Jouluinen uusi luomiskertomus

Jouluinen uusi luomiskertomus:

Kaksi jähmeää suurta jumalaa A ja O, joille sekunnin ajatus vie miljardin meidän vuotta, kiistelivät multilinguaarisessa versumissa ja leikkivät suurilla koneillaan ja laskimillaan:

A:-Hei kato mä keksin tähän deterministiseen koneemme lasekentayksikköön epädeterministisen sattumageneraattorin RANDOM#, kun painan tota nappia niin tulee satunnaislukema.

O:-Pöhhöh ? Hmph.. (murinaa (miksen minä keksiny))

A:-Nyt mä painelen taas, katos kun tuli 0.22295 jännästi viidellä jaollinen, entäs jos mä kerron sen 40:llä. Kappas. Siitä tuli 8.918.

O:-Täältä nurinpäin katsoen siinä kyllä lukee "BIG.B"..hei miksi välähti, nyt kuuluu sihinää ja kamalan kumeaa jyminää..

A:-UUPS ohhoh... tulikohan kamala moka ??

O:-Voi jumbe.. mitä me oikein luotiin tohon osaan multiversumia..

A:-Hei kato, koneemme näytti jo 13.7 sek kun näin siellä jo kirkon ja luterilaisia ! Kylläpä kehitys kulki nopsaan.. voi miten jännää ! Ei se minusta ole moka .. Hei-hei siellä ihmiset, mä tein jo teille joulukuusen..


Noniin, nyt se on vihdoin ratkaistu: maailma on luotu mutta sattumalta, vahingossa mutta ilman tarkoitusta, evoluutiolla mutta ilman ohjaavaa kättä. Nyt kaikki voivat mennä kotiinsa tyytyväisinä.

Tai sitten voi täällä miettiä tarinaa tukevia oheisia empiirisiä todisteita..:
Katse:
http://seds.org/hst/Hourgls.jpg

Joulukuusi:
http://www.nightskyinfo.com/archive/m44_open_cluster/m44_small.jpg

Hyvää Joulua
t. MrKAT

3

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitämitä?

      Minä stokastisesti nyt kyllä epäilen että olivatko parametrit randomaalisesti vai sattuman tulosta!(oho capslock unohtu...)

    • päähänpisto

      Älykäs suunnittelija joka oli olemassa ja joka ei ollut kenekään valmistama, oli viettänyt ikuisuuden tekemättä yhtään mitään, siis ei mitään.
      Yhtenä ikuisuuden hetkenä älykäällä suunnittelijalla tapahtyi päässään varsinainen älyn "väläys" (suuri valaistuminen).

      Hän huomasi että hän oli aivan yksin maailmankaikkeudessa ja oli kuluttanut elämänsä ikuisuudessa aivan yksinään ja turhaan tekemättä yhtään mitään, se oli varmaan masentavaa, älykäs suunnittelija koki varmasti suunnatonta surua ja yksinäisyyttä.

      Mutta koska älykässunnittelija oli kuitenkin hyvin älykäs ja lahjakas hän kehitti päässäään suunnitelman että valmistaa avaruusterraarion jossa on valoisia pilkkuja ja kivikasoja ja yhdessä kivikasassa tulee olemaan hänelle ystäviä ja kavereita.
      Älykäs suunnitelija oli kuitenkin hieman narsistinen koska oli viettänyt yksin koko ikuisuuden, siksi hän halusi että hänen kuvajaisensa tällä kivipaleetalla ei itsestään selvästi rakasta ja palvo häntä, siis älykästä suunnitelijaa.
      Tätä varten älykässuunnitelija loi ensin paholaisen, joka taisteli häntä itseään, siis älykästä suunnitelijaa vastaan.
      Näin älykässuunnitelija sai luomiseltaan pajon enemmän irti, kun mukaan tuli reilun kilpailun ja kisan tunnelmaa.
      Älyksäs suunnitelija onkin nyt voiton puolella, paholaisen ansiosta ihminenkin on rakentanut miljoonittain "koneita", jotka toimivat jo enimmäkseen häntä itseään vastaan, aivan kuin älykässuunnitelija itse rakensi pirun toimimaan itseään vastaan, jotta hänen rakentamansa kuvajaisensa ei itsestään selvästi tarvitsisi valita häntä, älykästä suunnitelijaa herrakseen.

      Albet Eisteinkin jo tiesi aikanaan kaiken tämän, hänhän oli myös aika älykäs suunittelija, hän sanoi" Peili, Pyörä ja Paistinpannu ovat Paholaisen keksintöä.

      Hauskaa joulua vain kaikille älykkäänsuunnitelijan terraariossa aikaansa kuluttaville, älykkään sunnitelijan veistoksille!

    • marakattti

      juutuubin vaivalla tehdyistä videoista. Sinulla on hienoa harrastusta ja mielenkiintoa kaiken sen takana. Terveen oloinen meininki, jatka kynpillä valitsemallasi tiellä, saadaan muutkin nauttia löytämisen riemusta !

      -evvk-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1886
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe