Tänään

Tämä ei ehkä kuuluu tänne palstalle. Mutta ajattelin kysellä kuinkas on päivänne mennyt?

Itse kävin tänään antamassa joululahjan eli luovutin verta, oiva tapa auttaa lähimmäistä.
Ilokseni huomasin myös, että luovuttajia oli ihan jonoksi asti ja joukossa oli myös ensikertalaisia.

Hyvää joulunalus aikaa ihan kaikille :)

18

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössönöm

      muualle muuttaneen jälkeläisen huonetta ja käynyt pesemässä kaikki hänen jälkeensä jättämät vaatteet. Tai en vielä ihan kaikkia. Käsittämätön määrä rompetta! No, naapurin rouva hakee säkillisen hyväkuntoista vaatetta lapsenlapsilleen ja kaikki ovat tyytyväisiä.

      Mahtaako päiväkodille kelvata lastenkirjat? Mihin minä ne nuortenkirjat sitten laitan? En raaski poiskaan heittää.

      • ertert

        "Mihin minä ne nuortenkirjat sitten laitan?"

        Divariin.


      • Joo,divari ois yks paikka, tai sitte täällä ainaki on sellaisia "kontti"- myymälöitä, spr:n kirppiksiä, semmosee vois viijä jos teilläpäin on.


      • Kössönöm
        juhani1965 kirjoitti:

        Joo,divari ois yks paikka, tai sitte täällä ainaki on sellaisia "kontti"- myymälöitä, spr:n kirppiksiä, semmosee vois viijä jos teilläpäin on.

        Naapurin rouva haki vaatteet ja sanoi että kyllä lapsenlapsille ne kirjatkin kelpaavat. Hän tuntee myös perheitä, joissa on pieniä lapsia, joten "nasu nassukatkin" saattavat päätyä oikeisiin käsiin.


    • kului päivä mukavasti, mukava tunnelma.
      Ystävätär kävi kylässä ja nauroimme vedet silmissä.
      Tosi mukava päivä. ;-D

    • Ylermi.Nakki

      Olen ollut liian paljon täällä ja muilla keskusteluportaaleilla lukemassa viestejä, vaikka olisi ollut kiireellisempääkin luettavaa ja kirjoiteltavaa. Nyt menee yötöiksi. Lisäksi peppu on puutunut ja on nälkä. Hyvää joulua vaan.

    • ja ihan tulit tänne vielä paremmuuttasi osoittamaan.

      Taitaa hihu hakea mielikuvituskaverinsa lisäksi hyväksyntää myös muilta....

      • Oisit vastannu vaan siihen, että kuis on päiväs menny ? :) Se oli avauksen pääpointti :)


      • Nasse.
        juhani1965 kirjoitti:

        Oisit vastannu vaan siihen, että kuis on päiväs menny ? :) Se oli avauksen pääpointti :)

        sitä ruvettiin nassutaamaan.

        Te lahkojeesukset olette ihmisinä perin kehittymättömiä.


    • ertert

      Nukuin pitkään ja menin töihin. Nyt on karmea nälkä. Chili con carne valmistumassa.

    • 5 l verta

      molemmat munuaiseni ,toisen keuhkoni, aivoni, kateenkorvani ja olen selkärangaton ja hampaaton jo ennestään.

    • >>>Tänään
      juhani1965 Tämä ei ehkä kuuluu tänne palstalle. Mutta ajattelin kysellä kuinkas on päivänne mennyt?

    • e.k.v

      Tuo verenluovutus on kyllä jotain, jota soisi useammankin harrastavan. Hetki makuullaan ja vajaa litra luovutettuna on ihan kiva olo.

      Itseltäni jää "joululuovutus" väliin kun viime kerrasta vasta kolmisen viikkoa, eikä vielä saa siis luovuttaa.

      Yleensä tällaisina aikoina niitä luovuttajia kyllä on,mutta sitten tavallisena arkena kuulemma kovin vähän.

    • bubastis.tmi

      Vein kaikki saamani joululahjat avaamattomina pelastusarmeijan pataan. Sen jälkeen menin ottomatille ja nostin tilini tyhjäksi ja annoin kaikki rahani vastaantuleville somaleille. Jätin lapun alaovelle että kaikki köyhät voivat tulla luokseni syömään niinkauan kuin ruokaa riittää.
      Vein kaikki vaatteeni UFFin keräyslaatikkoon ja jätin vain yhden vaatekerran ja kengät. Ajoin hiukseni kaljuksi etten tarvitse shampoota ja lahjoitin shampoo pulloni alakerran puudelin omistajalle. Jätin myös pesutupaan lapun että pesen koko talon pyykit ilmaiseksi koko ensi vuoden ajan ja teen kaikille suursiivouksen kerran kuussa, ikkunat pesen myös keväisin ja syksyisin. Maksoin myös koko talon saunavuorot etukäteen. Sellainen päivä, saas nähdä mitä keksin huomenna.

    • Täällähän on joulun henkeä tai sitten minä olen vain saamaton. Hyvä! Ehkä minäkin vielä kannan korteni kekoon.

    • Minnekäs sanat sitten kuuluvat jollei nettiin ?

      Päivän kulku ei vaikuta mitenkään siihen jonka avulla maailman luominen ja siihen luodut olevaiset on synnytetty. Happea haukkaamalla tai napanuoran avulla eläviä, ketään väheksymättä. Rakastaen kuitenkin omalla laillaan.

      Hyvää Joulua Ja onnellista Ja Merkitsevää Uutta vuotta Teille Kaikillekin !

      • kysymästä

        Juhani!
        Olet saanut paljon enemmän aikaan kuin minä. Unohdin nostaa kinkun ajoissa sulamaan, ihmettelin pitkään kadonnutta joulurauhaa, sattui kaikenlaisia pieniä kommelluksia, ja joulusiivouskin on vielä tekemättä.
        arvostan noita hyviä asioita, mitä toiset ovat näköjään tehneet.
        Lunta tänne on tullut aivan ylettömästi.
        Toivon, että Jumala varjelisi tiellä liikkuvia, niin kristittyjä kuin ei-kristittyjäkin, ettei sattuisi onnettomuuksia.
        Rauhallista joulunaikaa teille kaikille!
        Oli mukava vaihtaa ajatuksia kanssanne.
        S.B.


    • Eikös juuri ollut uutisissa että on verenluovuttajille tarvetta.

      Noh, itse olin normaalisti töissä ja sen jälkeen oon pakkaillut ja syöny jääkaapista loput ruoat pois ettei mitään jää homehtumaan, kun matkaan huomenna porukoiden luokse joulun viettoon.

      Jouluja sinnekin :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      297
      7283
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      69
      5334
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      146
      3367
    4. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      116
      2815
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      162
      2469
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1920
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      183
      1736
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      31
      1588
    9. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1554
    10. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      31
      1530
    Aihe