Vajaavetoiset ongelmana

Näyttä vahvasti että kinnerikuskeilla on vaikeuksia pysyä omalla kaistallaan. Ilmeisesti johtuu vajaavetoisen auton surkeasta ajettavuudesta. Vaikka CRV onkin vain kevytcrossoveri niin hyvinhän sillä keulakolarista selviää,katso:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812208809098_uu.shtml

liikenne on taitolaji
5500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

huonoissa keliolsuhteissa pitäisi lähteä "vajaa vetoisella" ollenkaan liikkelle. Paalikamaa tuli krossaristakin. Toisessakin selvittiin hengissä kun vastaantulija oli liikkeellä leikkimaasturilla.

Äänestä

vain metsä ja peltotöissä,nykyään tosin kädettömät on uusi käyttäjäryhmä.

Äänestä

vaikutti tuonkaan onnettomuuden vammautumisiin tai vammojen laatuun millään tavalla. Tuskin.
Isomman "maasto"auton massa kylläkin.

Oikeastaan olen sitä mieltä, että tuollaiset nelivetoiset autot pitäisi kieltää siviililiikenteessä. Sallittakoon ne vain niille, jotka oikeasti työn vuoksi tarvitsevat sellaista.

Miksikö?

Nelivedon tuoma pidon tunne mm.lähdöissä liukkaalla, ja myöskin ajossa antaa kuljettajalle aivan väärän tuntuman tosiasiallisista keliolosuhteista liukkaalla. Ja vaikka neliveto lähtee paremmin, ja on ehk jopa vakaampi ajaa, se ei pysähdy yhtään paremmin kuin kaksivetoinenkaan. Oikeastaan vielä huonommin johtuen nelivedon ja turhien massanlisaysten (isot korit, "maasturimainen olemus")aiheuttamasta ylimääräisestä massasta

Äänestä
  • pitenevät myös abs jarrujen huonommasta toiminnasta nelivetoautoissa, sitten maastokuvioinen rengas pitää huonommin tiellä.

    Äänestä

Missähän tämä kylmäkoski sijaitsee? Ainakin siellä on turuntie, mutta muuten ei kerro mitään. Turunteita on monella paikkakunnalla.

Áika jännä miten nuo maasturit aina tykkää mennä kaiteen päälle ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liikenteessä kirjoitti:

Näyttä vahvasti että kinnerikuskeilla on vaikeuksia pysyä omalla kaistallaan. Ilmeisesti johtuu vajaavetoisen auton surkeasta ajettavuudesta. Vaikka CRV onkin vain kevytcrossoveri niin hyvinhän sillä keulakolarista selviää,katso:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812208809098_uu.shtml

liikenne on taitolaji

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu