Terveellisin punaviini?

Mikähän on terveellisin punaviini (rypälelajike) jos mietitään positiivisia terveysvaikutuksia. Nämä oli joskus mainittu Mens Health lehdessä mutta en enää muista. Pinot Noir taisi olla yksi.
145889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Merlot-rypäleessä on eniten flavonoideja ja muita antioksidantteja.

Äänestä

Flavonoideja on punaisessa väriaineessa; mitä tummemman punainen rypäle, sitä enemmän flavonoideja.

Terveellisintä on syödä rypäleet tuoreina niin saa samat flavonoidit, mutta välttyy alkoholin haittavaikutuksilta, joita ovat mm. lisääntynyt epilepsiariski, lisääntynyt dementiataipumus, lisääntynyt syöpäriski, maksavauriot, närästys, mahahaava, veren paineen nousu ...

Niin lisäys vielä, että mustaherukassa on enemmän flavonoideja kuin missään viinirypäleissä, ja näin joulunaikaan flavonoideja saa myös punajuurista. Viiniä ei kannata juoda terveysvaikutuksten vuoksi.

Äänestä
  • Nimen omaan on tutkimuksia joiden mukaan saattaakin olla että se on se alkoholi joka aiheuttaa ne positiiviset terveysvaikutukset koska myös muut alkoholit kuin viinit ovat vähentäneet sydäntautikuolleisuutta - kohtuullisesti nautittuna.

    Mitä tästä opimme? Kun juot punaviiniä saat sekä flavonoideja, resvatrolia että alkoholia, on se sitten kumpi vaan joka pelastaa sinut sydänkohtaukselta niin voitat.

    Äänestä

  • HEI
    Ei ne flavonoidet yksistään punaviinin "terveellisyyteen" vaikuta. Siinä on
    vielä aika paljon tutkittavaa "ravinto-ihmisille".
    Lisäksi pitäisi vielä huomioida yleinen viinien käyttö, juodut määrät ja lajikkeet.
    Esim. ranskalaisilla on näitä ns. "hyvinvointi tauteja" vähemmän kuin esim.
    saksalaisilla. Myöskin ko. yhteiskunnan stressittömyys ja elämäntapa ovat
    positiivinen vaikuttaja.
    Joka tapauksessa tuollainen neljänneslitra kunnollista punaviiniä päivässä
    ei tervettä ihmistä vahingoit, päinvastoin. Suosittelen Prosit!

    Äänestä

Terveydelle paras viini jonkun tutkimuksen mukaan on chileläinen Montes Alpha, jossa oli riboflaviineja huikeasti enemmän kuin seuraavaksi parhaassa.

Äänestä

Onko tähän päivityksiä?

Äänestä
  • Tuossa on mainittu Montes Alpha. Päivitetään vaikkapa sen hintatieto: Alkon nettisivujen mukaan tällä haavaa 16,95 € / puikko.

    Tuota jos pullon päivässä terveydekseen nautiskelee, niin eihän se tee kuin 6.186,75 euroa vuodessa. Mitäpä ihminen ei olisi valmis terveytensä hyväksi uhraamaan!

    Ja onhan tuo toki ihan hyvääkin.

    Äänestä

Pelkäänpä, ettei rypälelajike yksinään ratkaise kaikkea. Kasvupaikan maaperäolosuhteillakin lienee osansa. En ihmettelisi lainkaan, jos vaikkapa Merlot olisi jollakin kasvualueella (tai palstalla) kasvatettuna ”terveellisempää” kuin Cabernet Sauvignon, ja jossakin toisessa paikassa puntit näyttäisivätkin keikahtavan toisin päin.

Pointtini: jokin tuonkaltainen Men's Healthin ”tutkimus” on minulle pelkästään kustantamon keino luoda lehteen palstantäytettä ja tilinpäätökseen viivan alle jotakin. Minä viis veisaan mokomista ja hoidan mielenterveyttäni nautiskelemalla viiniä, joka kulloinkin sattuu maistumaan!

Äänestä

Terveellisin punaviini on ehdottomasti laadukas Gambina. Tuo punaisen värinen herkkuviini sopii tilanteeseen kuin tilanteeseen ja on paljon ravitsevampi kuin tavalliset punaviinit. Gambina on erittäin arvostettu juoma, joka kelpaa hienoimmillekin kesteille.

Äänestä
  • Gambina on maustettu, vermutti- ja giniarominen sekä katkeroinen väkevä (21 %) viini, jossa on sokeria 110 grammaa litrassa. Kukaan täysipäinen ei kutsu sitä punaviiniksi.

    Gambina on tarkoitettu lähtökohtaisesti aperitiiviksi. Harva kelpuuttaa sen siihen käyttöön. Käytännössä Gambinaa ostetaan juovutusjuomaksi edullisen hinnan ja korkean alkoholipitoisuuden johdosta.

    Äänestä

  • Puhdasta faktaa kirjoitti:

    Gambina on maustettu, vermutti- ja giniarominen sekä katkeroinen väkevä (21 %) viini, jossa on sokeria 110 grammaa litrassa. Kukaan täysipäinen ei kutsu sitä punaviiniksi.

    Gambina on tarkoitettu lähtökohtaisesti aperitiiviksi. Harva kelpuuttaa sen siihen käyttöön. Käytännössä Gambinaa ostetaan juovutusjuomaksi edullisen hinnan ja korkean alkoholipitoisuuden johdosta.

    Seuraavaksi kai joku "valopää"selittää, että kyllä aivan ehdottomasti lasoli,
    lisättynä Dylonin punaisella kangasvärillä se aivan ehdoton juoma on.

    Äänestä

  • old_profile_63811 kirjoitti:

    Seuraavaksi kai joku "valopää"selittää, että kyllä aivan ehdottomasti lasoli,
    lisättynä Dylonin punaisella kangasvärillä se aivan ehdoton juoma on.

    Itseasiassa tanskalainen gambina on vuosisatoja vanhan tanskalaisen viiniperinteen jälkeläinen. Gambinan tapaisia viinejä on Tanskassa pidetty vuosisatoja punaviinien raskaampana versiona, mutta silti punaviininä. Todella monet viiniharrastajat ostavatkin Gambinaa juuri tätä fiilinkiä hakien. Tunnen henkilökohtaisesti monia konsernien toimitusjohtajia, joiden viinirepertuaariin kuuluu Gambina ja sen tanskalaisia serkkuja.

    Äänestä

  • Viinit tunteva kirjoitti:

    Itseasiassa tanskalainen gambina on vuosisatoja vanhan tanskalaisen viiniperinteen jälkeläinen. Gambinan tapaisia viinejä on Tanskassa pidetty vuosisatoja punaviinien raskaampana versiona, mutta silti punaviininä. Todella monet viiniharrastajat ostavatkin Gambinaa juuri tätä fiilinkiä hakien. Tunnen henkilökohtaisesti monia konsernien toimitusjohtajia, joiden viinirepertuaariin kuuluu Gambina ja sen tanskalaisia serkkuja.

    Gambinalla ja "tanskalaisella viiniperinteellä" on olemattoman vähän tekemistä keskenään.

    "Gambina on Alkon vuonna 1932 alun perin nimellä Viinake lanseeraama terävänmakuinen maustettu alkoholijuomasekoitus, joka on sekoitettu punaisesta vermutista ja ginistä sekä maustettu muun muassa appelsiininkuorella. Takaetiketin mukaan Gambina sisältää myös rikkidioksidia säilöntäaineena. Väriltään Gambina on punaruskeaa. Alko suosittelee tuotetta aperitiiviksi tai pitkien juomien osaksi esimerkiksi tonicin tai appelsiinimehun kera. Juomasta käytetään usein nimitystä kampiviina, palloviina, kampaviina, gee tai iso-gee."

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Gambina

    Tanskalaista tuote on nykyään siksi, että suomalainen valtionyhtiö Altia Oyj on syystä tai toisesta siirtänyt juoman valmistuksen Suomesta tanskalaisen tytäryhtiönsä Altia Denmarkin päänsäryksi.

    Alkohan ei nykyisin valmista enää mitään. Entisaikojen Alko pilkottiin kahtia EU:n vaatimuksesta. Emoyhtiöksi muodostettiin Altia Oyj, joka huolehtii alkoholijuomien valmistuksesta ja maahantuonnista. Nykyinen Alko toimii jakelijana eli jälleenmyyjänä, Suomen kuluttajakaupassa monopoliasemassa.

    Gambinan ja sen sukulaisjuomien toistuva tuputtaminen tänne viinipalstalle osoittaa varsin ontuvaa huumorintajua. Viisaampi olisi lopettanut leikin sikseen jo kauan sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pasi kirjoitti:

Mikähän on terveellisin punaviini (rypälelajike) jos mietitään positiivisia terveysvaikutuksia. Nämä oli joskus mainittu Mens Health lehdessä mutta en enää muista. Pinot Noir taisi olla yksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu