Sehän on selvää tässä maassa, jossa ei elääkseen tarvitse töihin pahemmin lähteä. Kiitos siitä kuuluu sosiaalietuisuuksien suuruudelle! Palkka ei enää houkuttele työtä tekemään tai opiskelemaan!
Duunari ottaa mielummin potkut kuin
palkka-alen!
395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisiko yrittäjän syytä tallustella pankkiin
hattu kourassa ja vipata sieltä. EI duunarin
asia ole hoitaa ns: yrittäjäriskiin kuuluvia
asioita. Pitää olla selkärankaa olla yrittäjä
myös huonoina aikoina ,
Sitä peräänkuulutetaan yrityksiltä, yrittäjiltä, yhteisöltä, valtiolta, kunnilta ja kaikilta työllistäviltä tahoilta!
Eikö yhteiskuntavastuuta voi vaatia SAK:lta, SDP:ltä, punikeilta ja muilta kommareilta? Koskeeko heitä ainoastaan yhteiskunnan oikeudet, mutta eivät velvollisuudet?
Toki yritykset tekevät sen minkä voivat, mutta miksi yritysten pitää yksin kantaa taantumasta vastuu, koska taantuman yksi osasyyllinen on nimenomaan työntekijät ja heidän päätöksensä lopettaa kuluttaminen!
SAK ei antaisi duunarin valita ottaako palkanalennuksen vai lähteekö kortistoon.
Yrittäjänriski on nääs sitä, että kulut leikataan joka tapauksessa pienemmiksi kun tulot laskevat.
Duunarin vaihtoehdot ovat duunia pienemmällä liksalla jonkin aikaa tai kortistoon pidemmäksi aikaa, mutta SAK sanoo, että kortistoon vaan.
Että sellaista palkansaajan etujen ajamista SAK harrastaa.
Tilanne on nyt keskustalle haastava, koska keskusta ratkaisee, kun kokoomus kannattaa Suomen Yrittäjien aloitetta ja sdp vastustaa.
Kepu päättää saako duunari lisää päätösvaltaa ja mahdollisuuden sopia omalla työpaikallaan muustakin kuin irtisanomisesta tai lomautuksesta.