Elikä kävin ostamassa alkosta ihan perus vodkaa ja sitruunaligööriä. Kauppareissulla käteen tarttui myös appelsiinimehua, spritea ja ananasmehua. Millä mittäsuhteilla noista aineista saisi hyvän, muttei liian vahvan boolin? Olin joskus ostanut alkosta kirjan, jossa kaikki mittasuhteet selitettiin selvästi, mutta nyt kirja on hukkunut ja tarvitsisin todella jonkinlaisia "määriä".
boolin mittasuhteita?
2
1388
Vastaukset
- Ruben Distiller
Boolit tulee tehtyä puhtaasti "fiilispohjalta", mutta ihan perusohje voisi mennä suunilleen näin:
0,75 litraa viiniä (kuohu- tai valkoviiniä)
0,50-0,25 litraa vodkaa
0,50 litraa likööriä
n. 3 litraa pidentäjää (mehu/limu/vichy/jne.)
Isoja jäälohkuja ja koristeet mukaan.
Omasta mielestäni, eikä se ole absoluuttinen totuus, liköörillä on kaikkein merkittävin osa tämän tyyppisessä boolissa. Monesti likööriä pihdataan reseptissä, mikä on harmi, sillä likööri juuri tuo makua booliin.
Mutta koska sinulla ei ole ilmeisesti viiniä, voisi ohje olla:
(0,50-)0,25 litraa vodkaa
0,50 litraa likööriä
2-3 litraa pidentäjää
Sitrusliköörit on usein aika makeita, joten pelkkä makea limu voi tehdä boolista hieman liian imelää. Tuoremehut ja vichyt sopivat myös hyvin joukkoon.
Rohkeasti vain kokeilemaan!- miksaaja
Kiitos tosi paljon. Olet ehdottomasti tämän illan pelastaja :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?313720- 973355
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim973274- 773128
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m683043Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862775- 352560
- 692473
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se452382- 892112