Pakolaisten tulo joukkomitassa jollekin paikkakunnalle aiheuttaa aina ongelmia. Tämä johtuu muukalaisia kohtaan tunnetuista peloista, pelosta että he aiheuttavat työttömyyttä paikallisille ja ennenkaikkea se johtuu rasistisesta kiihotuksesta, joka saa maaperänsä naistä peloista ja ihmisten tietämättömyydestä.
Tietääkö kukaan keinoja ongelman poistamiseen? Varmaankin joillakin paikkakunnilla ja maissa on asiassa onnistuttu. Näistä olisi kiva tietää. Samoin sosiologit ovat varmaankin miettineet asiaa ja olisi mukava tietää heidän ajatuksiaan. Varmaankin on niin, että keinot ovat tiedossa ja olemassa, mutta jostakin syystä niitä ei käytetä.
Näinhän on myös mielisairaanhoidon ja nuorten assosiaalisen käyttäytymisen suhteen. Mielisairaanhoidossa huomattiin jo 1700-luvulla Ranskan vallankumouksen yhteydessä, että pienet kodikkaat laitokset tuottivat hyviä tuloksia, ja edelleen tämä on paras keino verrattuna kaikkeen nykyaikaiseen lääkehoitoon ja terapiaankin. Kuitenkin laitokset aina tuppaavat paisumaan ja hoito siten torpedoituu.
Nuorten assosiaaliseen käyttäytymiseen Neill ja Makarenko keksivät toimivat menetelmät jo 1910-20 luvulla, mutta vieläkään niitä ei käytetä täysimittaisesti, vaan laitoksissa on monenlaista kurjuutta.
Ratkaisu pakolaisten aiheuttamiin ongelmiin
22
700
Vastaukset 22
- helppo homma..
Vakaviin rikoksiin tuomitut pakolaiset välittömästi pois maasta takaisin kotimaahansa tai sinne mistä suku on kotoisin.
Rasismi vähenee huomattavasti kun se epäkelpo aines kitketään saman tien pois tieltä, yksittäistapauksia kuin ovat niin ei varmaan haittaa vaikka jokainen yksittäistapaus passitetaankin ulos maasta.
Samalla tietysti kansalaisten turvallisuus paranee huomattavasti sekä verokustannukset tippuvat murto-osaan entisestään.- Schutzstaffel
Mutta näin ei voi toimia jos rikoksentekijä on pidempäänkin ollut maassamme kirjoilla tai palauttamisen kohteella ei ole mitään kiinnepistettä palautusmaassa. Niinkuin taannoin tullut rikollisten pakolaisten tuomio antoi ymmärtää. Ja rajoja ei voi laittaa kiinni, sopimukset on solmittu Eu:n ja ties minkä kanssa. Onneksi vain pieni osa näitä ongelmia aiheuttaa ja ne näkyvät isoissa kaupungeissa selvemmin luulisin. Monilta nuorilta puuttuu auktoriteetti ja se teini-iässä monilla ajaa väärille teille kun eletään kuin pellossa ilman auktoriteettia. Jostain Rap-(muka)gangstoista tulee esikuvia. On sitten "coolia" ryöstää ja hakata. Aikuisena näidenkin mieli muuttunee, niin kuin kävi minullekin ;). No tätä maata myydään jo muutenkin ulos, saimaanrantatonttien myötä aluksi. Onneksi osaan ruotsia, voin sinne häippästä nauttimaan niiden pakolaisongelmasta.
Schutzstaffel kirjoitti:
Mutta näin ei voi toimia jos rikoksentekijä on pidempäänkin ollut maassamme kirjoilla tai palauttamisen kohteella ei ole mitään kiinnepistettä palautusmaassa. Niinkuin taannoin tullut rikollisten pakolaisten tuomio antoi ymmärtää. Ja rajoja ei voi laittaa kiinni, sopimukset on solmittu Eu:n ja ties minkä kanssa. Onneksi vain pieni osa näitä ongelmia aiheuttaa ja ne näkyvät isoissa kaupungeissa selvemmin luulisin. Monilta nuorilta puuttuu auktoriteetti ja se teini-iässä monilla ajaa väärille teille kun eletään kuin pellossa ilman auktoriteettia. Jostain Rap-(muka)gangstoista tulee esikuvia. On sitten "coolia" ryöstää ja hakata. Aikuisena näidenkin mieli muuttunee, niin kuin kävi minullekin ;). No tätä maata myydään jo muutenkin ulos, saimaanrantatonttien myötä aluksi. Onneksi osaan ruotsia, voin sinne häippästä nauttimaan niiden pakolaisongelmasta.
Rikoksentekijöiden poistaminen on varmasti yksi hyvä keino. Ja sitä pitäisi käyttää voimallisesti ja propagoida että näin tehdään Kai sitä tehdäänkin.
Se on kuitenkin vain yksi keino eikä sillä pitkälle pötkitä, ja siinä on tosiaan se vaikeus, että jotkut ovat jo täysin suomalaistuneet eikä ole kontakteja muualle.
- JärkiKäteen
Jokohan vihdoin viimein aletaan ymmärtää suomessa, miten tyhmästi ollaan toimittu kun tänne on rahdattu muunmaailman ongelmat! JA IHAN TURHAAN! Sotketaan vaan tämän maan asiat niin kuralle, ettei mitään keinoa ole niitä saada entiselleen. Kyllä noita ruokaa jauhavia suita maailmassa riittää varmasti loputtomiin. Minkä ihmeen takia niitä tänne pitää roudata??? Suomen nykyinen nuoriso on jo nyt aikamoisten rasitteiden alla muutenkin. Voitaisiinkohan me nyt alkaa ajaa omia asioitamme ja puolustaa omaa maatamme ja omia jälkeläisiämme. Vai ollaanko me omiamme kohtaan niin kateellisia, ettei heille suoda/jätetä mitään hyvää jälkeemme. On jo liian pitkään jatkunut tämän maan ja omien kansalaisten ALASAJO ! Kuka kertoisi mikä JÄRKI tähän touhuun sisältyy??? Muistutan vielä, että maailmasta ei lopu, eikä edes vähene nuo toisten elätettäväksi hakeutuvat. Mitä enemmän niitä ruokitaan ja autetaan, niin sitä enemmän ne sikiää. Meiltä jotka olemme tehneet raskaasti töitä hyvinvointimme eteen, loppuu voimat ja tahto ja VIHA astuu esiin. Ja se on ihan normaalia käyttäytymistä. Avatkaa hyvät ihmiset silmänne!
Jostain kumman syystä ihminen ajattelee, että kaikki ihmiset on jollaintavalla tärkeitä ja toisten pitää tehdä töitä elättää muita sohvalle makaamaan. Sanon vielä, että ei ihminen ole välttämättömyys tälle maailmalle. Maapallo ei tarvitse ihmistä. Päinvastoin se vois paljon paremmin ilman ihmistä. Ei maailmassa tarvita sellaisia ihmisiä, jotka eivät viitsi tehdä mitään itsensä elättämiseksi, vaan vielä jopa ryöstää niitä jotka niille antaa asunnot ja ruoan. Kyllä vituttaa.- lkjlkjalj
niin kauan kun Moverilla on kaikki erittäin hyvin, niin kaikilla muillakin on kaikki hyvin.
Me ei olla köyhiä eikä kipeitä, eikä meitä olla kaltoin kohdeltu, eihän Moveriakaan ole.
Meillä on varaa vaikka mihin, meitä ei hetkauta se jos saisi vaikkapa yhden ylimääräisen näkkileipäpaketin kaupasta kerran kuussa, koska meillähän on rahaa elättää nämä kunniakansalaiset, sillä meillä ei voi olla tiukkaa eihän Moverillakaan ole.
Kertoivat tilastot mitä hyvänsä niin ne ovat täyttä humpuukia jos Moveri ei koe asiaa niin, mutta kadunmiehen juttu aina täyttä faktaa silloin kun Moveria miellyttää.
Eläköön Moveri, Eläköön, Sieg heil Mover, meidän Fuhrer, sanasi on lakimme.
- Onko järkee vai ei
"Väkiluvun kasvu johtuu ennen kaikkea maahanmuutosta. Tilastokeskus arvioi Suomeen muuttaneen ulkomailta tänä vuonna 28 100 ihmistä, mikä on suurin määrä Suomen itsenäisyyden aikana"
Tuo on vain ja ainoastaan tämänvuoden tilasto!!!
Miten paljon niitä jo on yhteensä tullut suomeen?
Ja mikä on se raja, milloin lopetetaan niitten vastaanotto tänne, vai onko se loppumaton ihmisvirta? Kuka vastaa, onko se vaikka kymmenen miljoonaa vai missä se raja tulee vastaan?
Ja sitten se ERITTÄIN täekeä kysymys: mitä tämä kaikki maksaa meidän yhteikunnallemme, eli siis meille veronmaksajille? Laskekaa siis kaikki menot, asuminen/vaatetus/ruoka/sairaanhoito plus sitten vielä mitä pahennusta ja mielipahaa se aiheuttaa suomalaisille. Aiitä olisi myös hyvä kuulla arvioita, mikä on tilanne sadanvuoden kuluttua? Eikai me voida vain tätäpäivää elää?- Vertti Veräjänvartija
Väkiluvun kasvu on tärkeä osa hallitsematonta maahanmuuttoa. Itse Suomen kansan mielipidettä ei edes kysytä näin tärkeässä maamme tulevaisuuteen vaikuttavassa asiassa. Ammattikeskustelijat selttävät vain tämän olevan maamme ainoa oikea tie eikä kukaan kehtaa sanoa näiden asiantuntijoiden lasittuneesta katseesta mitään. Sillä jos asiaa ei hyväksy, niin sellainenhan on auttamattomasti rasisti. Ja hyvin yleinen heitto on vedota vaalien tuloksiin ja osoittaa sen tukevan maamme maahanmuutto linjaa.
Muuten tälläiset aloitukset mitä laitoit mm minulta lähtivät legendaariselta maahanmuuttajat palstalta välittömästi. Nähtäväksi jää. Tajuaako Mover mikä vaara tässä sinun viestissäsi piilee? T: Kadunlakaisija.
- Santavuorelle tiedoksi
Tässä olisi hyvä ehdotus.
Jaetaan suomalaiset kahteen ryhmään.
Niihin jotka haluavat tänne somaleita sun muita elätettäviä ja sitten Niihin, jotka eivät halua niitä tänne lainkaan.
Sitten ne, jotka niitä tänne haluaa, niin kantavat KAIKEN vastuun heistä.
Eikö olisi tosi helppoa ja rutinat loppuis siihen.
Suomessa on liian helppoa laittaa toiset vastaamaan sellaisista asioista, joihin heillä ei ole osaa eikä arpaa.
Pyydän sinulta asiallista vastausta tähän, mikäli kykenet...kiitosTuollainen keino sopisi tosiaan moneen muuhunkin asiaan, hyvä idea, muttei sitä voi toteuttaa käytännössä, sellainen ikävä puoli siinä on.
Kysymyshän on kansainvälinen ja koko maailmassa on huutava pakolaisongelma. Pakolaisten naapurimaat ovat valtavassa helteessä. Mitä sitten jos Venäjältä rupeaa tulemaan miljoonia pakolaisia Suomeen? Kai me sitten toivottaisiin että muutkin maat ottaisivat osaa sen helteen kantamiseen. Näin meiltä nyt toivovat ne maat joissa on aivan liikaa pakolaisia.
Minun ratkaisuni olisi, että kaikkien maiden rajaseuduille perustettaisiin YK:n huoltohallintoalueita pakolaisten asuttaviksi niin että alueesta olisi puolet toisella maalla ja puolet toisella maalla. Sitten nämä uudet valtiot joskus itsenäistyisivät YK:sta ja näistä naapurimaista.
Suomeen tulisi siis kolme huoltohallintoaluetta, Norjan, Ruotsin ja Venäjän rajoille.
Ne jotka kiivaimmin vastustavat muukalaisia, eivät varmaankaan edes halua ratkaista ongelmaa oikeasti vaan haluaisivat että se paisuisi ja kasvattasi heidän liikkeittensä suosiota.- Omat asiat
Olli.S kirjoitti:
Tuollainen keino sopisi tosiaan moneen muuhunkin asiaan, hyvä idea, muttei sitä voi toteuttaa käytännössä, sellainen ikävä puoli siinä on.
Kysymyshän on kansainvälinen ja koko maailmassa on huutava pakolaisongelma. Pakolaisten naapurimaat ovat valtavassa helteessä. Mitä sitten jos Venäjältä rupeaa tulemaan miljoonia pakolaisia Suomeen? Kai me sitten toivottaisiin että muutkin maat ottaisivat osaa sen helteen kantamiseen. Näin meiltä nyt toivovat ne maat joissa on aivan liikaa pakolaisia.
Minun ratkaisuni olisi, että kaikkien maiden rajaseuduille perustettaisiin YK:n huoltohallintoalueita pakolaisten asuttaviksi niin että alueesta olisi puolet toisella maalla ja puolet toisella maalla. Sitten nämä uudet valtiot joskus itsenäistyisivät YK:sta ja näistä naapurimaista.
Suomeen tulisi siis kolme huoltohallintoaluetta, Norjan, Ruotsin ja Venäjän rajoille.
Ne jotka kiivaimmin vastustavat muukalaisia, eivät varmaankaan edes halua ratkaista ongelmaa oikeasti vaan haluaisivat että se paisuisi ja kasvattasi heidän liikkeittensä suosiota.Eiköhän se kuitenkin olisi parasta, että jokainen maa hoitaisi omat asiansa, eikä työntäisi paskojansa muille hoidettaviksi. Se olisi pitkässäkin juoksussa paljon parempi. Jos ja kun auttamishalua kuitenkin on, niin voisihan sitä apua sitten suunnata sinne paikallisesti, missä sitä tarvitaan. Ei ongelmat ratkea sillä, että se siirretään eri paikkaan. Sillä vaan aiheutetaan se, että kärsijöitten määrä lisääntyy ja aiheuttaa vihaa ja katkeruutta. Odottaa sopii, milloin alkaa tosi rytinät. Varma kaaos ja sotatila on suomessakin jossainvaiheessa näiden asioiden takia. Nyt kytee jo ja aika pahasti..
Omat asiat kirjoitti:
Eiköhän se kuitenkin olisi parasta, että jokainen maa hoitaisi omat asiansa, eikä työntäisi paskojansa muille hoidettaviksi. Se olisi pitkässäkin juoksussa paljon parempi. Jos ja kun auttamishalua kuitenkin on, niin voisihan sitä apua sitten suunnata sinne paikallisesti, missä sitä tarvitaan. Ei ongelmat ratkea sillä, että se siirretään eri paikkaan. Sillä vaan aiheutetaan se, että kärsijöitten määrä lisääntyy ja aiheuttaa vihaa ja katkeruutta. Odottaa sopii, milloin alkaa tosi rytinät. Varma kaaos ja sotatila on suomessakin jossainvaiheessa näiden asioiden takia. Nyt kytee jo ja aika pahasti..
Olisihan se parasta kun jokainen maa hoitaisi omat asiansa. Mutta kun näin ei tapahdu, se on idealistinen ja turha toive. Maailmassa on suuri pakolaisongelma ja jotenkin se on ratkaistava ja jokaisen on kannettava kortensa kekoon eikä vain naapurimaiden, joihin pakolaisongelma kohdistuu. Jos kaikki käännyttäisivät aina kaikki takaisin, ongelmaa ei olisi, tai se olisi toisenlainen. Se on epäinhimillistä, mutta niinkin voitaisiin toimia, se olisi yksi ratkaisu.
Näin toimi Sveitsi aika pitkälle toisessa maailmansodassa ja näin toimi Albania sosialistisena aikanaan. Nykyään monet maat ovat siirtyneet tähän. Miljoonien pakolaisten aiheuttaman ongelman suhteen se on jo myöhäistä.
Valistus ja tutustuminen ovat kai ainoat keinot. Ymmärtääkseni pienillä paikkakunnilla sellaista on tehtykin. Kyse on vastaanottajien ajoissa hoitamasta aktiivisuudesta; valitettavasti monessa kunnassa ei osata ottaa asiaa riittävän vakavasti ja ajoissa.
Toisaalta suuremmissa kaupungeissa (Suomessa ilmeisesti pääkaupunkiseutu on ainoa, missä valitetaan - esimerkiksi täällä Tampereella oli kovaa meteliä aikoinaan vastaanottokeskuksen perustamisesta, mutta melu vaimeni, kun mitään peloteltuja häiriöitä ei tullut)pitäisi puuttua asiaan kaupunginosittain - asialla voisivat olla vaikkapa asuntoyhtiöt. Kun jokainen osapuoli valmennetaan (toiselta puolen talon säännöt, toiselta asukkaiden tutustuminen, jotta nähdään, että muuttajilla ei ole häntää eikä sarvia), niin sen pitäisi auttaa. Jos vain tuupataan ihmisiä betonikuutioihin, joiden naapureilla on jo vakavia ongelmia valmiina, niin sotkuahan siitä tulee.
Tälläkin palstalla on näkynyt kirjoituksia, joissa valituksen aihe on se, että ulkomaalaiset pukeutuvat eri tavalla ja puhuvat vierasta kieltä.- Isä aurinkoinen
Propagandasi alkaa olla jo aika läpinäkyvää ja suorastaan naivia.
Valituksen aihe ulkomaalaisten eri tavalla johtuvasta pukeutumisesta ja vieraasta kielestä niin missä sitä näkyy?
Muistan kyllä viestin kaapuun sonnistautuneista naisista, mutta siinä lähinnä päiviteltiin sitä kuinka lapset säikkyvät näitä "haamuja". Mitäpä, jos kävisit uudelleenkouluttautumassa ja tulisit uusin asein käännyttämään niitä joilla on omaa kokemusta monikulttuurisuudesta.
Hyvää uutta oppivuotta. T: Kadunlakaisija. - Otatko vastuun
Kun olet niin hirveän halukas saamaan tänne suomeen niitä vierasmaalaisia syötettäviksi ja hoidettaviksi, niin oletko henkilökohtaisella tasolla valmis kantamaan minkäänlaista vastuuta heistä? Ottaisitko omaan kotiis vaikka täysihoitoon muutaman? Vastaa rehellisesti. Minusta tuntuu, että naiset(sosiaalitantat) haluaa sotkea tämän maan asiat paljon kiihkeämmin, kuin miehet. Sitten kun tulee aika selvittää, ketkä tämän kaiken saivat aikaan, niin eivät varmasti astu esiin. Siis kehotankin kaikkia nyt laittamaan nimiä ylös ja mitä on kukin sanonut. Tulee aika jolloin näistäkin tehdään tiliä.
Otatko vastuun kirjoitti:
Kun olet niin hirveän halukas saamaan tänne suomeen niitä vierasmaalaisia syötettäviksi ja hoidettaviksi, niin oletko henkilökohtaisella tasolla valmis kantamaan minkäänlaista vastuuta heistä? Ottaisitko omaan kotiis vaikka täysihoitoon muutaman? Vastaa rehellisesti. Minusta tuntuu, että naiset(sosiaalitantat) haluaa sotkea tämän maan asiat paljon kiihkeämmin, kuin miehet. Sitten kun tulee aika selvittää, ketkä tämän kaiken saivat aikaan, niin eivät varmasti astu esiin. Siis kehotankin kaikkia nyt laittamaan nimiä ylös ja mitä on kukin sanonut. Tulee aika jolloin näistäkin tehdään tiliä.
En ole suorastaan asumaan ottanut, koska minulla oli vuosia asumassa ikääntynyt ja dementoitunut isoäiti sekä liikuntavammainen äiti, mutta öitä on ollut useastikin ja hauskaa seuraa lisäksi - naapurin korealaistytär, kun suomalainen isäpuoli kävi mahdottomaksi. Lapsen äitiä opastin vuosia läpi suomalaisen ammattiopiston ja kaiken, mikä tähän kulttuuriin kuuluu. Olen jopa ollut esiliinana Lontoon-matkalla (en suunnitellut sitä esiliina-juttua, hän vain ei pärjännyt yksin).
Olen myös seurustellut, avustanut ja opastanut suurta määrää somaleja, ja vienyt heitä katsomaan tilaisuuksia suomalaisittain. Mieheni on avustanut asiakirjojen tekemisessä, koska hän tuntee paremmin virkamieskulttuuria kuin minä. Minä taas olen neuvonut terveysasemien hämmentävässä maailmassa ja lähtenyt mukaankin.
