Yle autot taas kirkon

Kävelin juuri Kallion kirkon ohi, ja taas kerran YLEn bussi ja YLEX:n paku olivat paikalla, kuten käsittämättömän usein muulloinkin. Ja tv-maksu senkun nousee joka vuosi.

YLEstä puheen ollen, olen pannut merkille, että lähes poikkeuksetta juhlapyhinä Sanna Kojo vetää Radio Suomen ohjelmat aamusta iltaan. Jonkinlaista uskonnollista painotusta olen ollut havaitsevinani aika-ajoin hänen ohjelmissaan. Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn tietääkö kukaan tarkemmin hänen mahdollisesta uskonnollisesta vakaumuksestaan?
7307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ateille tiedoksi, että tänään taitaa Suomen kirkoissa yleisesti kajahtaa "kauneimmat joululaulut." Meidänkin maaseutukirkolla temppeliin mahtuu n. 1200 kuulijaa. Kertoivat että viime sunnuntaina oli kirkko melkein tupaten täynnä. Tänään jälleen on toinen konsertti, kun kaikki eivät mahdu ja pääse yhdellä kertaa. Epäilen kyllä että nytkin saa myöhästyjä katsella tovin istumapaikkoja. Meidän on täällä vajaat 10 000 henkeä. Ainakin joulu laulattaa suomalaisia ja laulut ovat näitä hengellisiä ja ohjelmmaan kuuluu myös joulusaarna.

Äänestä

Koko kansan Yle palvelee ja välittää ohjelmaa koko kansalle. Radion / TV:n voi vaihtaa eri kanavalle, jos tarjonta ei ole mieleistä. Onhan noita höpötyksen ja vähäjärkisen ohjelman kyllästämiä hömppäkanaviakin niille, joita ei asiallinen ohjelma kiinnosta.

Äänestä
  • Mielikuvitusolennon palvonnassa?

    Äänestä

  • taikauskossa? kirjoitti:

    Mielikuvitusolennon palvonnassa?

    mutta kirkkokonsertit ovat todella sielun ja mielen ruokaa! Niistä saa mahtavan fiiliksen ja lisäksi voi ihailla vanhojen mestarien ja nykyisten soitto- ja laulumestarien mahtavasta musiikista.

    Siinä ruokitaan sitä ei-materialistista ihmisen mieltä, ei-näkyvää ihmisyyttä, sielua.

    Mielikuvitusolentoihin juuri ateistit uskovat, kertovat niistä kauhujuttuja. Spagettimonsterit yms ovat kuulemma kauhistuttavia!

    Äänestä

  • Joka päivä radiosta tulee 2x aamuhartaus ja 2xiltahartaus "hartaita säveliä" (huom. ainoastaan kristillisiä, ei minkään muun uskonnon musiikkia), lisäksi vähintään sunnuntaisin jumalanpalvelus, muutakin uskonnollista silloin tällöin.

    Telkkarin puolesta en tiedä. Eikö sielläkin tyrkytetä luterilaista ohjelmaa ainakin sunnuntaisin.

    Iso osa Suomen kansasta on täysin uskonnotonta. Eipä uskois, kun katsoo Ylen mediatarjontaa "koko kansalle".

    Äänestä

kohdalla kysymyksessä voi olla hyvinkin pragmaattinen syy. Jospa hän on sinkku, joka haluaa tehdä työtä juhlapyhinä. Nyt siellä pasaa kuitenkin Iiris Mattila, jonka kanssa vietimme monet hauskat illat O'Malleys baarissa hotelli Tornin kivijalassa 80-luvulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


edessä kirjoitti:

Kävelin juuri Kallion kirkon ohi, ja taas kerran YLEn bussi ja YLEX:n paku olivat paikalla, kuten käsittämättömän usein muulloinkin. Ja tv-maksu senkun nousee joka vuosi.

YLEstä puheen ollen, olen pannut merkille, että lähes poikkeuksetta juhlapyhinä Sanna Kojo vetää Radio Suomen ohjelmat aamusta iltaan. Jonkinlaista uskonnollista painotusta olen ollut havaitsevinani aika-ajoin hänen ohjelmissaan. Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn tietääkö kukaan tarkemmin hänen mahdollisesta uskonnollisesta vakaumuksestaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu