KEPUn kannatus pudonnut jälleen

Kokoomus on kasvattanut etumatkaansa muihin puolueisiin entisestään. Helsingin Sanomien Suomen Gallupilla teettämän kyselyn mukaan kokoomuksen eduskuntavaalikannatus on noussut jo 24,1 prosenttiin.

Joulukuun alkupuolella tehdyn gallupin mukaan SDP:n kannatus on 21,2 prosenttia ja KEPUn enää 20,4 prosenttia.

YLE Uutisten marraskuussa teettämän puoluekannatusarvion mukaan kokoomusta äänestäisi eduskuntavaaleissa 23,5 prosenttia. KEPUn ja SDP:n kannatus oli marraskuun mittauksessa tasoissa 21,6 prosentissa. Kokoomus on siis nostanut kannatustaan ja erityisesti KEPU menettänyt.

KEPUn kannatus on seuraavassa mittauksessa jo alle 20 %. Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen tekee hyvää KEPUlle.

3

154

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pistä aasille häntä

      Kepu on ansainnut huonon kannatuksensa. Valehtelulla ja jatkuvalla työväestöön kohdistuvalla vasaroinnilla ei muuta voi saadakaan. Koko ajan luvataan lisää työpaikkoja ja muuta hyvää, mutta se hyvä ei näy muualla kuin kepuministereiden palkoissa.

      Kepulle ei ainakaan työpoliittiset tehtävät sovi. Kepun osaamattomuus paistaa läpi kuin pillu läpinäkyvistä alushousuista. Tosin sillä erotuksella, että pillua katselee harsonkin läpi varsin mielellään. Kepu on jatkuvasti alueellistanut, pakkosiirtänyt ja tuho-ohjelmoinut virastoja sekä laitoksia, joten niiden henkilökunta on TÄYSIN VITTUUNTUNUT kepun ihmisarvoa alentaviin touhuihin.

      Kepun pitää välittömästi vaihtaa ministerinsä, jotta tilalle saataisiin terveälyisiä ja tässä hetkessä eläviä yksilöitä. Kaikki kepun sekundaministerit vaihtoon!

      • hiiri

        Kepu ajaa vain maanviljelijäin asiaa.
        Vamhanen vaihtoon ja Korhonen tilalle.


    • Totuudentuoja

      Kansa on jälleen kerran nähnyt mihin johtaa keskustavetoinen porvarihallitus.

      Keskusta lupaili jälleen kerran eduskuntavaalikampanjassa kymmenen hyvää ja yhdeksän kaunista.

      Vaaleissa Keskusta menetti ääniä, mutta onnistui niukasti säilyttämään suurimman eduskuntapuolueen aseman. Sen jälkeen puoluetta vaihtaneet kansanedustajat ovat nostaneet Kokoomuksen eduskuntaryhmän yhtä suureksi kuin Keskustan. Nykyeduskunnasta löytyisi monia muitakin enemmistökoalitioita kuin nykyinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe