kukat Espanjassa

kukkabongari

5

2412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • walker30s

      Espanjan antoisimmat alueet kukkien bongaamisen ja niiden kuvaamisen kannalta ovat pohjoinen rannikko ja Costa Blanca Valenciassa.
      Valencian parhaat puolet ovat kasviston runsaus ja sää: luonnossa liikkuminen on mukavaa ympäri vuoden ja jokaiselle vuodenajalle löytyy omat kasvinsa. Kasvivalikoima on kuitenkin runsaimmillaan huhti-kesäkuussa.
      Itse olen silti nauttinut kasvien kuvaamisesta eniten Kantabriassa, Aragoniassa eli Pyreneillä sekä Asturiassa eli Espanjan pohjoisosissa. Paras sesonki alkaa maaliskuussa (narsissit kukkivat) ja jatkuu syyskuulle. Myöhemmin syksyllä kukkia on vähemmän, mutta ruska on lokakuussa aivan upea.
      Myös Andalusiassa on paljon luontoreittejä, kuten lienet www.topwalks.net -sivustosta huomannutkin, mutta kasvien osalta se ei ole niin antoisa. Andalusiassa paras ajankohta on maalis-toukokuu. Kesällä aurinko polttaa kaiken rutikuivaksi.

      • kukkia

        tuliaisiksi. sieltähän se espanjansiruetanakin on tullut kukkavaihdokkien mukana.


      • tapas-papa

        Olen samaa mieltä Kantabriasta ja Asturiasta. Ne ovat todella upeaa seutua. Värikkään luonnon lisäksi siellä kannattaa perehtyä myös poskettoman hyvään ruokaan ja siideriin.
        Sidreriat ovat siideribaareja, mutta myös monet alueen ravintoloista ovat erikoistuneet paikalliseen siideriin.
        Aito asturialainen siideri sopii hienosti myös ruokajuomaksi.
        Vuoristossa patikoinnin yhdistäminen herkutteluun on juhlava kokemus. Ruoka maistuu ihan eri lailla, kun on ollut koko pävän ulkona, eikä tarvitse pelätä kilojen karttumista: ylimääräinen rasva sulaa Picos de Europan rinteisiin.
        Tuo sivusto http://www.topwalks.net/fi/index.htm
        on aivan ällistyttävän upea. Kiitokset vinkistä.


    • reissu-einari

      topwalks.net on peräti upea. On aivan pakko lähteä katsastamaan ja kuvaamaan - sekä kukkia että maisemia.
      Hyvä vinkki.
      Vuodenajasta viis, Espanjan luonto näköjään kukoistaa.

      • amatöörikuvaaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2947
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2839
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2323
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      26
      1788
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1689
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1576
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe