen on elettävä hiljaisesti. 13 Ensinhän luotiin Aadam ja sitten Eeva, 14 eikä petetyksi joutunut Aadam, vaan nainen antoi pettää itsensä ja rikkoi käskyn. 15 Lasten synnyttäjänä hän on kuitenkin pelastuva, jos vain pysyy uskossa ja rakkaudessa ja viettää hillittyä, Jumalalle pyhitettyä elämää.”

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu