Oletko saanut "aivastusorgasmin"?

Aissh!!!

Jos kuulet aivastuksia ympäriltäsi, se voi johtua siitä, että naapurisi ajattelee seksiä. Lääkäreiden tekemien tutkimusten mukaan joidenkin ihmisten hermostolliset poikkeavuudet saavat heidät aivastamaan silloin, kun he ovat kiihottuneita.

Tutkimuksen perusteella jotkut voivat kokea ”aivastusongelman” myös saadessaan orgasmin. Asiasta kertoi brittiläinen Telegraph.

Hermoradat lähettävät signaaleja nenään, jolloin ihminen aivastaa. Taipumus voi olla jopa perinnöllinen. Lääkäreiden mukaan asiasta ei juurikaan puhuta, koska ihmiset häpeävät tällaista taipumusta.

- Taipumus vaikuttaa oudolta, mutta se kertoo vain evolution jäänteistä autonomisessa hermostossa, tohtori Mahmood Bhutta Oxfordin John Radcliffen sairaalasta sanoo Telegraphille.

- Tämä osa hermostoa on meidän ulottumattomissa, emme pysty kontrolloimaan sitä. Autonominen hermosto säätelee muun muassa sydäntämmen ja pupillien kokoa. Joskus hermoradat menevät sekaisin ja tämän takia jotkut voivat aivastaa ajatellessaan seksiä.

Noin neljäsosa ihmisistä aivastaa reagoidessaan aurigonvaloon. Jotkut taas aivastavat automaattisesti, kun heidän vatsansa on täynnä.

Tohtori Bhutta yllättyi seksiin liittyvän aivastuksen yleisyydestä, kun hänen tutkimusryhmänsä tiedusteli asiasta Internetin keskustelupalstoilla. Bhuttan tutkimus julkaistiin lääketieteellisessä julkaisussa the Journal of the Royal Society of Medicine.

6

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen selittää?

      - tämä tieteistaikausko selittää ihan kaiken - heh.

    • Late Lapista

      samalla tuli ripulit. Lakanapyykiksi meni. Meni myös muija kotiinsa. Ei jäänyt loppuyöksi.

    • ----

      Joka kerta kun flunssa yrittää aivastuttaa koko ajan ja siitä on kyllä kiihotus hyvin kaukana! Että ei ihan toimi. Usein allergiakin aivastuttaa, ei sen kummempaa.

    • niin....

      entäs kun ajattelee koko ajan seksiä? Tästähän voi tuon tutkimuksen logiikalla vetää taas sen johtopäätöksen, että seksin ajattelu saa ihmisen hengittämään. Voi hurja!

    • Atsii aurunki

      hämäräsyä kirkkaaseen auringonvalonn ja aivastus tuntuu hyvältä. Haluan itse asiassa saada sen aivastuksen siksi tuojota hiukan aikaa auringon suuntaan, mutta en aivan kohti.

      Olen mies ja alapäässä ei tunnu mitään, eli seiso.

    • väräjää-

      --kliteris väräjää ihanasti kun piereskelen ja
      samalla puristan reisiä kovasti vastakkain,
      tulitaas pieru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      255
      2683
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2187
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      328
      1912
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      103
      1649
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      90
      1576
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      201
      1264
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1210
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1131
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1093
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1036
    Aihe