Eroa kirkosta ja liity ainoaan totuuteen jehovantodistajiin
EROA JA LIITY
totuus1
7420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
uskonto on perustettu 1800 luvun lopulla. He opettavat, helvettiä ei ole olemassa ja mitätöivät kristuksen sovitustyön siksi jehovan todistajien katoilla ei näy risti.
Vanhassa testamentissa sanotaan ilman verenvuodatusta ei ole asiaa Jumalalle, siksi Jeesus kuoli syntiemme tähden ja on suora yhteys Jumalaan. Aion itse erota myös kirkosta ja liittyä johonkun missä sanaa ei raiskata.
Jehovan todistajat eivät mitätöi Jeesuksen sovitusta, lunastusuhri se on yksi heidän keskeisimmistä opetuksistaan. Ristiä he eivät käytä sen takia, koska ristinkäyttö on omaksuttu n.300-luvulla muista uskonnoista kuin kristinuskosta. Jeesus saattoi kuolla paalussa eikä ristillä, mutta vaikka hän olisikin kuollut ristillä, on surma-aseen pitäminen pyhänä koristeena todistajista outoa.
vastasit. :) Varmaan et tiedä paljonkaan mitä eroa on kristinuskosta ja jehovantodistajista? paljonkin on.
Siinä sivulla kerrotaan Jehovan todistajista:
http://www.opinto.net/uskonto/timomuola/jehtod.html
Jehovan todistajat ei ole kristinuskonto.
Kerroin edellisessä oikein. He eivät vietä pääsiäistä joka uskoville kristityille tärkeä juhla. Eivät myöskään vietä joulua vaikka nykyään se on aika maallistunut.
Älä sitten valitse itsellesi niin säälittävän pellen jumalaksi, joka grillaa ne, jotkä eivät usko häneen!!!
Niin, eivät he usko helvettiin eivätkä vietä pääsiäistä ja joulua, en minä niihin puuttunutkaan, mutta Jeesuksen sovitukseen he uskovat. Tiedän kyllä, sillä eräs tuttuni on Jehovan todistaja.
Veli Russelin rehellisyys, sekä veli Rutherfordin raittius ovatkin tehneet kaikkiin ihmisiin niin suuren vaikutuksen, että kenttätyötä on jouduttu rajoittamaan, kun kansaa tulvii koko ajan lisää sellaisella vaudilla ettei uusia valtakunnansaleja ehditä rakentaa.
Loistava lärvähdys!!!
Tuollaiseen ei edes vanha Muenchhausenkaan aina pystynyt.