Keskisuomalainen kirjoitti

Jyväskylässä ilmestyvä sanomalehti Keskisuomalainen kirjoitti tämän päivän lehdessä kirkostaeroamisesta ja totesi, että Jyväskylän kaupunkiseurakunta menettää tänä vuonna yli 1000 jäsentä.
Paikallisen kirkkoherran Jukka Keskitalon kommentit asiaan ovat mainitsemisen arvoiset:

- "Lyhyen tähtäimen hyötyajattelu ja yksilöllistyminen ovat tämän ajan trendi. Kun ihmiset ovat terveitä ja voivat hyvin, he saattavat kokea, etteivät tarvitse kirkkoa apuun. Mutta jos lama iskee, ihmiset huutavat taas kirkkoa apuun.

Hänen mielestään myös median uutisointi nopeuttaa erotahtia: eroamisjuttujen myötä ihmisille on syntynyt vääristynyt kuva tilanteesta.

- Kirkkoon kuuluu kuitenkin edelleen yli neljä miljoonaa ihmistä. Miksi kukaan ei tee siitä juttua, hän ihmettelee."
10632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

hyötyajatteluun. Vauvat jäseniksi.

Äänestä

"Kirkkoon kuuluu kuitenkin edelleen yli neljä miljoonaa ihmistä. Miksi kukaan ei tee siitä juttua, hän ihmettelee."

Kirkon sivulta löytyy useampikin kuvaaja, jossa näkyy kuinka paljon kirkosta erotaan, mutta ei ensimmäistäkään, jossa näkyisi jäsenmäärä eri vuosina. Kirkon tiedotus on muutenkin pahasti uutisoinnissa hakoteillä.

Äänestä
  • Eihän se ole mikään uutinen jos koira puree postimiestä, mutta jos postimies pureekin koiraa... Uutiset käsittelevät yleensä erikoisia, tavallisesta poikkeavia asioita. Siksi uskonnottomien kasvavalla vähemmistöllä on uutisarvoa, kun taas tapakristittyjen vähenevällä enemmistöllä ei ole.

    Äänestä

  • syitä on usieta. Yksi syy on että mikäli kirkko kommentoi jäsenmääriä, se herättelee nukkuvaa karhua ja eroaminen kiihtyy.

    Toinen syy on että moinen uutisointi herättäisi äkkiä kysymyksen siitä moniko on liittynyt omasta halustaan, eikä sekään ole kirkolle kovin mairittelevaa, onkohan noita jäsenistä edes sataatuhatta.

    Siksipä he mieluummin hyökkäävät leimaamalla eronneet ja kirkkoon kuulumattomat mitä moninaisimmin tavoin itsekkäiksi paskiaisiksi jotka tilaisuuden tullen ryntäävät murhaamaan muita ihmisiä tai ainakin muutoin ovat kommunistisia yhteiskunnan vihollisia.

    Kuten räsäset, paarmat, heikat ja tällaiset paikalliset lahkojeesukset kirjoittelevat.

    Äänestä

Kirkkoherra sanoi "jos lama iskee".

Eikö hän seuraa uutisia? Tässä on jo kolmen kuukauden ajan menty maailmantaloudessa hurjaa alamäkeä. Puhutaan suurimmasta talouskriisistä sitten vuoden 1929.

Nyt pitäisi siis kuulua niitä avunhuutoja kirkon suuntaan. Mutta ei kuulu.

Kuulu vain kirkon oven kolinaa, kun ihmiset eroavat kirkosta ennätysvauhtia. Tänään tahtiin yksi minuutissa.

Äänestä
  • Muistutuksena vielä, että edellisen isomman laman aikaan eroaminen kiihtyi silloisiin ennätyksiin.

    Taisi avunhuutelijat olla vähissä.

    Äänestä

"Mutta jos lama iskee, ihmiset huutavat taas kirkkoa apuun. "

Kirkon oma tilasto ei tue tuota tulkintaa. Edellisen laman alkaessa 1990-luvun alussa kirkosta eroaminen nimenomaan kiihtyi:

http://www.evl.fi/kkh/ktk/kuvat/kteron79.gif


Uusi eropiikki 2000-luvun puolestavälistä eteenpäin puolestaan tuskin selittyy laman ennakoinnilla, vaan eroakirkosta.fi -sivuston lanseeraamisella ja eroamiskäytäntöjen helpottumisella.

Äänestä

Just joo. En ole kirkolta koskaan mitään saanut, enkä myöskään pyytänyt.

Mistä vääristyneestä kuvasta hän puhuu? Onko media nyt syyllinen kirkosta eroamiseen? Tuo väite ja se, että ihmiset ovat ahneita ja siksi eroavat kirkosta, on usein kirkonmiesten puheissa esillä.

Yli sadantuhannen vuosiansioilla voisivat piispat tehdä paljonkin köyhien auttamiseksi, mutta kun eivät tee. Sen sijaan haukkuvat muita.

Äänestä
  • Ihmettelen tuota kitinää, sillä mikä kirkkoa estäisi tekemästä omaa tiedotetta lehdistöä varten julkaistavaksi. Siinä kirkko voisi kertoa, montako vauvaa liitettiin kirkon jäseneksi ja montako aikuista liittyi kirkon jäseneksi omasta tahdostaan vuoden kuluessa. Sitten voitaisiin verrata siihen, montako aikuista erosi kirkosta omasta tahdostaan ja montako vauvaa erosi kirkosta. Sepä olisikin mielenkiintoista uutisointia.

    Äänestä

  • tekemästä omaa tiedotetta kirjoitti:

    Ihmettelen tuota kitinää, sillä mikä kirkkoa estäisi tekemästä omaa tiedotetta lehdistöä varten julkaistavaksi. Siinä kirkko voisi kertoa, montako vauvaa liitettiin kirkon jäseneksi ja montako aikuista liittyi kirkon jäseneksi omasta tahdostaan vuoden kuluessa. Sitten voitaisiin verrata siihen, montako aikuista erosi kirkosta omasta tahdostaan ja montako vauvaa erosi kirkosta. Sepä olisikin mielenkiintoista uutisointia.

    Mikäli tulkitsin aamulehden juttua oikein:

    Jos vauvoja ei liitettäisi aikuisten toimesta kirkon jäseniksi, niin kirkkoon liittyisi reilu 10 000 aikuista ja eroaisi noin 50 000 vuoden aikana.

    http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/kirkosta-eronneita-vain-hieman-enemman-kuin-kastettuja/122733

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antero A kirjoitti:

Jyväskylässä ilmestyvä sanomalehti Keskisuomalainen kirjoitti tämän päivän lehdessä kirkostaeroamisesta ja totesi, että Jyväskylän kaupunkiseurakunta menettää tänä vuonna yli 1000 jäsentä.
Paikallisen kirkkoherran Jukka Keskitalon kommentit asiaan ovat mainitsemisen arvoiset:

- "Lyhyen tähtäimen hyötyajattelu ja yksilöllistyminen ovat tämän ajan trendi. Kun ihmiset ovat terveitä ja voivat hyvin, he saattavat kokea, etteivät tarvitse kirkkoa apuun. Mutta jos lama iskee, ihmiset huutavat taas kirkkoa apuun.

Hänen mielestään myös median uutisointi nopeuttaa erotahtia: eroamisjuttujen myötä ihmisille on syntynyt vääristynyt kuva tilanteesta.

- Kirkkoon kuuluu kuitenkin edelleen yli neljä miljoonaa ihmistä. Miksi kukaan ei tee siitä juttua, hän ihmettelee."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu