Eipä kuulu aiheeni tälle palstalle juuri mitenkään mutta koska olen kyllästynyt lukemaan ohjuksista, tuhosta ja kuolemasta ja kärsimyksestä varsin tappavaan tahtiin, ajattelin kysäistä seuraavaa:
Kun pieni ja mitätön purnukka risifruttia, valmistettuna vaatimattomista ja edullisista raaka-aineista maksaa n. 1.10 euroa ja puolen kilon suklaakeksipaketti maksaa saman verran, niin on sanomattakin selvää kummasta syö enemmän ja pidempään mutta kysymys kuuluukin - onko suklaakeksi paketti älyttömän halpa vaiko risifrutti hävyttömän kallis?
Kumpaa itse ostaisit?
Kun pieni ja mitätön purnukka risifruttia, valmistettuna vaatimattomista ja edullisista raaka-aineista maksaa n. 1.10 euroa ja puolen kilon suklaakeksipaketti maksaa saman verran, niin on sanomattakin selvää kummasta syö enemmän ja pidempään mutta kysymys kuuluukin - onko suklaakeksi paketti älyttömän halpa vaiko risifrutti hävyttömän kallis?
Kumpaa itse ostaisit?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Risifrutti on pelkkää paskaa! On siinä keksitty perkeleen ovela rahastus. Mutta kyllähän sitä kaikki painoaan tarkkailevat harput ostaa silmät kiiluen ja kauppiaat sekä valmistaja hierovat karvaisia käsiään.
Eipä silti suklaakeksitkään oo mitään muuta kun raaka-aineiltaan köyhää paskaa. Tietty kyllä sitä ennemmin nälkäänsä kannattaa syödä kun jotakin risifruttikuraa.
Kannattaa laittaa rahansa vihanneksiin ja proteiinin lähteisiin, kuten esím. kanaan. Kaupassa on usein esim. tomaatteja kahdenhintaisia - laadukkaita ja kalliita sekä sitten kuppasia ja halvempia. Itse otan aina niitä laadukkaita ja vaa'alla otan sen kuppasen tomaatin hintalapun.