Muuttuuko

Erosin kirkosta, jossa en ole käynyt jumalanpalveluksista kertaakaan rippikoulun jälkeen. Muutos on pieni, se näkyy ainoastaan palkkanauhassani.
181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

muissakin ihmisissä.
Nythän kirkosta eroilee juuri ihmiset jotka olisivat tuottavia , eli veron maksajia ( jäsenmaksun).

Jos minä eroan kirkosta, niin ei se minua ainakaan muuta uskonnollisesti mitenkään.
Uskon Jumalaan kuten ennenkin eikä kirkko siihen mitenkään vaikuta.
Ehkä sitten vaan lahjoitan rahaa parempiin kohteisiin tai ostan sillä rahalla vaikka harjan ja alan siivoamaan katuja yhteisen hyvän nimissä :)

Rahahan siis on katoamassa kirkolta.Ei jäsenet jotka eivät maksa mitään.
Minä eroaisin lähinnä siksi, että sieltä alettiin ahdistelemaan pappeja jotka uskovat Jumalaan.
Sitten nämä muut kaikki oudot kirkon lausunnot piispojen esittäminä.
Tulee jotenkin sellainen olo, että noita puheita ja tekoja en rahoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikään? kirjoitti:

Erosin kirkosta, jossa en ole käynyt jumalanpalveluksista kertaakaan rippikoulun jälkeen. Muutos on pieni, se näkyy ainoastaan palkkanauhassani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu