Palkanalennuksista

Täytyy sanoa, että en todellakaan usko sitä, että palkanalennukset säästäisisivät irtisanomisilta.

Ainoana poikkeuksena pienet firmt jossa työntekijät ovat osakkaina.

Ei isot firmat ole kiinnostuneita yksityisen hnkilön työllisyydestä se on nähty jo 90-luvulla.
5295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei taida Järvenkustalla olla kanttia näyttää
esimerkkiä kuten ei Lipposella Niinistöllä
ym. jotka kehoittavat yhteisiin talkoisiin kunhan ei koske heitä itseään

Äänestä

Kaikki tuntuu nousevan esim. sähkö ,kaasu ,vesi ,kaikki palvelut (päivähoidoita lähtien)ja sitten pitäisi tinkiä palkoista ,kun muuteskin oma firma on lyönyt jarrun pohjaan ylityöt kielletty kohta lopetan kokonaan tekemisen ja alan kokopäivä juopoks rupee oikein v..taa.

Äänestä

pitäisi kyllä löytyä sen verran solidaarisuutta, että palkan alennuksilla estettäisiin jonkun tai joidenkin irtisanominen.

Muutoin! Pienissä yrityksissä on usein niin, että omistajan palkka on loppujen lopuksi kaikista pienin.

Äänestä
  • Valitettavasti täsätä lamasta ei nousta pelkästään elvyttämällä sillä hyvinä vuosina ei ole laitettu rahaa säästöön. Itse asiassa taloutta on pidetty käynnissä lainarahalla jo useita vuosia. Koko talousjärjestelmä on kuin 75 vuotias mummo hengityskoneessa. Katsokaa vaan 2010 leikataan palkkoja, eläkkeitä ja muitakin etuuksia, sillä ei ole mistä enää lainattaisiin ja loputkin rahat on hävitty pörssissä. Kyllä tulevana vuonna kaatuu moni yrityskin ja kaatumisien seurauksina tullee noin 70000 työtöntä lisää.

    Äänestä

  • Meidän isossa konepajassamme alennettiin palkkoja 90-luvun laman aikaan 20%. Vapaaehtoisesti. Vaihtoehtona olisi ollut ties mitä, jotkut lähtivätkin talosta. Tosiasia oli että muuten ei olisi saatu firman budjettia tasapainoon, ja sehän tunnetusti johtaa vararikkoon.
    Tultiin toimeen vähän pienemmälläkin palkalla, yhteishenki koheni, ja tulos parani. Pian päästiin takaisin samoille palkoille ja saatiin jopa hyvitystäkin niistä menetyksistä.
    Eli kyllä sellainen säästökuuri toimii, niin kai yksityinen ihminenkin tiukan paikan tullen toimii. Ei firmoilla ole takahuoneessa setelipainoa, mistä täyttää kassaa.
    Suosittelen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järventaukselta kirjoitti:

Täytyy sanoa, että en todellakaan usko sitä, että palkanalennukset säästäisisivät irtisanomisilta.

Ainoana poikkeuksena pienet firmt jossa työntekijät ovat osakkaina.

Ei isot firmat ole kiinnostuneita yksityisen hnkilön työllisyydestä se on nähty jo 90-luvulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu