Kilpailuviraston entinen ylijohtaja
Purasjoki syyttää Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliittoa (MTK) suomalaisen ruuan mainostamista erityisen puhtaana.
- "Propagandaa, propagandaa. Se näkyy kilometrin päähän. Se on ennen kaikkea MTK:n puhetta, miten puhdasta ja lisäaineetonta meidän ruokamme on. Samoja lisäaineita meillä tungetaan peltoon. Puhtaus on varjeltu myytti" Purasjoki kertoo.
Suomi päätti EU-komission mukaisesti kieltää kotimaisten tuotteiden mainostamisen kotimaisina, jos markkinointiin on käytetty verorahaa.
Yhteismarkkinoille sopii hirveän huonosti, että mainostetaan valtion tuella. Jokainen voi tietysti omalla rahalla mainostaa, että minun perunani ovat maailman parhaita.
Hyvä, että vihdoinkin arvovaltaiselta taholta uskalletaan nostaa kissa pöydälle. Kannattaa miettiä mielessään mm. sitä, että monissa muissa EU-maissa kansalaiset elävät paljon pidempään, kuin täällä muka puhdasta ruokaa syövässä Suomessa.
Purasjoki syyttää Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliittoa (MTK) suomalaisen ruuan mainostamista erityisen puhtaana.
- "Propagandaa, propagandaa. Se näkyy kilometrin päähän. Se on ennen kaikkea MTK:n puhetta, miten puhdasta ja lisäaineetonta meidän ruokamme on. Samoja lisäaineita meillä tungetaan peltoon. Puhtaus on varjeltu myytti" Purasjoki kertoo.
Suomi päätti EU-komission mukaisesti kieltää kotimaisten tuotteiden mainostamisen kotimaisina, jos markkinointiin on käytetty verorahaa.
Yhteismarkkinoille sopii hirveän huonosti, että mainostetaan valtion tuella. Jokainen voi tietysti omalla rahalla mainostaa, että minun perunani ovat maailman parhaita.
Hyvä, että vihdoinkin arvovaltaiselta taholta uskalletaan nostaa kissa pöydälle. Kannattaa miettiä mielessään mm. sitä, että monissa muissa EU-maissa kansalaiset elävät paljon pidempään, kuin täällä muka puhdasta ruokaa syövässä Suomessa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suomessa tuotetaan puhdastakin ruokaa, koska pakkastlvet pitävät poissa monet lämpimien maiden tuholaiset, eli luomutuotannnolle on paremmat edellytykset kuin lämpimissä maissa.
Meillä tutetaan myös hyvin maukasta lähiruokaa monilla tiloilla ja pienissä perheyrityspohjaisissa leipomoissa, lihanjalostamoissa ja juustoloissa. Suomalainen luomu- ja lähiruoka on hyvin puhdasta ja maukasta.
Jossain Imatran suunnalla taisi olla joku kouluille ruokaa toimittava yrittäjä, joka siirtyi pelkästään paikallisten maataloustuottajien asiakkaaksi (vaikka se vähän kalliimpaa olikin) ja sai heti kiitoksia kouuruoan ladun paranemisesta. Toivottavasti ustan väärin, mutta taisi olla kepulaisten valtuutettujen joukko, jotka valittivat siitä, ettei tämä yrittäjä valinnut halvinta vaihtoehtoa: MTK:laista tehomaataloutta suurtuotannon yrkkyineen.
Mainostamisen kieltäminen oli ihan oikin, sillä mainostaminen kuuluu yrittäjälle, ei valtiolle. Jos valtio maksaa kotimaisen ruoan mainoskulut, se on piilotettua maataloustuksea, eli vastoin EU:n periaatteita.
Jos kotimaisuus myy, niin mainostakoon sitä se yritys, joka myyntitulotkin saa, ei valtio veronmaksajan rahalla.
Ruuan puhtaus MTK:n propagandaa
Vertaappa esim. suomalaista ja espanjalaista kurkkua, huomaatko eron?
Jos puhut totta, suomalaista kurkkua vietäisi Espanjaan eikä päin vastoin.
Suosittelen, että käyt joskus ulkomaillakin.
Suomessa ei saa koskaan niin hyvää kurkkua ja tomaattia, kuin esimerkiksi Kreikassa tai Ranskassa.
Suomlaiset kurkut ja tomaatit ovat huonolaatuisia jopa kesäkaudella. Talvella ne ovat lisäksi törkeästi ylihinnoiteltuja heikkoon laatuunsa nähden.
Ulkomainen kurkku kasvaa juuret maassa.
Suomalaisen mauttoman vesipöhökurkun juuret ovat kemiallisesssa ravintoliuoksessa.
Kannattaa käydä kurkkukasvattajan kasvihuoneessa ja samalla kysyä paljonko energia maksaa.
Etelässä kurkku nääs kasvaa auringon valossa, ei lämpälamppujen loisteessa.
Maussa on eroja.
Itse ostan kurkut K-kaupasta tai Alepasta. Suomalainen kurkku on maultaan aivan ylivertainen. Meidän lapsetkin sanoo niin. Miksi lapsi valehtelisi?
Miten tämän suomalaisen rypsiöljyn myrkyttömyyskin, kun keväällä rypsipelto uitetaan myrkyssä ennen rypsin siementen kylvöä? Suomalaiset maajussit eivät kitke rikkaruohoja, vaan myrkyttävät nämä. Eihän ne kasvimyrkyt kasvuhormoonein minnekkään sieltä maasta katoa? Eiväthä ne katoa vesistöistäkään ja siirtyvät sieltä kaloihin. Ainakin tämä myrkky Roudup sisältää kasvuhormooneja ja sen vaarallisuudesta ovat nyt ameriikkalaisetkin herännneet, tämä on tuhoisaa mm. siittiöille.
Ei ole kuin kuukausi kun Iralannin dioksiinisika oli otsikoissa, Mozarella juusto kesällä, tanskalainen salmonellasika Tanskassa, sinikielitautunen lehmä Ruotsissa, hollantilainen siipikarja salmonellainfektion saastuttama.
Vali, vali vanha komu, Suomesta ei ole löytynyt ainuttakaan tapausta.
Ego-Tanska ja Hollanti hukkuu paskaan, Puola raskasmetalleihin, voi voi vanha komu, missä kulkee propakandasi rajat?
Totuus on kokonaan toinen kuin Purasjoen väittämät.
Todellisuudessa syömme puhtainta ruokaa Euroopassa.
Meiltä ei ole salmonella löydetty, liha on puhdasta ja kananmunia voimme turvallisesti syödä vaikkapa raakana.
Ainoastaan Ruotsi yltää lähelle meitä.
http://www.mediuutiset.fi/uutisarkisto/article145291.ece
http://areena.yle.fi/toista?id=1725010
Suomalaiset kuluttajat tietävät tämän - tuontikinkut jäivät tänäkin jouluna kauppiaille.
Savukinkkua myydään kohta edullisesti - alkuperää ei kerrota.
Purasjoen vaikuttimet tuntuvat kummallisilta ?
Eikö suomalaisen työn ja työllisyyden pitäisi juuri näinä aikoina olla arvossaan !
http://www.avainlippu.fi/service.cntum?pageId=126332
Suomessa on paljon erilaisia eläintauteja. Salmonellakanaloita on ollut aina. Karjassa esiintyy suu- ja sorkkatautia.
Suomessa on tavattu jopa tätä hullun lehmän tautia, jota ei itse asiassa ole paljon muualla kuin Britanniassa ja Suomessa.
Suomalainen ruoka ei ole sen puhtaampaa kuin muukaan EU:ssa tuotettu. Ei tosin varmaan kovin paljon likaisempaakaan.
Kovia väitteitä - mutta pystyttekö todistamaan.
Missä salmonellakanalat ?
Hullun lehmän tautia on ollut yksi tai kaksi tapausta - muualla EU:n aluella kymmeniätuhansia tapauksia joka aiheutti laajamittaiset eläinten teurastukset.
Suu- ja sorkkatautia ei ole - en tiedä Venäjän Karjalasta.
Kuunnelkaa Husu-Kallion haastattelu!
Salmonellaa esiintyy niiden mukaan Suomessakin.
Vuosittain.
Siis tarkoitin tietenkin, että salmonellaa esiintyy suomalaisissa tuotantoeläimissä.
Finfoodin mukaan.
http://www.siipi.net/siipikarjaliitto/salmonellatilanteessa_eroja.pdf
Aikoinaan MTK:lla oli suunnilleen tiedotusmonopoli näissä elintarvikeasioissa. Sen takia moni Suomessakin vielä kuvittelee, että täällä asiat ovat jotenkin paremmin kuin muualla.
Totuushan on se, että Suomessa esim. pelloille syydetään paljon enemmän keinotekoisia lannoitteita ja myrkkyjä kuin Keski-Euroopassa. Myös tehomaatalouden lihakarjan kasvatus tarkoittaa Suomessa sitä, että suomalainen liha on heikkolaatuisempaa kuin monessa muussa maassa. Suomessa eläimillä on huonommat olot ja se vaikuttaa lihan laatuun.
Oli hienoa, että vuosi sitten joulun alla eläinaktivistit paljastivat suomalaisten sikatilojen ongelmat. Siinä mm. maatalousministeri Anttilan omalla tilalla todettiin sikoja kiusattavan. Ei siis ihme, että suomalainen joulukinkku on tanskalaista huonompilaatuista.
Suomlainen puniikki se vasta heikkoa ainesta on. Se haluaa syytää maataloustulotkin ulkomaille. Tavoitteena heillä on vapautta suomalainen elintarviketyöläinen työn ikeestä.