viimeinen tippa

viimeinen tippa oli kun tyttö on menossa ripille siitäkin pitää maksaa eirkseen. täällä ollaan maksettu kirkonkattoa ja piispan taloa. mutta vielä ne kehtaa kinua lisää fyrkkaa. tottakai leiriä ei voi järjstää ilmaiseksi, mutta kun on maksanut veroja yli 20 vuotta luulis jäävän vähän yli. meinaan lapsien rippikouluun ja omaan kuoppaan kaivamiseen.
6312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moni nuori jättää riparin väliin nykyään. Ja hautaan pääsee kirkkoon kuulumattomatkin, ei heitä kaatopaikoille rahdata.

Minä puoltaisin nuoreni kirkosta eroamista jos ei mies olisi niin peloissaan muun vanhoillisen suvun reaktioista. Kirkkoon on siis nuori liitetty kasteessa (mies pakotti!) ja uskontotunneillakin on (mies pakotti!), mutta riparille ei voi mies enää pakottaa.

Surullista jos kuuluu kirkkoon vain hautapaikan toivossa.

Neuvoisin eroamaan tuosta riistokirkosta. Jos haluat kuulua kirkkonn silloin kannatat myös rahastusta ja maksat mukisematta. Itse en suostu maksamaan.

Äänestä
  • Ei siitä eroamisesta tarvitse kenellekään kertoa.

    Äänestä

Paljonko joudut maksamaan tyttäresi riparista?

Käsittääkseni summa ei ole mitenkään suuri, ja ainahan voi anoa myös vapautusta jos tulot ovat pienet.

Äänestä

Googlasin hakuehdolla 'paljonko rippikoulu maksaa' ja sieltä löytyi linkki
http://www.vantaanseurakunnat.fi/hakunila/seurakunnan-toiminta/rpk2008/rippikoulut

jonka takaa löytyi seuraaava teksti:


MITÄ RIPPIKOULU MAKSAA?

Valtaosa rippikoulun kustannuksista katetaan seurakunnan perimällä kirkollisverolla. Omavastuuosuus kattaa vain osan rippikoulun täysihoidosta, vakuutuksista, matkoista ja oppimateriaaleista.

- Iltarippikoulu on maksuton.

- Päivärippikoulujen omavastuuosuus on 40 euroa (ateria ja retkikulut)

- Leiririppikoulujen omavastuuosuus 125 euroa.

- Lapin vaellusrippikoulun hinta on 190 euroa. Tämän leirin osalta matkakustannukset ovat muita leirejä huomattavasti korkeammat, samoin leirijakso on muita leirejä pidempi.

RIPPIKOULUN VAPAAPAIKATVakavissa taloudellisissa vaikeuksissa oleva perhe voi hakea osittaista tai täydellistä maksuvapautusta kaikista maksullisista rippikouluista. Vain seurakunnan jäsenet ovat oikeutettuja vapaapaikkaan...


Toinen esimerkki Hki-Vartiokylän sivuilta jossa kerrottiin otsikon 'PALJONKO RIPPIKOULU MAKSAA?' alla, että "Leiririppikoulut maksavat 150 €. Kaupunkirippikoulu on maksuton. Seurakunta kattaa suurimman osan rippikoulujen aiheuttamista kuluista kirkollisverorahoilla. Rippi­koulun leirijaksosta peritään rippikoulumaksu, jolla katetaan mm. osa täysihoitokuluista. Opetus on rippikoulussa ilmaista. Seurakunta voi myöntää vähätuloisille vapautuksen maksusta joko kokonaan tai osittain". http://vartiokyla.kirkkohelsinki.net/?Deptid=8970


Elikä rippikoulut ovat ilmaisia mutta leireisssä on omavastuu, ja heikossa taloustilanteessa on mahdollista saada hakemuksesta maksuvapautus.

Äänestä
  • lähes kaikki rippikoululaiset ovat siellä rippilahjojen vuoksi.

    Parhaimmmillaan tuhansien eurojen arvosta tavaraa ja rahaa pienelle piltille. Siksi nuoriso riparin käy.

    Jokuhan nuo maksaa, ei se halpaa huvia ole.

    Äänestä

  • UPDATE_7878883 kirjoitti:

    lähes kaikki rippikoululaiset ovat siellä rippilahjojen vuoksi.

    Parhaimmmillaan tuhansien eurojen arvosta tavaraa ja rahaa pienelle piltille. Siksi nuoriso riparin käy.

    Jokuhan nuo maksaa, ei se halpaa huvia ole.

    "et ymmärrä rippikoulun ideaa"

    Mikä sinä ole sitä sanomaan, kun et tiedä minusta juurikaan mitään :)

    "Jokuhan nuo [rippilahjat] maksaa, ei se halpaa huvia ole."

    Ne maksaa joilla on rahaa. Toisessa ketjussa aatetoverisi piti tärkeänä sitä, että "pidät elinkeinoelämän pyörät liikkeessä".
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000282&posting=22000000040527807

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tamian kirjoitti:

viimeinen tippa oli kun tyttö on menossa ripille siitäkin pitää maksaa eirkseen. täällä ollaan maksettu kirkonkattoa ja piispan taloa. mutta vielä ne kehtaa kinua lisää fyrkkaa. tottakai leiriä ei voi järjstää ilmaiseksi, mutta kun on maksanut veroja yli 20 vuotta luulis jäävän vähän yli. meinaan lapsien rippikouluun ja omaan kuoppaan kaivamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu