mikä valkuais aine

korvaisi

kauran??????jos heppa on allerginen kauralle,millä korvaan sen?

3

995

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agrologi

      Ensinnäkin otsikkosi on erittäin harhaanjohtava. Kaura ei ole valkuaisaine vaan rehu. Kaura kylläkin sisältää jonkin verran valkuaisaineita eli aminohappoja, mutta niiden lisäksi siinä on mm. energiakomponentteja, kuten rasvaa ja hiilihydraatteja, kivennäisiä, vettä jne.

      Kauran voi korvata helpoiten hevoselle sopivalla kaurattomalla täysrehulla (Blagk Horse Balance, Racing Peacemaker, Dodson&Horrel Pasture Mix jne). Kauraa voi korvata myös itse koostamalla hevosen väkirehuruokinnan esim. melassileikkeestä, öljystä, soijarouheesta, ohrasta, vehnästä, maissista, kivennäisestä jne.

      Kevyttä työtä tekevä hevonen voi pärjätä myös kokonaan ilman kauraa ja muita väkirehuja, kun heinä on erityisen hyvälaatuista (ravintoarvoiltaan). Tai heinää voi täydentää esim. viherpelletillä.

      Kovempaa työtä tekevän kaura-allergikon ruokinnan koostaminen ilman kaupallista täysrehua vaatii ruokinnan suunnittelua, jotta kaikki ravinnototarpeet täyttyisi ja kivennäisruokinta pysyisi tasapainossa. Jos et osaa tätä itse tyydy kaupalliseen rehuun tai pyydä apua joltakin hevosalan ammattilaiselta.

      • kiitos vastauksesta

        olen viel aikas vihree näis hommissa. hyvin täydentävän vastauksen annoit.taidan hakea kaupasta sitten ihan tälle tarkoitettua ruokaa..hepalla ei tehdä juuri mitään rasitusta vaativaa hommaa.olla lontustelee laitumella kaik päivät..saa nyt prikettii ja heinää ja lisäks jotain kivenn.mutta kuivalta näyttää eläinpolo..


    • Ella mella love

      Syötätkö hevoselle heinää ja kauraa vai siihen lisäksi vielä jotain muita rehuja? Tekeekö hevosesi töitä joka päivä raskaasti vai kevyesti? Millainen on sen ruuan saanti päivittäin? Kysy esim. eläin lääkäriltä mitä voisi tehdä jos hevonen on allerginen kauralle ja mikä sen korvaisi. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      99
      4786
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2857
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2704
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1896
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1786
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      132
      1646
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1560
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1511
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1449
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1380
    Aihe