ja yksi uusi iso tuli tilalle. Vuosisadan parhain päätös tähän päivään mennessä.
Menestystä uudelle kaupungille toivovat ystävykset Nurmon ja Ylistaron kaupunginosista.
Menestystä uudelle kaupungille toivovat ystävykset Nurmon ja Ylistaron kaupunginosista.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Suomen pisimmästä kadusta, Vapaudentiestä.
Alkaa Ylistaron kaupunginosasta ja päättyy Eteläseinäjoen Sammattiin.
Totta haastat, on Seinäjoki tehnyt viisaasti samoin Nurmo ja Ylistaro. Näin vastuullisesti ja isänmaallisesti rakennamme tulevaisuutta. Rutinat on jätettävä ja paineltava yhdessä tulevaisuuteen.
kuntaliitosten takana?
Hehheh.
Äläkää viittikö ärsyttää. Kaikki tietää mikä oli pelin henki.Seinäjokisten piti saada veloollensa maksajia ja takaajia.Kattotan nyt jonkun aikaa kun alakaa sataa mannaa Untamalaasille ja Kihiniön rajoolla asustaville. Ei taida Seilipirssit pahemmin hakia muoria ja faaria kauppareissulle.Lisää liksaa pomoolle ,lama painaa päälle.
Lipun puolitankoon ja uhkailemisen te osaatte, osaatteko muuta?
puolitangossa?
Ja vielä tuo "älkää viitsikö ärsyttää"?
Lienet pahasti ammattiauttajan tarpeessa?
Onko sulta lähtenyt "pirssit kävelemään"? jos näin on, vika ei ole muissa kanssaihmisissä, vaan sinussa itsessässi!
kaikissa sun sukulaisissa Eihän korppi korpin silmää noki.
palkka tässä mahtavassa suurseinäjoen organisaatiossa, onhan se nähty, että mitä parempi palkka/pesti sen parempi mieli ja ruskeempi kieli.
Mettät saa hakata maantasalle ja rakentaa ne täyteen tekojärviä, tulee meille kantakaupunkilaisille hyvät oltavat ja kotiseuturakkaat voi ostaa uudesta kaupungista kalliin mökkitontin.
sillä olet todella asennevikainen!
kiinnostus oli heikonpuoleista,valitettavasti.ei tullu ees ne jotka oli saanu vaapaaliput.
kaikki ny vaan ei tykkää tanssimisesta. Kovin kevytkengäästä touhua ja ihmisillä on tärkeämpiä menoja.
Ihmisillä muutakin ajateltavaa kuin tanssi. Koeppikotkat tanssivat haaskalla kuka saisi parhaan palan. Ps Palkankorotuksen ja kenestä hyvä kuva lehdessä.
omahyväisesti muka "piti hauskaa".
ne loppujenlopuksi maksaa. Ettei vaa täs tapaukses menty verorahoolle ja kaupungin tyäntekijöille järjestetty konsertti, jos siälä vähän väkiä oli. Kaikkia ei Sillanpää ja tangokuninkaalliset kiinnosta.
juhlat seinäjoella?? missä vika, kun kansa ei juhlinutkaan?? kaupunki oli tyhjillään koko illan ja meno tosiaan oli jopa vaisumpaa, kuin normaalina viikonloppuna, Areenakin huohotti tyhjillään muutama tekopirteä yritti humalassa pitää hauskaa.
Ei nyt oikeen iskenyt tämä kajahtaa juttu kansaan mikä vei juhlamielen? sitä sopii miettiä.
Ilotulituskin oli varsin lattia ei siis mitenkään poikkeuksellisen näyttävä, väkisinki mietti, että kylläpä meni flataaseksi tää touhu ja uskon, että menee viel pahemmaksi ajan kanssa, kunhan nyt eri tahot pääsevät pätemään mahtavuudellaan oikein kunnolla.
niukempi kuin muina vuosina, nyt piti säästää, että johtohenkilöt saa ylisuuria palkkoja. Rasinmäen naamakin saa voimaan pahoin, niin itsekäs ihminen. Toivottavasti ei esiinny lehtikuvissa, säästyy kaupunkilaiset voimasta pahoin ja työkyky edes jollain tavalla pysyy. Mä kyllä ennustan, että tänä vuonna tulee pitkiä sairaslomia.
Totta maar yhdistymisjuhlat järjestettiin verorahoilla, myös minun. Se on ihan oikein, ei valtio tällaiseen mitään avustusta myönnä. Halusta katselin rakettien lentoa ja seuraavan päivän lehdestä tanssijoiden valokuvia. Oikein vanhalle tuli hyvä mieli ja poissa oli katkeruus. Jospa tästä alkaa ihka uusi aikakausi?
Pelkkä pinta-ala ei tee suurkaupunkia.
Saapa nähdä lakkaako valitus koskaan?
Syrjäkylät vs. keskusta.
Yhtä helppo yhtälö kuin lähi-idän rauhan neuvottelut.
että pysyis atria ja valio näillä nurkilla.
Uusia navettoja Seinäjoelle Atrian takia?
Siitä vain! Ota milli, pari velkaa ja ala rukoilla, että se tosiaan sitten pysyy ja maksaa lihasta niin paljon, että edes lapsesi saavat velkaisen navettasi maksettua!
Tuottajahinnan pudotus on ilmoitusluonteinen asia, mitä palkansaajat eivät aina ymmärrä.
Aina vain suuremmat kaupat osaavat myös kiristää Atriaa ja ulkomailtakin tuuppaa kovaa kilpailua.
Jonain päivänä uudella Seinäjoella saattaa olla iso ruumis kun Atria lopettaa toimintansa.
Törnävän kartanon voisi palauttaa entiseen loistoonsa.
Nythän siiitä ei ole kuin kuluja.
Kaupungin kuluja pitäis kyllä reippaalla kädellä lopettaa. Kartanolle lisää käyttöä.
-60-luvun lopulla kaiken kansan viihtyisänä olutkuppilana, jonka me vanhat kaljaveikot hyvin muistamme. Jos yhdessä kamarissa tarjoilu "epäreilusti"lopetettiin, niin aina oli toivoa saada vielä yhdet siirtymällä toiseen.
Nykyään siellä humaltuvat vain meidän valitsemamme korkeasti viisaat valtuutettumme. Ja laskut tietysti maksetaan meidän lompsasta.
Niin se on muutenkin.
Liitossäästötkin menevät kovapalkkaisten johtjien kovaan palkanjorotukseen.
Veronmaksaja maksaa lystinpidon.