milloin mikäkin kuolain?

Milloin käytetään mitäkin kuolainta ratsastaessa, kun niitä on niin monenlaisia??
3720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Periaatteessa pollella voi käyttää koko ajan samaa kuolainta, enemmän kuolain liittyy hevosen hallitsemiseen. Perusratsastukseen menee nivel: korkeampaan kouluun kanget käytössä, voi ratsastuskouluillakin olla. Kumikuolain sopii nuoremmalle ja herkkäsuiselle.

Äänestä

Yleisimmät kuolaimet ovat kolmipalakuolain ja nivelkuolain, niitä käytetään hevosen suun koon mukaan, esim jollain hevosella voi olla 12cm kolmipalakuolain. Jos hevonen laittaa kieltä kuolaimen päälle niin silloin kannattaa käyttää lusikkakuolainta tai sitoa kieli kostealla pintelipalaisella.
D-rengaskuolaimet ovat enemmän lännenratsastukseen sillä o-rengaskuolaimet saattavat lännenratsastus kuvioita haitata. Tässä oli nyt joitakin, kuitenkin kuolaimia on vielä paljon lisää :)

Äänestä

Kyll ratsastamisessa "tavan" peruskuolaimet (nivelet, kolmipalat) parhaimmat. Erikoiskuolainten käyttö (esim. kanget) vaativat taitoa. Näkee ratsastuskouluissakin liian usein kankia jopa aloittelijoilla. Käsittämätöntä. Jos kankia käyttää, pitää olla hyvä ratsastaja - vakaa istunta jne.

Eikä hevosta muutenkaan pitäis opettaa koville kuolaimille - siittä se vaan kovasuisemmaksi tulee. Mitä vähemmällä "kalustolla" pärjää, sitä parempi. Turparemminkin on ihan turha. Hevosella pitää pystyä ratsimaan niin, että käsi on vakaa, eikä hevonen auo suutaan ainakaan sen takia, ett ratsastaja jää kiinni ohjiin/vetää ohjista. Eihän se ole ihmisen mielestäni esteettistä, ett hevonen aukoo suutaan ratsastettaessa, mut se johtuu vaan huonosta ratsastajasta!

Kuolaimettomat suitset eivät sitten välttämättä ole mitenkään "pehmeämmät". Hevosen nenäpää on erittäin herkkä, ett en suosittele niitäkään aloittelijoille.

Ja muuten se naruriimu ei sit ole mikään "hellä" kapistus. Moniko tietää, ett ne solmut osuvat sattumoisin hevosen pään hermopisteisiin - ja auts! - se sattuu jos riimusta kiskotaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mianusta kirjoitti:

Milloin käytetään mitäkin kuolainta ratsastaessa, kun niitä on niin monenlaisia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu