Suora lähetys 3,5 mrd vuoden takaa !!

Eilen kuvasin etäisyysennätykseni ja vanhimman valon ennätykseni, sain 6 minuutin valotuksella järkkärin pikku objektiivilla keittöntuolin päällä olevalla seurantakoneiston avustuksella pyydystettyä suoran lähetyksen 3,5 miljardin vuoden takaa, kvasaarin OJ287 lähettämää valoa. Toisella tavalla ilmaistuna: 3,5 miljardin valovuoden päässä olevan mustan aukon kuvajainen koska kaasua syöksyy ja kuumenee kertymäkiekossa. Maailman massiivisin tunnettu 18 miljardin auringon massainen musta aukko, josta äskettäin Mauri Valtonen ja kumppanit osoittivat että Einstein oli vielä vahvemmin oikeassa: Gravitaatio on "geometrinen kuoppa" avaruudessa, josta syystä Valtonen ja kumppanit pääsivät Discover-lehden 100 merkittävintä tiedelöytöä-listalle.


http://www.kuvaboxi.fi/mediaobjects/orig/pub/2008/12/28/8143010478546105764orig.jpg

Tarkemmin lisäkuvia ja selitystä löytyy lopusta:
http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2aaqd kari-tikkanen-hq-mq-astro.html

3

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apo-Calypso

      Aika hyvin! Osoittaa, että aina ei tarvita tuhansien eurojen budjettia tähtikuvaukseen, erityisesti äimistyttää tuon "ladonovesi" tarkkuus.

      Pistäpä esimerkiksi tuonne
      http://foorumi/avaruus.fi
      -palstalle!

      • Vaikka siinä onkin pieni varaus, ollaan äärirajoilla ja pitäisi saada riippumaton todistus. (Vähän kuin syöpälääkäri osoittelisi röntgenkuvan pixeliä keksinnöstään hihkuen ja maallikot epäilevästi: Mikä, tuo täpläkö muka, mitenniin..)
        Toki itse olin tällä kertaa erittäin skeptinen ja siksi se tuntui aluksi uskomattomalta, kun en odottanut heti ekana iltana.
        Mutta ei tuo Oj287 kovin himmeä ole. Objektiivi vain on niin pieni(lyhyt) ja resoluutio jää heikoksi ja tähtirikkaalla alueella tunnistus herkästi hankaloituu.


      • tukeva
        MrKAT kirjoitti:

        Vaikka siinä onkin pieni varaus, ollaan äärirajoilla ja pitäisi saada riippumaton todistus. (Vähän kuin syöpälääkäri osoittelisi röntgenkuvan pixeliä keksinnöstään hihkuen ja maallikot epäilevästi: Mikä, tuo täpläkö muka, mitenniin..)
        Toki itse olin tällä kertaa erittäin skeptinen ja siksi se tuntui aluksi uskomattomalta, kun en odottanut heti ekana iltana.
        Mutta ei tuo Oj287 kovin himmeä ole. Objektiivi vain on niin pieni(lyhyt) ja resoluutio jää heikoksi ja tähtirikkaalla alueella tunnistus herkästi hankaloituu.

        moottoroitu jalusta auto-star systeemillä, ja 6" Meaden peilikaukoputki kaupan päälle ? Laitetta käytetty ainoastaan neljä iltaa, kuin uusi ! Minen kun ehdi nykyään harrastamaan tuota taivaan tiirailua, niin menispä laite ainakin hyötykäyttöön. Hienoja kuvia oli kyllä siellä sun galleryssä.

        -evvk-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      284
      4446
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      106
      4020
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      194
      2405
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      74
      1738
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1697
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1219
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1139
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      43
      1102
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      919
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      907
    Aihe