Tuli tommosetkin mieleen kun moni on varmaan tehnyt aikanaan ite basicilla vanhoilla mikroilla ties mitä spritenliikuttelujaan ja jopa omia pikkupelejään omaksi huvikseen jo 20-25v sitten. Helposti ja melkeen tosta vaan muut paitti C64:n porukka joka käytti Simonsia tai kirjoitti tärkeät poket ylös.
J2ME:ssä taitaa olla ihan kivat spritejä ja vaikka 2D-peleissäkin käytettyjä taustajuttuja varten tehdyt pelintekoa helpottavat systeemit.
Koitin vilkaista samanlaisia tai vastaavia .NET:lle, mutta en löytänyt ainakaan ensi hätään tuommoisia. Tietääkös kukaan semmoisia sille?
Entäs mille muille kielille ja ympäristöille löytyisi tommoset? Nyt siis ei puhuta kännyköistä vaan tietokoneista.
J2ME:ssä taitaa olla ihan kivat spritejä ja vaikka 2D-peleissäkin käytettyjä taustajuttuja varten tehdyt pelintekoa helpottavat systeemit.
Koitin vilkaista samanlaisia tai vastaavia .NET:lle, mutta en löytänyt ainakaan ensi hätään tuommoisia. Tietääkös kukaan semmoisia sille?
Entäs mille muille kielille ja ympäristöille löytyisi tommoset? Nyt siis ei puhuta kännyköistä vaan tietokoneista.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Unohdappas spritet ja keskity 3D-grafiikan luomiseen. Nykyään sellaiselle pelille mikä käyttää spritejä nauretaan räkäisesti kun on olemassa Crysikset ja kaikki.
Katos nyt aluksi tosta noita kun toimivat ihan selaimessakin.
http://www.javapelit.com/frozenbubble/
Nykyään muuten taidetaan tehdä enemmän 2D-pelejä kuin koskaan aikaisemmin. Toki on olemassa Crysikset ja kaikki, mutta semmoisia ei kukaan koodaa itekseen ja huvikseen saati sitten edes isommalla budjetilla ihan tosta vaan.
Ei kaikkea tartte tehdä näyttävimmällä mahdollisella tavalla siksi, että asia voidaan tehdä silleen.
Spritejä Delphi- ja .NET-peleihin samalla rajapinnalla.
http://www.swingame.com/index.php
Siis tuo on paketti joka lisätään vaikka nyt Visual Studioon ja on geepeeällän alainen lisenssiltään. Eli mitäs se meinaa noiden sillä tai sen päälle tehtyjen softien kanssa? Ovatko ne sellaisia, että niiden sorsat pitää julkistaa, saako noita sillä tehtyjä softia käyttää kaupallisesti jne?
Jäi vähän epäselväksi tämä tuolta katsottuna kun sivuilla ei pahemmin asiasta mitään sanottu.
Noilta sivuilta sai sellaisen käsityksen että Pascal on nopeampi kuin esim C # tai VB
Ohan se suoraan binääriksi käännettyä. Paljonko ja missä erolla on merkitystä, on eri homma.
Ei vaan selvinnyt vieläkään, onko lopullinen softa myös oppen sourssea. Jos on, niin huono homma.
> geepeeällän alainen lisenssiltään. Eli mitäs se meinaa noiden sillä tai sen päälle tehtyjen softien kanssa?
Jos käytät tekemässäsi softassa GPL-lisenssoituja kirjastoja (kuten SwinGame) *ja* julkaiset softasi, niin softasi lisenssi on helppo valita. Se on GPL.
> Ovatko ne sellaisia, että niiden sorsat pitää julkistaa,
Kuka tahansa, joka saa GPL-lisenssoidun softan käsiinsä, on oikeutettu saamaan myös softan lähdekoodit. Jos siis julkaiset softan, niin kyllä, lähdekoodi pitää julkaista myös.
> saako noita sillä tehtyjä softia käyttää kaupallisesti
Saa. GPL ei rajoita lainkaan hintaa, jonka voit pyytää softasta. Se ei siis pakota jakamaan softaa ilmaiseksi. GPL rajoittaa vain hinnan, jonka voit pyytää lähdekoodien toimittamisesta niitä erikseen pyytäville. Lähdekoodiahan ei tarvitse jakaa ilmaiseksi tai halvalla niille, joilla ei ole binääriäkään.
> jne?
Voitko tarkentaa?
"Ei vaan selvinnyt vieläkään, onko lopullinen softa myös oppen sourssea. Jos on, niin huono homma."
Johtuu opensource lisenssistä esim. LGPL (ja muiden vapaampien lisenssien) kanssa ei pitäisi tulla ongelmia:
http://fi.wikipedia.org/wiki/GNU_LGPL
Toi pygame ja vaikkapa SDL on LGPL ja spritet löytyy molemmista. http://www.libsdl.org/
"Ei vaan selvinnyt vieläkään, onko lopullinen softa myös oppen sourssea. Jos on, niin huono homma."
Peleissä koodin avoimuus ei ole yhtään huono asia. Hieno homma olisi jakaa koodi ilmaiseksi mutta sitten kaikki grafiikka ja pelin sisältö noin muuten sitten olisi maksullinen paketti ajettavan binäärin kanssa. Tällä tavalla varmistaisi että pelin saa vaivattomasti toimimaan.
Mutta siis lyhyesti, GPL softaa jos käytät niin se softa pitää olla GPL:ää. LGPL kirjastoja jos käytät voi sitten tehdä millä lisenssillä huvittaa kunhan ne kirjastot tulee mukana ja ne kirjastot voi kääntää sorsista. SDL:ää suosittelen. Kirjasto on LGPL:ää, saa valmiiksi käännettynä tai tulee käyttöjärjestelmien mukana, että sillä saa tehtyä mitä huvittaa.
Riippuu vähän siitä kuinka kaupallista meinaa pelien tekemisestään tehdä. Taitaa olla melkoinen vähemmistö ne kaupalliset pelit joista julkaistaan sorsat edes suunnilleen samaan aikaan binäärien kanssa. Joku iD on noita julkistellut, mutta huomattavasti pelin ulostulon jälkeen. Ohan noita pisnessyitäkin, miksi ei viittisi koodia julkistella.
Mitenkäs muuten jonkun Monon kanssa? Jos se on öypen söyrseä niin pitääkös sillä tehtyjen softien sorsat julkaista? Joo, tiijän, että reflectorit on keksitty, mutta se ei ole ihan sama asia kuitenkaan...
Tuleekos toi SDL Winnukan mukana vai onkos se niinkuin osa Direct äksää?
"Tuleekos toi SDL Winnukan mukana vai onkos se niinkuin osa Direct äksää?"
Haloo... ei kai nyt Micro$oft laittaisi cross-platform-kamaa Winkuraan? MS:n strategia on tietenkin täysin päinvastainen eli pyritään pitämään PC-peliohjelmointi vain windukalla ja haittaamaan muunlaista kehitystä (vistan opengl 'tuki').
Mutta SDL käyttää DirectX:ää hw-kiihdytykseen (jos mahdollista) ja SDL:n kautta voi käyttää directx:ää, mutta mitä järkee, koska SDL:n cross-platform-tuki tippuu silloin pois.
http://www.gamedev.net/reference/articles/article2249.asp
SDL:llä on muuten tehty ihan 'oikeita' kaupallisia pelejä:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_using_SDL
Ja kun *myös* sen C api on simppeli ja helppo oppia, niin siitä vaan...
Kirjoitin 3 vuotta sitten spriteohjelman Windows 3.1:lle. Miten se nyt menikään... Puttasin muutaman bitttikartan päällekäin, loogisilla ehdoilla, OR ja XORia käyttämällä. En nyt muista saiko niillä tehtyä "liukuvan" läpinäkyvyyden. Käytin Windows 3.1 API:a.
Oppishan sitä kait samalla vaikka mitä Logiikan kun muistaa millä tavalla ne oli toteutettu VIC-II:ssa, niin ei tarvii paljoa lisätä, että on kasassa käyttökelponen paketti. Taustoille vielä sama idea niin hyvä tulee.
Spritet, läpinäkyvyydet ja niiden logiikat, taustapalat ja niiden yhistely toisiinsa kunnon seuck-malliin...
Olishan tossa noita osa-alueita tehtäväksi. Ei ehkä liikaa kuitenkaan.
Jänniä käsitteitä, GDI, ja varsinkin tuo s.e.u.c.k. Varhainen "peliformaatti".
Kuinkakohan kaukana Direct3d mahtaakaan olla seuck-mallista... Sitten on noita uusiakin pelinteko-ohjelmia, joita ei kannata jokaista tuomita ennen testaamista...
Tässä taisi olla spriten piirto-ohje vb:lle:
http://www.ohjelmointiputka.net/koodit_nayta.php?tunnus=827