Mistä olisit valmis luopumaan uskosi sijaan mikäli olisi pakko esim. vainon johdosta? Autostasi, talostasi, työpaikastasi, puolisostasi, lapsistasi?
Mistä kaikesta?
Mistä kaikesta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos JUmala EI autaisi Repisitkö Raamattusi.
Minä huutaisi vaikka taivaaseen keskisormi ojennettuna
"JEESUX" ja haistattaisin vielä pahemmin
t: nimim: luopumaan?
Jos luopuisin, ja Jumala ei auttaisikaan mua hädässä.
Raamattua, että oppii sitä mahdollisimman paljon ulkoa, ja että jää muistiin mitä Raamatuusa on ja mitä siellä ei ole.
* Sen saa vain lukemalla selville, mutta se on mahdollista, ja siitä jää Raamattu mieleen parhaiten, kun lukee ääneen, tai sitten "ajatuslukemisella", siinä ei ole pisteitä eikä pilkkuja eikä muitakaan välimerkkejä, luetaan niin sopeaan kuin silmillään pystyy lukemansa tajuamaan, ilman, että eroittele sanoja ja lauseita, se on aluksi hankalaa, mutta se oppii kyllä, ja sillä tavalla ehtii lukea Raamattua paljon enemmän kuin tavallisella lukemisella, suosittelen opettelemaan.
* UudenTestamentin ehtii lukemaan alle kymmeneen tuntiin! VT:n muutamassa päivässä. Totta tämä on!
No, minäpä lukaisen. Tosin en sko, että tulen siitä hullua hurskaammaksi. Luetun ymmärtämisen kannalta kun pieni tuumailu on välillä tarpeen siinä kuin lauserakenteidenkin hahmottaminen.
kiirehtinyt Raamattua lukiessani enkä aio enää opetella uusia tapoja vanhoilla päivilläni.
Nykyisin saatan takertua yhdessä jakeessa ilmaistuun asiaan kymmenissä muissa Raamatun kohdissa samasta asiasta kertovien jakeiden vertailuun.
Et ilmaissut mielipidettäsi savonarolan huomautukseen, että Jeesus sanoi äidikseen jokaisen, joka tekee taivaallisen Isän tahdon, on tärkeä, koska Jeesuksen sanat ilmaistaan Raamatussa niin useaan kertaan.
Kun toiset kutsuivat Mariaa Jeesuksen äidiksi, se näytti ärsyttäneen Jeesusta, niin että hän käänsi aina opetuksensa korostuksen Jumalan tahdon tekemisestä syntymiseensä.