Tänään

Tämä ei ehkä kuuluu tänne palstalle. Mutta ajattelin kysellä kuinkas on päivänne mennyt?

Itse kävin tänään antamassa joululahjan eli luovutin verta, oiva tapa auttaa lähimmäistä.
Ilokseni huomasin myös, että luovuttajia oli ihan jonoksi asti ja joukossa oli myös ensikertalaisia.

Hyvää joulunalus aikaa ihan kaikille :)

18

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössönöm

      muualle muuttaneen jälkeläisen huonetta ja käynyt pesemässä kaikki hänen jälkeensä jättämät vaatteet. Tai en vielä ihan kaikkia. Käsittämätön määrä rompetta! No, naapurin rouva hakee säkillisen hyväkuntoista vaatetta lapsenlapsilleen ja kaikki ovat tyytyväisiä.

      Mahtaako päiväkodille kelvata lastenkirjat? Mihin minä ne nuortenkirjat sitten laitan? En raaski poiskaan heittää.

      • ertert

        "Mihin minä ne nuortenkirjat sitten laitan?"

        Divariin.


      • Joo,divari ois yks paikka, tai sitte täällä ainaki on sellaisia "kontti"- myymälöitä, spr:n kirppiksiä, semmosee vois viijä jos teilläpäin on.


      • Kössönöm
        juhani1965 kirjoitti:

        Joo,divari ois yks paikka, tai sitte täällä ainaki on sellaisia "kontti"- myymälöitä, spr:n kirppiksiä, semmosee vois viijä jos teilläpäin on.

        Naapurin rouva haki vaatteet ja sanoi että kyllä lapsenlapsille ne kirjatkin kelpaavat. Hän tuntee myös perheitä, joissa on pieniä lapsia, joten "nasu nassukatkin" saattavat päätyä oikeisiin käsiin.


    • kului päivä mukavasti, mukava tunnelma.
      Ystävätär kävi kylässä ja nauroimme vedet silmissä.
      Tosi mukava päivä. ;-D

    • Ylermi.Nakki

      Olen ollut liian paljon täällä ja muilla keskusteluportaaleilla lukemassa viestejä, vaikka olisi ollut kiireellisempääkin luettavaa ja kirjoiteltavaa. Nyt menee yötöiksi. Lisäksi peppu on puutunut ja on nälkä. Hyvää joulua vaan.

    • ja ihan tulit tänne vielä paremmuuttasi osoittamaan.

      Taitaa hihu hakea mielikuvituskaverinsa lisäksi hyväksyntää myös muilta....

      • Oisit vastannu vaan siihen, että kuis on päiväs menny ? :) Se oli avauksen pääpointti :)


      • Nasse.
        juhani1965 kirjoitti:

        Oisit vastannu vaan siihen, että kuis on päiväs menny ? :) Se oli avauksen pääpointti :)

        sitä ruvettiin nassutaamaan.

        Te lahkojeesukset olette ihmisinä perin kehittymättömiä.


    • ertert

      Nukuin pitkään ja menin töihin. Nyt on karmea nälkä. Chili con carne valmistumassa.

    • 5 l verta

      molemmat munuaiseni ,toisen keuhkoni, aivoni, kateenkorvani ja olen selkärangaton ja hampaaton jo ennestään.

    • >>>Tänään
      juhani1965 Tämä ei ehkä kuuluu tänne palstalle. Mutta ajattelin kysellä kuinkas on päivänne mennyt?

    • e.k.v

      Tuo verenluovutus on kyllä jotain, jota soisi useammankin harrastavan. Hetki makuullaan ja vajaa litra luovutettuna on ihan kiva olo.

      Itseltäni jää "joululuovutus" väliin kun viime kerrasta vasta kolmisen viikkoa, eikä vielä saa siis luovuttaa.

      Yleensä tällaisina aikoina niitä luovuttajia kyllä on,mutta sitten tavallisena arkena kuulemma kovin vähän.

    • bubastis.tmi

      Vein kaikki saamani joululahjat avaamattomina pelastusarmeijan pataan. Sen jälkeen menin ottomatille ja nostin tilini tyhjäksi ja annoin kaikki rahani vastaantuleville somaleille. Jätin lapun alaovelle että kaikki köyhät voivat tulla luokseni syömään niinkauan kuin ruokaa riittää.
      Vein kaikki vaatteeni UFFin keräyslaatikkoon ja jätin vain yhden vaatekerran ja kengät. Ajoin hiukseni kaljuksi etten tarvitse shampoota ja lahjoitin shampoo pulloni alakerran puudelin omistajalle. Jätin myös pesutupaan lapun että pesen koko talon pyykit ilmaiseksi koko ensi vuoden ajan ja teen kaikille suursiivouksen kerran kuussa, ikkunat pesen myös keväisin ja syksyisin. Maksoin myös koko talon saunavuorot etukäteen. Sellainen päivä, saas nähdä mitä keksin huomenna.

    • Täällähän on joulun henkeä tai sitten minä olen vain saamaton. Hyvä! Ehkä minäkin vielä kannan korteni kekoon.

    • Minnekäs sanat sitten kuuluvat jollei nettiin ?

      Päivän kulku ei vaikuta mitenkään siihen jonka avulla maailman luominen ja siihen luodut olevaiset on synnytetty. Happea haukkaamalla tai napanuoran avulla eläviä, ketään väheksymättä. Rakastaen kuitenkin omalla laillaan.

      Hyvää Joulua Ja onnellista Ja Merkitsevää Uutta vuotta Teille Kaikillekin !

      • kysymästä

        Juhani!
        Olet saanut paljon enemmän aikaan kuin minä. Unohdin nostaa kinkun ajoissa sulamaan, ihmettelin pitkään kadonnutta joulurauhaa, sattui kaikenlaisia pieniä kommelluksia, ja joulusiivouskin on vielä tekemättä.
        arvostan noita hyviä asioita, mitä toiset ovat näköjään tehneet.
        Lunta tänne on tullut aivan ylettömästi.
        Toivon, että Jumala varjelisi tiellä liikkuvia, niin kristittyjä kuin ei-kristittyjäkin, ettei sattuisi onnettomuuksia.
        Rauhallista joulunaikaa teille kaikille!
        Oli mukava vaihtaa ajatuksia kanssanne.
        S.B.


    • Eikös juuri ollut uutisissa että on verenluovuttajille tarvetta.

      Noh, itse olin normaalisti töissä ja sen jälkeen oon pakkaillut ja syöny jääkaapista loput ruoat pois ettei mitään jää homehtumaan, kun matkaan huomenna porukoiden luokse joulun viettoon.

      Jouluja sinnekin :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3807
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3079
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2844
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2602
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2403
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1828
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1185
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1119
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1079
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      77
      1071
    Aihe