kanta viime vuosina yleistyneeseen ongelmaan? Meilläpäin on nimittäin naiset alkanut olla joulupukkeina, vaikka perinteisesti oikea joulupukki onkin mies. Voiko tällainen rappeuttaa moraalia varsinkin kun joulupukit vierailevat kodeissa, joissa on pieniä lapsia, ja lapsille voi jäädä virheellinen ja oikeastaan kieroutunut kuva sukupuolien eroista. Kysyn vaan, mikä joulupukki nyt nainen on tekoparrassaan. Jos kirkko ei torju tätä naisten aluevaltausta, onko meillä kohta tilanne, että kaikki joulupukit ovat naisia, eikä siihen enää kukaan kiinnitä mitään huomiota.
mikä on
luterilaisen kirkon
3123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joulu-aattona punaiset vaatteet yllensä ja käykööt peloittelemassa lapsia kodeissa, sekä juomassa talon emännän pullosta koskista. Sanotakoon nyt häntä JOULUVUOHEKSI. Historian lehti on kääntynyt. Naiset Jouluvuohiksi ja miehet pissaamaan istuviltaan. Tämä on tosi tasa-arvoa. Toivoo, Etelä.Suomen seurakuntien naispastorit. Miespapit pannaan. Aamen!
missä on piispojen kannanotto tästä asiasta, heille on kai sama vaikka luterilaisuuden ydintä nakerretaan taas. Ikimuistoinen punanuttuisen joulupukin perinne pitää pelastaa rappiolta.
Raamatussa ei mainita naista joulupukkina, joten sellainen pitäsi kieltää kokonaan. Sanoin piispojen pitäisi vaatia, että joulupukki voi käyttää vain oikeita poroja kulkuneuvonaan, eivätkä mitkään lumiskootterit olisi sallittuja.
kommentoida varmaan asiaasi.
Raamattu kuitenkin pappeudesta sanoo että se on miehen tehtävä.
Joulupukkius voisi määriteltävänä asiana olla paremminkin nykypiispojen ajatustasoa.
Ovatkohan aina luulleet että pappi ja joulupukki ovat sama ?