Helvetti ja lasten kasvatus

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812228818740_uu.shtml

"Piispa Matti Repo sanoo Aamulehdelle, että minkäänlainen kadotuksella säikyttely ei kuulu lasten kristilliseen kasvatukseen."

Onkohan piispa varmistanut, että tätä ei myöskään käytännössä tapahdu? Omasta lapsuudestani muistan, että tulimeri oli varsin olennainen osa lasten kristillistä kasvatusta vl-liikkeessä. Tulimeri on se paikka johon joutuu jos ei ole uskovainen, eli vl.

Pitkälle aikuisuuteen minäkin pelkäsin helvettiä, kävin terapiassakin sitä käsittelemässä.

"
24982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

vaan ihan kirkon omassa kerhossa!

Äänestä
  • "Eipä ollut
    Kirjoittanut: vl-peloittelemassa 22.12.2008 klo 13.57
    vaan ihan kirkon omassa kerhossa!"

    Saa työskennellä kirkon omissa kerhoissa vaikka vl-liike kuuluu kirkkoon?

    Ja sitäpaitsi eihän tuossa lehtijutussa kerrota yhtään mitään onko kyseessä jonkin herätysliikkeen jäsen vai ei?

    Äänestä

oli jokapyhäistä. Traumat jäi.
Onneksi Lasten ja lastenkaltaisten on Taivaan valtakunta.

Äänestä
  • puhutaan siitä helvetillisestä pelottelusta, jota vanhoillislestadiolaiset harjoittavat omiin lapsiinsa.

    Äänestä

  • palstalla kirjoitti:

    puhutaan siitä helvetillisestä pelottelusta, jota vanhoillislestadiolaiset harjoittavat omiin lapsiinsa.

    helvetillä peloittelua. Lapset ovat uskovaisia ja näin Taivaan perillisiä.

    Äänestä

  • vl-lapsiperheissä kirjoitti:

    helvetillä peloittelua. Lapset ovat uskovaisia ja näin Taivaan perillisiä.

    "Enpä ole tavannut
    Kirjoittanut: vl-lapsiperheissä 22.12.2008 klo 14.16
    helvetillä peloittelua. Lapset ovat uskovaisia ja näin Taivaan perillisiä."

    Lapsia jotka "imevät" itseensä täysin tuon vl-opin, heitä pidetäänkin uskovaisena.

    Mutta yhtä hyvin ei ole vl-perheen lapsilla jotka kyseenalaistavat vl-opin, heitä pelotellaan sillä tulimerellä, että vl-liikkeeseen jäisivät. Ja jos eivät jää vl-liikkeeseen, niin heidät tuomitaan epäuskoiseksi ja helvetin matkalaiseksi. Silkkaa pelottelua, että lapsi saataisiin uskomaan tuohon vl-oppiin:(

    Äänestä

  • vl-lapsiperheissä kirjoitti:

    helvetillä peloittelua. Lapset ovat uskovaisia ja näin Taivaan perillisiä.

    kyllä se oli jo alakoulussa kun sanottiin eri uskoisten lapsille, että joudutte helvettiin tai että yhdenkin tytön äidistä sanottiin, että sillä on korvakorut ja joutuu helvettiin sen vuoksi. Kyllä ne jo pikku lapset osasivat tuomita toisiaan.

    Äänestä

Eikös rakkaus ole se mikä on tärkein?

Tuntuu todella pahalta, että sitä sydämen hyvyyttä ja armoa ei voida kertoa omille lapsille, vaan vain pelotellaan noin.

Itse kasvanut ilmapiirissä, jossa kaikki yritämme ymmärtää, mitä tarkoittaa katumus ja armo. Mitä tarkoittaa aito tahto yrittää rakastaa lähimmäistä kuin itseään ja tiedän, miten vaikeaa se on.

Toivon sinulle voimia ja sellaista rauhaa, että jaksat uskoa, kaikesta huolimatta. Mutta hyvä, että ymmärrät myös nöyryyden joka johdattaa aitoon armoon.

Äänestä

kanssa. Pelottelemalla heidät saa edes jotenkin kuriin.

Äänestä
  • monta lasta, ettet pärjää ilman pelottelua??
    Lapsellista touhua!!

    Äänestä

minusta vähän tuntuu että piispa Repo repolainen taitaa olla väärässä. Oma kokemus on että kadotuksella pelottelu oli hyvin olennainen osa kristillistä kasvatusta lapsuudessani. Ja jos tätä tapahtuu kerran seurakunnan kerhossa ja myös helluntailaisuudessa niin silloinhan repo Repolaisen olisi pitänyt sanoa näin: "Kadotuksella säikyttelu kuuluu lasten kristillisen kasvatukseen Suomessa lähes kaikissa kristillisissä piireissä"

Sanoisin, että varmasti ei ole yhtäkään vl-lasta jolle ei olisi tehty selväksi että "me olemme uskovaisia ja haluamme olla uskomassa jota pääsisimme taivaaseen eikä helvettiin!"

Äänestä

Minun vanhempani eivät ole koskaan minua kasvattaessaan pelotelleet helvetillä eikä kadotuksella. En tiedä millaista se kasvatus on ollut ennen, mutta minä en ole edes saanut selkääni.
Kasvatusmetodeja voisi ehkä ennemmin kuvata tyylillä "rakkautta ja rajoja". Tietysti on minulle pienenä jäänyt tunne että äidillä ei ole minulle aikaan kun oli vauvoja..

Eniten mulle on ahdistuksen tunnetta aiheuttanut sen kun äiti kertoo rukoilevansa jotta kaikki lapset pysyisivät uskovaisina.. se tuo aika ahdistavan olon. Olen oikeasti jotain muuta kuin näyttelen, mutta minulla ei ole sydäntä sanoa sitä..

Säälin varmaan muita ihmisiä liikaa.

Äänestä
  • Juu, ei minuakaan koskaan peloteltu helvetillä KOTONA, kiitos vanhempieni. Mutta tämä ry olikin sitten eri asia. Myös naapurin vanhempi vl-poika kertoi että kun maailmanloppu alkaa, maa alkaa palaa. No minä aina pelkäsin sitten nuotioita että jos se tuli alkaakin levitä ja maa alkaa palaa niin silloin alkaa maailmanloppu.

    Samaten oli joku tällainen tarina jota joku ry:n mummo kertoi että kun maailmanloppu alkaa aurinko paistaa yöllä, pelkäsin sitten aikuisenakin öistä taivasta jossa näkyi kaikenlaisia valoja...

    Äänestä

  • Olisi kiva tietää. Itse olen hieman yli 40, ja olen kokenut kaikki helvetin kauhut lapsena ja nuorena peloteluina vl-kodissani ja vl-yhteisössä.

    Äänestä

  • naisihminen.... kirjoitti:

    Juu, ei minuakaan koskaan peloteltu helvetillä KOTONA, kiitos vanhempieni. Mutta tämä ry olikin sitten eri asia. Myös naapurin vanhempi vl-poika kertoi että kun maailmanloppu alkaa, maa alkaa palaa. No minä aina pelkäsin sitten nuotioita että jos se tuli alkaakin levitä ja maa alkaa palaa niin silloin alkaa maailmanloppu.

    Samaten oli joku tällainen tarina jota joku ry:n mummo kertoi että kun maailmanloppu alkaa aurinko paistaa yöllä, pelkäsin sitten aikuisenakin öistä taivasta jossa näkyi kaikenlaisia valoja...

    jonkin verran pelkäsin, mutta en helvetin takia vaan siksi, että tämä maailma voisi hävitä. En halunnut sen häviävän, halusin elää täällä maanpäällä, enkä halunnut edes taivaaseen.
    Helvettiä en muista pelänneeni edes lapsena.

    Äänestä

Ollut valehtelemista,siis terapeutti sai sinut uskomaan ettei tulimerta olisikaan,hyvä malipuloija olluta ainakin...

Tulimeri on tänäkin päivänä, minnekkä se sieötä menisi, siellä se on minne sen jätin ja varmaan lainehtii yhrä elekantisti kuin silloinkin kun sen näin...

Äänestä
  • Ikävää tuollainen helvetillä pelottelu. Pahinta, että vl-lapset, joita on peloteltu helvetillä pelottelee muiden lapsia helvetillä. Omat lapseni ovat monesti tulleet itkuisina pois päiväkodista. Lohdutan heitä kertomalla, ettei helvettiä ole olemassakaan.

    Äänestä

  • ei-uskovainen äiti kirjoitti:

    Ikävää tuollainen helvetillä pelottelu. Pahinta, että vl-lapset, joita on peloteltu helvetillä pelottelee muiden lapsia helvetillä. Omat lapseni ovat monesti tulleet itkuisina pois päiväkodista. Lohdutan heitä kertomalla, ettei helvettiä ole olemassakaan.

    Oletko aivan varma asiastasi?
    Eikä se ole pelottelua vaan informointia ...

    Äänestä

seurakunnan kerhotäti peloitteli tampereella lapsia helvetillä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812228818740_uu.shtml

Ei lapsia seurakunnan kerhoihin, vaan rauhanyhdistysten kerhoihin. Niissä lapsia ei peloitella helvetillä, vaan sanotaan rakkaudella, että kun on uskovainen, pääsee taivaaseen!

Äänestä

Jolla oli peloteltu lapsuudesta saakka 70-luvun alusta! Olin ihan varma joka ilta, että ensi yönä se tulee.

On ihan helvetillistä pienelle lapselle tulla tuolla tavalla "luotettavien" aikuisten ja saarnamiesten pelottelemaksi.

Äänestä

"Piispa Matti Repo sanoo Aamulehdelle, että minkäänlainen kadotuksella säikyttely ei kuulu lasten kristilliseen kasvatukseen."

Eikö kirkko (piispat) muka tiedä edes sitä miten heidän omat herätysliikkeensä toimivat, opettavat?

Kyllähän jo vl-liikkeessäkin opetaan lapselle, että jos jättää vl-liikkeen, niin joutuu tulimereen. Eipä ole kirkko koskaan puuttunut tuohon vl-liikkeen toimintaa, vaikka selvästi tuossa piispa sanoo ettei pelottelu kuulu kristilliseen kasvatukseen.

Äänestä

Olen monella ikäiselläni entisellä vl-lapsella,
kuullut olleen saman pelon. Sitä syvää ahdistuksen tunnetta ei voi kuvailla, kun aina taivaan pilviä ja varsinkin aamu- ja ilruskoja katseli ja pelkäsi..

Äänestä

Siskon lapsi sanoi minun joutuvan kadotukseen, koska en ole uskovainen. Minun lapsuudessa puhuttiin tulimerestä -ja järvestä.

Jossain puhutaan myös tuonelan joesta. Vesi/neste symboloi astraalikehoa, missä ihmisen tajunta on joitakin aikoja kuoleman jälkeen.

Äänestä
  • Eiköhän nyky-yhteisössä ole tehty jo kärpäsestä härkänen? Opettajia ja oppilaita ammutaan ja TV-tuuttaa täysillä pelkkää väkivaltaviihdettä, pedofiilit kuuluvat yhtenä osana jo koululaisten
    arkipäivään, eivät suinkaan symboleina. Kyseinen "pelottelu" on voinut syntyä melko luonnollisessa tilanteessa ohimennen puoliksi leikkimielellä lasten ollessa vallattomia. Eiköhän siihen pelkoon riitä lääkkeeksi, että vanhemmat itse kertovat lapselleen, että heidän lapsensa ei tarvitse pelätä ”helvettiä” ja kaikilla ihmisillä saattaa silti olla omat uskomuksensa ja käsityksensä. Nykyisin meillä hyväksytään ja tuetaan useita eri uskontoja, joihin esim. maahanmuuttajat kuuluvat ja joiden "helvetti" käsitykset poikkeavat toisistaan. Lisäksi saatanan palvojat rantautuivat Suomeen jo useita vuosikymmeniä sitten ja tekivät tilaa omalle ”uskonnolleen”, heistä muutamia on toisinaan on syytäkin pelätä ihan täällä maan päälläkin.
    Kyseisen ohjaajan on ehkä syytä tarkentaa sanamuotoaan puhuessaan lapsille. Olen toiminut myös kerhoissa kyseisen tytön ikäisten parissa, niin poikien kuin tyttöjen ja lasten kielenkäyttö ja toiminta on muutamien kohdalla kaukana enkeleistä ja demoihinkin uskotaan ja ”hallowee” juhlat ovat ihania, myös satanismin nettisivut ovat joillekin tuttuja. EIKÖHÄN JO JUTUN KANSSA HIEMAN LIIOITELLA, asiahan liittyy uskonnon historiaan ja opetetaan jossakin vaiheessa joka tapauksessa. Ehkä vanhempienkin olisi ollut syytä kertoa uskonnon historiasta jotakin. Ehkä myös selventää että kuoleman jälkeisessä tilassa ei mitä todennäköisemmin henkiolentoina syödä taivaassakan ei myöskään helvetissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naisihminen.... kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812228818740_uu.shtml

"Piispa Matti Repo sanoo Aamulehdelle, että minkäänlainen kadotuksella säikyttely ei kuulu lasten kristilliseen kasvatukseen."

Onkohan piispa varmistanut, että tätä ei myöskään käytännössä tapahdu? Omasta lapsuudestani muistan, että tulimeri oli varsin olennainen osa lasten kristillistä kasvatusta vl-liikkeessä. Tulimeri on se paikka johon joutuu jos ei ole uskovainen, eli vl.

Pitkälle aikuisuuteen minäkin pelkäsin helvettiä, kävin terapiassakin sitä käsittelemässä.

"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu