Nordea luottokorttini (Mastercard)

tiedot

kopioitiin jossain ja laskua tuli 1300 euroa. Olen käyttänyt korttiani aina hyvin varovaisesti, enkä ole maksanut netissäkään mitään, mutta...Tein reklamaation, katsotaan mitä tulee. Onko kellään vastaavia kokemuksia?

5

848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epärehellinen kassa?

      jos joku kirjannut luottokortin numeron muistiin ja tehnyt sillä vääryyksiä? jokin aika sitten kuulin yhdessä kaupassa sivukorvalla eräästä tapauksesta kun kassat sanoi eräälle asiakkaalle jolla kortti oli suljettu että joku on luultavasti ottanut ylös hänen kortin numeron ja sen avulla tehnyt vääryyksiä.

    • muoviläpyskä

      On kokemuksia ja paljon. Saatat joutua varttumaan rahojasi kauankin jos ne on tililtä lähteneet. Sinun pitää todistaa, että korttisi on ollut hallinnasassi kokoajan. Sekä kortin huolimaton käsittely vaikuttaa rahojen takaisin saantiin. En tiedä mitä se tarkoittaa. On varmaan rahoitusyhtiön keksimä, sen takia jos on vähänkään epäselvää, niin voi vedota tuohon ja jättää korvaamatta.
      Yleisempää mitä kortin käyttäjät kuvittelevankaan. Pankkineitejä opastetaan valehtelemaan, että väärinkäytökset ovat erittäi harvinaisia ja kortti on turvallinen. Asia on kutenkin näiltä osin juuri päinvastainen.
      Vaihda korttisi Visaan, siellä seurataan nostojasi ja soitetaan jos epäilevät. Tai parempi vaihtoehto. Luovu koko kortista.

      • luottokunta vaivautuu soittamaan jonkun 1300€ takia!
        ei mulle ainakaan!


    • aivoton kysyy.

      en edes ymmärrä mitä tarkoitat.

      "luottokorttini kopioitiin"

      kopioitiinko kortin numerot, eikös se ole aivan yleistä, ainahan ne mankelissa kopioitiin,
      vai magneettinauhan tiedot vai mitä.

      kyllä minulta ainakin on skannattu, henkilöllisyystodistus ja luottokortti usein kun olen jotain suurta ostanut,
      on jopa valokuva otettu muutaman kerran, ulkomailla.

    • mihin se on mennyt

      Laskusta näkee, mihin se on mennyt. Miksi kyselet meiltä vierailta, joilla ei ole tuota laskua käytössä. Etkö osaa itse lukea?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      327
      3877
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2282
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1694
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1608
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      957
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      919
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      855
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      771
    Aihe