Marskin "avioliitto" oli järjestety vain ja ainoastaan siksi että poika olisi saanut rahaa.
Marskin lapset, jos ne nyt hänen olivat eivät kiinnostaneet marskia pennin vertaa, ei myöskään vaimo. Liitto päättyi käytännössä toisen lapsen syntymän jälkeen 1895 ja oli muutenkin koko ajan kylmä suhde. Vaimo muutti lapsineen yhdysvaltoihin ja 25-vuotiaasta eteenpäin marski oli sinkku. Aika harvinaista tuohon maailman aikaan. Tosin ammattisotilaat tuohon aikaan usein olivat sinkkuja tai kulissiavioliitossa kunnes erosivat nopeasti. Jostain syystä myös homoseksualistit hakeutuivat sotilasuralle.
Marskin lapset, jos ne nyt hänen olivat eivät kiinnostaneet marskia pennin vertaa, ei myöskään vaimo. Liitto päättyi käytännössä toisen lapsen syntymän jälkeen 1895 ja oli muutenkin koko ajan kylmä suhde. Vaimo muutti lapsineen yhdysvaltoihin ja 25-vuotiaasta eteenpäin marski oli sinkku. Aika harvinaista tuohon maailman aikaan. Tosin ammattisotilaat tuohon aikaan usein olivat sinkkuja tai kulissiavioliitossa kunnes erosivat nopeasti. Jostain syystä myös homoseksualistit hakeutuivat sotilasuralle.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaveri ei varmaan halunnut lukea samaa Aku Ankkaa joka päivä.
http://www.schildts.fi/suomenkieliset-kirjat/kirjat/tietokirjat/1065/Mannerheimin-elaemaen-naiset
Sitkeässä istuu mustamaalauksen ja valehtelun halu!
Todettakoon nyt taas kerran, että homoseksuaalisuus oli rikoslaissa määrätty rangaistavaksi teoksi. Se aiheutti automaattisesti armeijasta erottamisen. Näin homoilla ei ollut mitään syytä hakeutua sotilasuralle, eikä heitä otettu, jos taipumus tiedettiin.Mannerheimin sukupuolinen suuntautuminen osoitti kyllä yksinomasan naisiin.
Mannerheim oli suuren luokan naissankari, oikea alfauros. Se taitaa olla tämän päivän homoille kiusallinen juttu, kun jatkuvasti pyritään leimaamaan Marski omaan sakkiin kuuluvaksi..
Kerro vielä miksi Paasikivi ei tykännyt lainkaan M:sta ja mainitsi vielä erikseen "Mannergeimin perverssit tavat".
Siinäpä on selittelemistä kaikille "Tom of Finland" kiistäjille. Kyllä M oli tyylistään päätellen Veijo Meren sanoin ns. "Tandy".
"Sitkeässä istuu mustamaalauksen ja valehtelun halu!
Todettakoon nyt taas kerran, että homoseksuaalisuus oli rikoslaissa määrätty rangaistavaksi teoksi. Se aiheutti automaattisesti armeijasta erottamisen."
-Juuri siksi Mannerheim erotettiin armeijasta
"Näin homoilla ei ollut mitään syytä hakeutua sotilasuralle, eikä heitä otettu, jos taipumus tiedettiin.Mannerheimin sukupuolinen suuntautuminen osoitti kyllä yksinomasan naisiin.
Mannerheim oli suuren luokan naissankari, oikea alfauros. Se taitaa olla tämän päivän homoille kiusallinen juttu, kun jatkuvasti pyritään leimaamaan Marski omaan sakkiin kuuluvaksi.."
-keitähän nämä naiset olivat?
maaliskuussa 1939 Tukholman lähettiläänä Tannerille, joka oli huolestunut eräistä Suomen polittisen ilmapiirin ilmiöistä,lähinnä oikeistolaistumisesta. Hän oli maininut eräänä huolenaiheenaan Mannerheimin toiminnan.Tällöin Paasikivi vakuutti Mannerheimin olevan suurissa asioissa samoilla linjoilla heidän kanssaan, joskin moraaliltaan epäilyttävän.Tällä hän tarkoiti poliitista moraalia mm. Mannerheimin käyttäytymista Mäntsälän kapinan aikana.
Kyse ei siis sollut M:n seksuaalisesta käyttätymisestä. Se on punakapinan hävinneiden jälkeläisetn poliittista kostoa ja yritys mustamaalata Mannerheimia.
Venäjän tsaarin seurustelu-upseeri Gustaf Mannerheim oli naimisissa Anastasia Arapovan kanssa 1892-1919, joskin liitto kylmeni 1903. Heidän tyttärensä Anastasie syntyi 1893, synnytyksessä kuollut poika 1894 ja Sophie 1895.
Mannerheimin kanssa suhteissa olleiksi tiedetään mm. ensirakkaudet Jeanne Cotta ja Constance Hisinger, kreivitär Jeanne de Salverte, Kitty Linder, Miss Ranska Yvonne la Brousse eli prinsessa Begum Aga Khan, kreivitär Jekaterina Suvalova, ballerina Tamara Karsavina, purjehduksen olympiavoittaja Virginie Heriot, näyttelijä Alla Nazimova sekä myöhäisen iän tuttavuus kreivitär Gertrud Arco auf Valley.
Myös puolalaisruhtinatar Marie Lubomirskan kanssa Mannerheimilla oli traaginen suhde. Se on tunnettu jo pitempään heidän julkaistun intiimin kirjeenvaihtonsa vuoksi.
Siis minkälaisissa suhteissa hän on todistetusti ollut noiden naisten kanssa ?
Siis sinä! Eikö tuo edellämainittu litania valaissut yhtään ?
Mitä tuo litania valaisee tai todistaa ?
Siinä listataan naisia, joiden kanssa hänen väitetään olleen "suhteessa". Kysyn vaan, että missä ja minkälaisessa "suhteessa"....?
Olen minäkin "suhteessa" vanhempiini, siis sukulaissuhteessa.
Aiemman kirjoittajan esittämät näkemykset osoittavat lähinnä intoa kirjeiden kirjoitteluun, eivät sukupuolista suuntautuneisuutta.
Oliko Mannerheimilla homoseksuaalisia suhteita upseerikunnan sisällä?