Sivu avautuu koko ikkunaan

störbeliini

Morientes.

Meikän sivuilla on kehyksiä ja kun painaa linkkiä kehyksen sisällä niin se aukeaa siihen samaan kehykseen tietenkin. Haluaisin, että linkin takana oleva sivu aukeaisi koko ikkunan alalle eikä kehyksen sisälle. Millasella määrittelyllä tää onnistuu?

5

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as-keetti

      Kuukeliin

      • as-keetti

        edellisestä pois tämän typerän 24:n lisäämä puolipiste


      • störbeliini

        Kiitos

        Meikän firefox ainakin avaa tuolla koodilla sivun kokonaan uuteen välilehteen. Onko joku määritelmä joka avaa sivun sille samalle lehdelle, mutta koko ikkunan alalle?


      • as-keetti
        störbeliini kirjoitti:

        Kiitos

        Meikän firefox ainakin avaa tuolla koodilla sivun kokonaan uuteen välilehteen. Onko joku määritelmä joka avaa sivun sille samalle lehdelle, mutta koko ikkunan alalle?

        joudut hakemaan vastauksen itse.
        Vaikka...tuolta
        http://myy.helia.fi/~vanvu/html/kehykset.html


      • störbeliini kirjoitti:

        Kiitos

        Meikän firefox ainakin avaa tuolla koodilla sivun kokonaan uuteen välilehteen. Onko joku määritelmä joka avaa sivun sille samalle lehdelle, mutta koko ikkunan alalle?

        Ilmeisesti käytit annettua vastausta tarkistamatta sitä. Netistähän saa yleensä vain vääriä vastauksia, joten vastauksiin kannattaa suhtautua enintään vinkkeinä, jotka on syytä tarkistaa luotettavista lähteistä.*)

        Niistä löytäisit tiedon, että target-määritteen arvo "_blank_" on virheellinen. Muodoltaan oikea olisi "_blank", mutta lisäksi on syytä tarkistaa merkitys. Kuten nimi vihjaa, se aiheuttaa linkin avaamisen uuteen, nimettömään ikkunaan. Firefox tulkitsee oudohkosti ja kyseenalaisesti, että se tarkoittaa uutta välilehteä.

        Määrite target="_top" taas tarkoittaa avaamista nykyiseen ikkunaan koko ikkunan kokoisena. Tätä varmaankin ajoit takaa.

        Paras ratkaisu olisi tietysti lakata käyttämästä kehyksiä.

        *) Tässä tapauksessa
        http://www.w3.org/TR/REC-html40/types.html#type-frame-target


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      78
      9317
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      5785
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      39
      4057
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      78
      3832
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2859
    Aihe