Suora lähetys 3,5 mrd vuoden takaa !!

Eilen kuvasin etäisyysennätykseni ja vanhimman valon ennätykseni, sain 6 minuutin valotuksella järkkärin pikku objektiivilla keittöntuolin päällä olevalla seurantakoneiston avustuksella pyydystettyä suoran lähetyksen 3,5 miljardin vuoden takaa, kvasaarin OJ287 lähettämää valoa. Toisella tavalla ilmaistuna: 3,5 miljardin valovuoden päässä olevan mustan aukon kuvajainen koska kaasua syöksyy ja kuumenee kertymäkiekossa. Maailman massiivisin tunnettu 18 miljardin auringon massainen musta aukko, josta äskettäin Mauri Valtonen ja kumppanit osoittivat että Einstein oli vielä vahvemmin oikeassa: Gravitaatio on "geometrinen kuoppa" avaruudessa, josta syystä Valtonen ja kumppanit pääsivät Discover-lehden 100 merkittävintä tiedelöytöä-listalle.


http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/orig/pub/2008/12/28/8143010478546105764orig.jpg

Tarkemmin lisäkuvia ja selitystä löytyy lopusta:
http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2aaqd kari-tikkanen-hq-mq-astro.html

3

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apo-Calypso

      Aika hyvin! Osoittaa, että aina ei tarvita tuhansien eurojen budjettia tähtikuvaukseen, erityisesti äimistyttää tuon "ladonovesi" tarkkuus.

      Pistäpä esimerkiksi tuonne
      http://foorumi/avaruus.fi
      -palstalle!

      • Vaikka siinä onkin pieni varaus, ollaan äärirajoilla ja pitäisi saada riippumaton todistus. (Vähän kuin syöpälääkäri osoittelisi röntgenkuvan pixeliä keksinnöstään hihkuen ja maallikot epäilevästi: Mikä, tuo täpläkö muka, mitenniin..)
        Toki itse olin tällä kertaa erittäin skeptinen ja siksi se tuntui aluksi uskomattomalta, kun en odottanut heti ekana iltana.
        Mutta ei tuo Oj287 kovin himmeä ole. Objektiivi vain on niin pieni(lyhyt) ja resoluutio jää heikoksi ja tähtirikkaalla alueella tunnistus herkästi hankaloituu.


      • tukeva
        MrKAT kirjoitti:

        Vaikka siinä onkin pieni varaus, ollaan äärirajoilla ja pitäisi saada riippumaton todistus. (Vähän kuin syöpälääkäri osoittelisi röntgenkuvan pixeliä keksinnöstään hihkuen ja maallikot epäilevästi: Mikä, tuo täpläkö muka, mitenniin..)
        Toki itse olin tällä kertaa erittäin skeptinen ja siksi se tuntui aluksi uskomattomalta, kun en odottanut heti ekana iltana.
        Mutta ei tuo Oj287 kovin himmeä ole. Objektiivi vain on niin pieni(lyhyt) ja resoluutio jää heikoksi ja tähtirikkaalla alueella tunnistus herkästi hankaloituu.

        moottoroitu jalusta auto-star systeemillä, ja 6" Meaden peilikaukoputki kaupan päälle ? Laitetta käytetty ainoastaan neljä iltaa, kuin uusi ! Minen kun ehdi nykyään harrastamaan tuota taivaan tiirailua, niin menispä laite ainakin hyötykäyttöön. Hienoja kuvia oli kyllä siellä sun galleryssä.

        -evvk-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      95
      6622
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      461
      4718
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      127
      2660
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      140
      2383
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      2
      2129
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      32
      1146
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      70
      1053
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1020
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      103
      983
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      72
      868
    Aihe