Olen kokenut sen kaiken palkitsevana ja saanut paljon sydämellisiä ystäviä. Paljon vähemmälläkin yrittämisellä moni suomalainen saisi maailmansa avartumaan ja lakkaisi pelkäämästä ulkomaalaista.- Suomalisti
sharyn kirjoitti:
En ole suorastaan asumaan ottanut, koska minulla oli vuosia asumassa ikääntynyt ja dementoitunut isoäiti sekä liikuntavammainen äiti, mutta öitä on ollut useastikin ja hauskaa seuraa lisäksi - naapurin korealaistytär, kun suomalainen isäpuoli kävi mahdottomaksi. Lapsen äitiä opastin vuosia läpi suomalaisen ammattiopiston ja kaiken, mikä tähän kulttuuriin kuuluu. Olen jopa ollut esiliinana Lontoon-matkalla (en suunnitellut sitä esiliina-juttua, hän vain ei pärjännyt yksin).
Olen myös seurustellut, avustanut ja opastanut suurta määrää somaleja, ja vienyt heitä katsomaan tilaisuuksia suomalaisittain. Mieheni on avustanut asiakirjojen tekemisessä, koska hän tuntee paremmin virkamieskulttuuria kuin minä. Minä taas olen neuvonut terveysasemien hämmentävässä maailmassa ja lähtenyt mukaankin.
Olen kokenut sen kaiken palkitsevana ja saanut paljon sydämellisiä ystäviä. Paljon vähemmälläkin yrittämisellä moni suomalainen saisi maailmansa avartumaan ja lakkaisi pelkäämästä ulkomaalaista.Miksiköhän aina puhutaan jostain ihmeen pelosta tai sitten rasismista? Miksi ei puhuta suoraan asioista niiden oikeilla nimillä?
Kun asia on niin, että me ei haluta tänne kaikenmaaiman kansalaisia elätettäväksi ja huollettavaksi. Mikä ihmeen järki siinä on, että tähän maahan pitää saada miljoonia ja taas miljoonia mutantteja. Oletko sinä silloin vasta onnellinen , kun täällä on enemmän vieraita kuin omia? Miksi yhden sukupolven aikana sotketaan kaikki asiat? Eikö olisi näihinkin asioihin ja niiden pitkäaikaisiin vaikutuksiin viisainta perehtyä ensin hyvin varovasti ja jäkevästi. Nyt on joillakin käsittämätön hoppu saada asiat sotkettua kunnolla. Osa suomalaisia on taas hakkaamassa päätänsä siihen kuuluisaan karjalan mäntyyn. Ootte te todella sinisilmäsiä. Ja ne silmät on täysin ummessa. Näin on. Maksakaa itse sitten myös seuraukset, älkääkä laittako muita niitä maksamaan. Suomalisti kirjoitti:
Miksiköhän aina puhutaan jostain ihmeen pelosta tai sitten rasismista? Miksi ei puhuta suoraan asioista niiden oikeilla nimillä?
Kun asia on niin, että me ei haluta tänne kaikenmaaiman kansalaisia elätettäväksi ja huollettavaksi. Mikä ihmeen järki siinä on, että tähän maahan pitää saada miljoonia ja taas miljoonia mutantteja. Oletko sinä silloin vasta onnellinen , kun täällä on enemmän vieraita kuin omia? Miksi yhden sukupolven aikana sotketaan kaikki asiat? Eikö olisi näihinkin asioihin ja niiden pitkäaikaisiin vaikutuksiin viisainta perehtyä ensin hyvin varovasti ja jäkevästi. Nyt on joillakin käsittämätön hoppu saada asiat sotkettua kunnolla. Osa suomalaisia on taas hakkaamassa päätänsä siihen kuuluisaan karjalan mäntyyn. Ootte te todella sinisilmäsiä. Ja ne silmät on täysin ummessa. Näin on. Maksakaa itse sitten myös seuraukset, älkääkä laittako muita niitä maksamaan.Vuodenvaihteessa Suomessa oli 5,3 miljoonaa asukasta. Maassa asui yhteensä 113 000 ulkomaalaista.
Vierasta kieltä äidinkielenään puhuvia oli venäjänkielisiä hiukan alle 40 000, vironkielisiä 15 000. Suomenruotsalaisia on 290 000. Niitä kovasti pelättyjä somaleja on 8 600.
Missähän ne miljoonat ja miljoonat luuraavat? Ja miten määrittelet sanan "mutantti"?- Suomalisti
sharyn kirjoitti:
Vuodenvaihteessa Suomessa oli 5,3 miljoonaa asukasta. Maassa asui yhteensä 113 000 ulkomaalaista.
Vierasta kieltä äidinkielenään puhuvia oli venäjänkielisiä hiukan alle 40 000, vironkielisiä 15 000. Suomenruotsalaisia on 290 000. Niitä kovasti pelättyjä somaleja on 8 600.
Missähän ne miljoonat ja miljoonat luuraavat? Ja miten määrittelet sanan "mutantti"?Kyllä tässä on ainoastaan kysymys siitä, että VITUTTAA NIIN SAATANAN RASKAASTI ! Kyllä se vielä nähnään kuka pelkää ja mitä.
Kyllä muitakin keinoja olisi. Toivoin, että joku sosiologi olisi niistä tässä kertonut.
Tuon vastaväittäjäsi kanssa tuossa on ilmeistä, ettei hän halua ratkaista maailman pakolaisongelmaa eikä halua että suomalaiset kantaisivat kortensa kekoon, hän haluaa, että ongelma vain pahenisi ja hänen kannattamansa liikkeet saisivat lisää kannatusta tietämättömästä ja tyytymättömästä kansanosasta ja että hän pääsisi rökittämään sosiaalitanttoja, vihreitä, liberaaleja, sosialisteja ja kaikkia, jotka suhtautuvat ymmärryksellä ulkomaalaisiin ja todella miettivät rakentavia ratkaisumalleja.
- Haluan vastauksia
Siis, onko missään, millääntavoin vähäisimmässäkään määrin, tutkittu/mietitty/tarkoin harkittu sitä asiaa, että minkälainen pitkänajan ( 100-200-300 jne. vuotta)vaikutus on suomeen/suomalaisiin seuraavilla asioilla: Lumipalloefektin tavoin lisääntyvä maahanmuutto( viime vuonna jo 28000 henkeä) sekä ja samalla tavalla lisääntyvä maan myynti vierasmaalaisille.
Siis menemmekö silmät sidottuna eteenpäin vai onko jossain parempaa tietoa?
Ymmärtääkseni suomi on meille rakas ja kaikkein tärkein asia elämässämme. Olemmeko nyt tekemässä todella suurinta munausta koko historiamme aikana?
Ja jos saisin vastauksen myös hyvin tärkeään kysymykseen: Missä on se raja, milloin ei enää oteta tänne ketään?
Sehän on jo nähty kun alettiin myymään maata venäläisille, niin nyt täällä on jo venäläisetkin itse myymässä suomea venäläisille ja kiihtyvällä vauhdilla. On oikein firmoja perustettu jotka myyvät suomea venäläisille.
Onko meidän nuorisossamme voimaa pysäyttää tämä järjetön meininki?.....tuskin
Tarkkaan mietittyjä vastauksia pyydän...suomalaisilta..kiitos- väistämätön
Niinhän se on, että tänne muuttavat alkavat hyvin pian itse hoitamaan asioita niin, että lisää muuttajia tosiaan riittää. Eihän kukaan suunnittele tulevaisuutta noin pitkälle kun kysymys on vain suomesta ja suomalaisista. Yläraja on jo ajat sitten ohitettu. Eletään vain tätä hetkeä todellakin sokeina.
väistämätön kirjoitti:
Niinhän se on, että tänne muuttavat alkavat hyvin pian itse hoitamaan asioita niin, että lisää muuttajia tosiaan riittää. Eihän kukaan suunnittele tulevaisuutta noin pitkälle kun kysymys on vain suomesta ja suomalaisista. Yläraja on jo ajat sitten ohitettu. Eletään vain tätä hetkeä todellakin sokeina.
Ongelma on olemassa, esitin yhden ratkaisun, onko teillä mitään ratkaisua esitettävänä? Maan myynti ulkomaalaisille voitaisiin lopettaa tai vähentää lainsäädännöllä, siihen luulisi poliittisilla päätöksentekijöillä löytyvän halua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 70539
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398
