Suomalaiset nysvärit

liikenteessä

Kova on huoli toisten renkaista ja sumuvaloista noissa ikääntyneissä parhaat päivänsä nähneissä koslissa. Automerkit ovat tärkeät, mutta ei autojen kunto vaikka kaikilla nykyisillä autoilla saa merkistä riippumatta kortin hyllylle helpostikkin.
Onko yhtään tullut mieleen, että autojen ominaisuudetkin merkitsevät liikenneturvallisuudelle jotain? Uusien autojen ajo-ominaisuudet ovat kehitttyneet ja ajo voisi olla osaavan ajajan käsissä entistä turvallisempaa?
Netissä kiistellään kitka- nastarenkaiden paremmuudesta, mutta renkaiden kunnosta ei tunnuta välittävän. Mikä mahtaakaan olla kuivalla asfaltilla pilattujen kitkojen talvipito tai monta vuotta ajettujen nastarenkaiden pito ääritilanteissa vaikka pintakuvio riittäisikin katsastuksessa? Entä alustan kunnon merkitys talviajossa? Ajonvakautusjärjestelmien merkitys meidän talviliikenteessä?
Paljonkohan onnettomuuksiin on vaikuttanut huonosti putsattu auto, lumet katolla, ikkunat jäässä ja höyryt ikkunoissa?
Kannattaako autoa liuvutella silmukka ohjattuissa liikennevaloissa polttoaineen säästämiseksi?
Kannattaakko vilkkuja säästää panemalla vilkku päälle juuri käännyttäessä eikä ennakkoon?
Kannattaisiko ainakin vilkkaassa liikenteessä keskityyä ajamiseen ja unohtaa ikuinen säästämisvimma? Paras säästöhän tulee kun jättää turhat ajot pois ja ajaa välttämättömät reippaasti keskittyen vain liikenteeseen.

8

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Per Saukko

      Sitten sanovat otsa rypyssä ja pää kallellaan että maltti on valttia.

      • Antti Hirvi

        edelliseen kirjoittajaan.


      • Jaakko Peura
        Antti Hirvi kirjoitti:

        edelliseen kirjoittajaan.

        täsmälleen mitään lisäämättä/poistaen!


    • nysnysnys

      "Kova on huoli toisten renkaista ja sumuvaloista noissa ikääntyneissä parhaat päivänsä nähneissä koslissa. Automerkit ovat tärkeät, mutta ei autojen kunto vaikka kaikilla nykyisillä autoilla saa merkistä riippumatta kortin hyllylle helpostikkin.
      Onko yhtään tullut mieleen, että autojen ominaisuudetkin merkitsevät liikenneturvallisuudelle jotain? Uusien autojen ajo-ominaisuudet ovat kehitttyneet ja ajo voisi olla osaavan ajajan käsissä entistä turvallisempaa?"

      Uudet autot ovat tulleet turvallisemmiksi nimenomaan osaamattomien käsissä. Osaava pärjää uudella ja vanhalla.

      "Netissä kiistellään kitka- nastarenkaiden paremmuudesta, mutta renkaiden kunnosta ei tunnuta välittävän. Mikä mahtaakaan olla kuivalla asfaltilla pilattujen kitkojen talvipito tai monta vuotta ajettujen nastarenkaiden pito ääritilanteissa vaikka pintakuvio riittäisikin katsastuksessa? Entä alustan kunnon merkitys talviajossa? Ajonvakautusjärjestelmien merkitys meidän talviliikenteessä?"

      Ajan kitkoilla ympäri vuoden. Kilometrejä tullut jo 60000 noihin ja urasta yli puolet jäljellä. Jääpito on edelleen hyvä. Ajonvakautuksia en tarvii, mutta toivon osaamattomilta sellaiset löytyvän, etteivät tuki tietäni vähänkään liukkaammalla kelillä tai tule kylki edellä vastaan.

      "Paljonkohan onnettomuuksiin on vaikuttanut huonosti putsattu auto, lumet katolla, ikkunat jäässä ja höyryt ikkunoissa?"

      Kyllähän etuosan ikkunat ja peilit pitää putsata niin että ulos näkee. Valot myös. Mutta muuten aivan sama. Tuulilasia en naarputa skrapaamalla, se saa puhtaaksi lasinpesunesteellä ja ajaessa se sitten kuivuu. Montakohan kolaria on ajettu naarmuisen tuulilasin vuoksi?

      "Kannattaako autoa liuvutella silmukka ohjattuissa liikennevaloissa polttoaineen säästämiseksi?"

      Kannattaa. Hölmöjä ne jotka kiihyttävät ennen risteystä.

      "Kannattaakko vilkkuja säästää panemalla vilkku päälle juuri käännyttäessä eikä ennakkoon?"

      Tämä on mersumiesten ongelma lähinnä.

      "Kannattaisiko ainakin vilkkaassa liikenteessä keskityyä ajamiseen ja unohtaa ikuinen säästämisvimma? Paras säästöhän tulee kun jättää turhat ajot pois ja ajaa välttämättömät reippaasti keskittyen vain liikenteeseen."

      Liikenne sujuu paremmin kun ajetaan tasaisemmin huippunopeudesta tinkimällä, pysähdyksiä välttämällä ja ripeästi kiihdyttämällä.

      • vanhat leidit

        Autolla ajeleminen on sallittua (melkein) kaikille ihmisryhmille. Yksi joukko on lukuisat rouvat, jotka parhaansa mukaan sompailevat kauppaan ja ompeluseuroihinsa, usein kuljettaen sitä jo rapistunuta ukkoaan mukanaan.
        Muiden kuskien pitää ottaa nämä hitaammatkin huomioon, etenkin jos niin hyviä kuskeja ovat uin täällä itseään kehuskelevat.
        Eiks se niin ole, että ketjussa ratkaiseva on heikoin lenkki, sovitellaanpa tekemisemme sen mukaan.
        Hyvä pysyväisohje on, että auto on hallittava näkyvissä olevalla tienosalla yllättävissäkin tilanteissa eli hirven pimeässä loikatessa eteen tai koulupojan porttikongista juostessa pallonsa perässä.


    • Uusien autojen piilomainonnan voi naamioida myös otsikolla "Suomalaiset nysvärit"....

      Suoraan sanottuna se, että "uusien autojen ajo-ominaisuudet ovat kehittyneet" on paskapuhetta.

      Elektroniikka, jolla peitellään autojen ajettavuuspuutteita, se vain on "kehittynyt", ei ajettavuus.

      • tilastot ja käytäntö toista

        Noinhan kuulee väitettävän, mutta on todettava, että hyvällä ajonvakausjärjestelmällä varustetulla autolla on huomattavasti turvallisempaa ajaa kuin vanhoilla ilman sitä. Tilastot myös kiistatta todistavat, että 10 000 ihmishenkiä pelastuu vuosittain Euroopassa kyseisen varusteen avulla.
        Vaikka me suomalaiset ollaan niin kovia jätkiä niin silti kehitys kulkee ja uutta parempaa kehitetään jatkuvasti.


      • ajonvakautusjärjestelmä
        tilastot ja käytäntö toista kirjoitti:

        Noinhan kuulee väitettävän, mutta on todettava, että hyvällä ajonvakausjärjestelmällä varustetulla autolla on huomattavasti turvallisempaa ajaa kuin vanhoilla ilman sitä. Tilastot myös kiistatta todistavat, että 10 000 ihmishenkiä pelastuu vuosittain Euroopassa kyseisen varusteen avulla.
        Vaikka me suomalaiset ollaan niin kovia jätkiä niin silti kehitys kulkee ja uutta parempaa kehitetään jatkuvasti.

        löytyy kuitenkin siitä kaasupolkimesta:) Itselläni on kortti ollut reilu 2v. Ensimmäinen talvi meni vm.88 Ford Escortilla, joka lähti liukkailla muutaman kerran lapasesta, mutta onni oli matkassa.

        Toinen talvi meni vm.99 Mitsu Carismalla, joka oli suuri edistysaskel edelliseen autoon, olihan siinä jopa abs-jarrut:) varsinaisia "tilanteita" tuon auton kanssa ei ollut.

        Nykyinen vm.03 Mazda6 taas sisältää enemmän nykytekniikkaa mm. ajonvakautusjärjestelmän. Kaikista pahin tilanne on kuitenkin tullut nykyisen autoni kanssa. Johtuu osittain kuitenkin siitä, että innostuin leikkimään liukkaalla tiellä. Tosin tämä tapahtui syrjäisellä tiellä keskellä yötä, eikä muuta liikennettä ollut ja nopeus oli n.35km/h kaarteeseen tultaessa. Postilaatikko oli kuitenkin lähteä mukaani:)

        Pointtini on kuitenkin se, että ei pidä tuudittautua uuden auton tuomaan turvallisuuden tunteeseen.

        Kaikissa autoissani on ollut hyväkuntoiset talvirenkaat(nastat):)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6222
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2796
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1781
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      39
      1487
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1015
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      928
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    9. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe