Mites on??????

Lohjalla nyt tuo kilpailutilanne kun Eka-Market lopetti ja tuo piskuinen K-kauppakin keskustassa taitaa kärvistellä isojen varjossa, meinaan vaan sitä että täällä jyllää vaan tuo S-konserni.
Ja tällä tarkoitan nyt keskustan aluetta, ja kaiken lisäksi pikkukaupat lopettavat muutenkin toimintansa ja keskustassa on paljon vanhempia ihmisiä joille jo maidon haku Prisman maitotiskiltä tuntuu kilometrien matkalta??
Miksi, miksi ??? Haisee palaneen käry, kun vain jotain suositaan (lue S-konserni) vai olenko aivan hakoteillä ja vainoharhainen? ;))?
Muutenkin kummaa, kun kaikki terveyskeskuspalvelut siirtyy keskustan ulkopuolelle aluesairaalaan, ja jälleen ajattelen tässä ikäihmisiä.
Kulkemaan sinne ei pääse kuin taksilla huonojalkaiset ja suunnilleen muutkin joilla ei ole omaa autoa käytössä, sillä bussivuorot eivät ole parhaita.
HUOM! Tämä ei ole valivalivalitusta vaan IHMETTELYÄ!
Että tälleen näin Uuden Vuoden aluksi.
61540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

SSO on vuosien ajan haalinut itselleen tontin sieltä ,toisen täältä Lohjan alueella ja rakennuttanut sitten joko S-marketin,Salen, Prisman,Sokoksen .Tällä hetkellä ei Prisman kannattavuus olekaan sitä mitä odotettiin, sillä kauppa on susi jo syntyessään. ..Ruokapuoli Prismassa on niin kaukana pääovelta, että vanhemmat ihmiset eivät jaksa kierrellä pitkillä käytävillä maitojaan hakemassa. Se pieni ropo,minkä hekin kantaisivat sisään taloon,luulisi olevan tervetullutta,mutta osastosijoittelu Prismassa vie asiakkaat muualle.
Saa nähdä, myöntääkö Sokoksen johto (SSO) koskaan virhettään siinä,kun entisen Sokoksen alakerta lakkautettiin. Se oli kodikas, tavarat kauniisti esillä ja siellä oli vielä hieman palveluhenkistä työvoimaakin töissä. Osastot olivat selvästi erillään ja jokaisella osastolla oli oma kassansa (siis 80-luvulla)ja vielä 2000-luvullakin oli kiva asioida alakerrassa ostoksilla. Nyt ne samat tavarat pitäisi olla Prismassa,mutta se ostamisen fiilis jo katoaa sinne mentäessä,kun kaikki ovat hyllytavaraa ja asiakas saa palvella itse itseään... En usko Sokoksen lyövän leiville Prisma-hankkeessaan, sillä koko talo ei kertakaikkiaan karmealla ulkomuodollaan keskellä kyläämme houkuttele asiakkaita ostoksille,mikäli nyt ei välttämättä tarvitsisi käydä aptekissa tms.
Liike-elämässä Lohjalla tapahtuu muutenkin koko ajan muutoksia. Vaikka kuinka kuluttajat toivoisivat pikkuputiikkien olemassaoloa, ei niiden pito enää pitemmän päälle kannata, sillä kaupunki pyytää kaupungin omistamissa liikehuoneistoista kiskurivuokria ja samalla linjalla ovat yksityisetkin liiketilojen omistajat. Kyllä siinä saa vääntää miljoona pakettia ennenkuin saisi itsekin palkkaa myyjänä...
Lohjalla oli vielä 60-ja 70-luvulla paljon pieniä liikkeitä laidasta laitaan, vähän samantapaisia,joita löydä't edelleen Salosta. Lohjalla oli Suurlohjankadulla, nykyisen DNA:n liikepaikalla kiva puutalo,jossa oli lelukauppa ainakin 60-luvulla. Sieltä tytöt ja pojat saivat rantalelunsa ja kiiltokuvansa,nukkensa ja autonsa. Lelukaupan ikkuna oli aivan ihastuttava näky esim. joulun aikaan,kun lumikinokset ympäröivät taloa. Vastapäätä sitä oli sitten pari,kolme puutaloa,joissa asuttiin ja sitten oli vieressä osuuskauppa Seutu. Kenkäosasto oli Suurlohjankadulle ja lihaosasto ja elintarvikkeet Vihdinkadulle päin... Jouluna kierteli itse joulupukki osastoilla jakamassa namuja lapsille .Missä muuten oli Prisman joulupukki tänä vuonna?
Ajat muuttuvat vuosien kuluessa. Niin myös kaupankäynti. Moni lohjalainen sanoo käyvänsä Salossa ostoksilla. Siellä kun ei tarvitse maksaa parkkimaksuja...Salossa kun piipahtaa aina silloin tällöin, niin se kaupunki tuntuu mukavalta ja suurelta. Putiikkia on jo jonkinmoista. Salolaiset itse eivät tee suurimpia ostolksiaan Salossa vaan käyvät Turussa ja turkulaiset sitten Tukholmassa..näinhän se menee ja on mennyt jo vuosien ajan ainakin naisten keskuudessa. Salolaisia liikkeitä ylläpitää naapurikuntien asukkaat ja lohjalaiset,joihin sitten törmäät Plazassa. Miksi niin moni lohjalainen sitten ajaa Saloon ja Plazaan? No, siellähän on Anttila ja se puuttuu meiltä! Ja kohta puuttuu Euro-Market...Tradeka (Euro-Marketin omistaja) olisi voinut ylläpitää Euro-Markettia Lohjalla,mikäli se olisi suostunut maksamaan säästötalo Latvalan pyytämän vuokran. Mutta sopimukseen ei päästy,joten Euro-Market lopettaa. Eihän se kannattanut Lohjalla ollenkaan koko marketti, ainoastaan naisten vaatetus teki voittoa ,mutta ruokapuoli oli koko ajan miinuksella..Joten me lohjalaiset itse olemme syypäänä sen lakkauttamiseen sen kannattamattomuuden takia...Näin kuulin kassalla puhuttavan.Ja on kai se yleisestikin kaikkien tiedossa.
Miksi siis SSO jyrää? Täytyyhän jonkin ketjun edes ylläpitää maitokauppoja , vaikka ne eivät kaikkia palvelekaan. Se tosin on toinen juttu,miten kaikki olisivat tyytyväisiä Lohjan palveluihin saralla kuin saralla. Ikäväähän näissä asioiden järjestämisessä on se, että niistä päättävät ihmiset,jotka eivät valitettavasti itse joudu kävelemään maitoaan hakemaan tai ajamaan Tynninharjulle päivystykseen taksilla..:)Ironisinta on myös se, että ne samat vastarannankiisket aloittivat tämän kapinansa jo käydessään koulua Lohjan Yhteislyseossa 70-luvulla..ne samat ihmiset ovat nyt valtuustossa päättämässä meidän kaikkien asioista ja ihan samaa virttä laulavat kuin 30 vuotta sitten. Omaan napaan tuijottaminen pitäisi jo loppua. ..

Äänestä

mihin on hävinnyt se entinen ja hyväksi todettu palveleva kauppa ja aina lähellä oleva lääkäri.
Näihin on luettava myös koulut ja muut ammattioppilaitokset sekä korkeakouluoppimäärien laitokset, jotka ovat hävinneet paikkakunnalta kuin ruton jäljiltä ja tuntuu muutenkin siltä, että kaikki on nyt yhtä ja samaa suurta konsernia kuten joskus taannoin edesmenneessä neuvostoliitossa.
Ns: S-kosernissa ei sinällään ole mitään muuta moitittavaa kuin se, että ennen tuon liikeyrityksen omistivat ns. jäsenet, mutta nyt lienee omistussuhteissa käynyt jonkilanen omistajavaihdos ja nykysin sen omistaa nimimerkki "SUURI-RAHA" jossa kultaiset kädenpuristukset ovat lähes jokapäiväisiä.
Ei siis ole mikään ihme, ettei jokin yksityinen pienyrittäjä-kauppias voi mitenkään pärjäillä näiden suurten "raha-rikkaiden" puristuksissa?
Suurin ongelma lienee siinä, että Suomessa toimii niin sanottu "tukkukauppa-mafia", mistä yksityinen voi saada myytävät tuotteensa, koska koko kaupankäynti perustuu ns. tukkuliikkeisiin joiden pillien mukaan on kaikki tanssittava, koska muualta ei voi yksityinen myyntitavaroitaan omaan myyntiinsä hankkia.
Nämä tukkuliikkeet myös määräävät tuotteiden hinnat, joten se joka ei kuulu "porukkaan" saa maksaa tuotteista enemmän, jos yleensä saa mitään myyntiinsä.
Enää ei yksityinen voi käydä ostamassa maatilan isännältä possua ja myydä sitä sitten omassa kaupassaan, vaan laki ja terveysviranomaiset määräävät tarkasti mistä ostat ja miten sen myyt.
Kaikessa myyntitavarassa on oltava lupa ja selvitys tuotteen laadusta ja sen terveellisyydestä. Myös itse kauppias myyjät ovat velvoitettuja tenttaamaan ns. hygieniapassin jossa ilmenee heidän pätevytensä ruokatavaroiden säilytyksessä ja niiden hygienisessa myynnissä, joten ihmettelysi on siis täysin turhaa siinä mielessä kun ihmettelet mihin kaikki pienet liikeyrittäjät ovat häipyneet alalta. Toisin sanoen, pienkauppiaat syödään pois suurien edestä vaikka juuri heiltä voisit saada sen ystävällisen hymyn ja kohteliaan asiakaspalvelun.
On siis aivan turha valittaa jos ei saada hyvää palvelua, koska se myös maksaa, vaikka ystävällisyys ei pitäisi olla rahasta kiinni, niin todellisuudessa se on kuitenkin niin!

Hyvää Uutta-Vuotta 2009.

Äänestä
  • Syy on kokoomuksen! Kokoomus suosii SSO:ta ja antaa sille parhaimmat paikat Lohjalta, muun muassa Teboilin lakkautus oli osa tätä: Miksi SSO sai jatkaa, kun Teboil joutui lopettamaan. Lisäksi kaikille tiedoksi: VANHA ESSO, nyk. SSO, ON OIKEASTI ABC!, mutta ei uskalleta laittaa siihen ABC:n kylttejä, koska ihmiset vastustaisivat sitä ankarasti! Tämä on selvästi Kokooomuksen ja SSO:n salainen sopimus.

    Missä on kilpailu Lohjalta? SSO:n valtaa tämä on. Kuka tätä sitten tekee?


    SSO:n johtokuntaa istuu kaupunginvaltuustossa kokoomuksen riveissä ja tekee päätöksiä sen mukaan. Lobbaako ja kuinka kovin, JOPA KORRUPTIOTA? Missä menee raja, selvittääkö Länsi-Uusimaa vai onko samassa verkostossa tai hallitaan oikeiston puolelta? Yksi isommista ääniisaaliin saajista istuu Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n hallintoneuvostossa 2007.
    MITEN LIENEE SAANUT ÄÄNENSÄ? Onko ollut myös jotain epäilyttävää taustalla? Itseäni kiinnostaa mennä tarkastamaan hänen vaalirahoituksensa. Lobbausta vai jotain synkempää takana. Tutkivaa journalismia ja läpinäkyvyyttä Lohjalle ehdottomasti enemmän.

    Perustakaamme itse riippumattoman paikallisen Transparency Lohjan!

    Äänestä

  • HERÄTKÄÄ_ÄÄNESTÄJÄT kirjoitti:

    Syy on kokoomuksen! Kokoomus suosii SSO:ta ja antaa sille parhaimmat paikat Lohjalta, muun muassa Teboilin lakkautus oli osa tätä: Miksi SSO sai jatkaa, kun Teboil joutui lopettamaan. Lisäksi kaikille tiedoksi: VANHA ESSO, nyk. SSO, ON OIKEASTI ABC!, mutta ei uskalleta laittaa siihen ABC:n kylttejä, koska ihmiset vastustaisivat sitä ankarasti! Tämä on selvästi Kokooomuksen ja SSO:n salainen sopimus.

    Missä on kilpailu Lohjalta? SSO:n valtaa tämä on. Kuka tätä sitten tekee?


    SSO:n johtokuntaa istuu kaupunginvaltuustossa kokoomuksen riveissä ja tekee päätöksiä sen mukaan. Lobbaako ja kuinka kovin, JOPA KORRUPTIOTA? Missä menee raja, selvittääkö Länsi-Uusimaa vai onko samassa verkostossa tai hallitaan oikeiston puolelta? Yksi isommista ääniisaaliin saajista istuu Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n hallintoneuvostossa 2007.
    MITEN LIENEE SAANUT ÄÄNENSÄ? Onko ollut myös jotain epäilyttävää taustalla? Itseäni kiinnostaa mennä tarkastamaan hänen vaalirahoituksensa. Lobbausta vai jotain synkempää takana. Tutkivaa journalismia ja läpinäkyvyyttä Lohjalle ehdottomasti enemmän.

    Perustakaamme itse riippumattoman paikallisen Transparency Lohjan!

    SSO ei pystynyt muuttamaan vanhaa Essoa ABC-liikennemyymäläksi, koska sieltä olisi pitänyt löytyä seuraavat palvelut:
    - auki 24h tai väh. klo 6.00-00.00
    - ruokailu
    - kahvio
    - hampurilaisravintola
    - Salen kokoinen myymälä
    - polttoaineet
    - invawc, muut wc:t sekä tilava lastenhoitohuone, jopa suihkutilat
    - infopiste (joskus myös pankkiautomaatti)
    - autopesu
    - Veikkaus
    - kierrätyspiste

    Koska näitä ei voida tarjota keskustassa niin pienellä huoltoasemalla Essosta tuli "SSO Liikennemyymälä".

    Nämä tiedot olen kuullut ihan kahvipöytäkeskusteluissa.

    Ja tämä lukee netissä:
    "Sinulle, joka matkustat autolla Suomen teillä, olemme rakentaneet nykyaikaisen ja monipuolisen palveluverkoston matkasi varrelle. ABC on liikkuvan ihmisen viihtyisä taukopaikka. Samoin Sinulle, joka lähiseudun asukkaana tarvitset päivittäisiä palveluja, tarjoamme kattavan palvelukeskuksen."

    SSO liikenneasema on varmasti mukava paikka, mutta silti itse asioin Mänttärin Shellillä.

    Äänestä

  • toisesta keskustelusta kirjoitti:

    SSO ei pystynyt muuttamaan vanhaa Essoa ABC-liikennemyymäläksi, koska sieltä olisi pitänyt löytyä seuraavat palvelut:
    - auki 24h tai väh. klo 6.00-00.00
    - ruokailu
    - kahvio
    - hampurilaisravintola
    - Salen kokoinen myymälä
    - polttoaineet
    - invawc, muut wc:t sekä tilava lastenhoitohuone, jopa suihkutilat
    - infopiste (joskus myös pankkiautomaatti)
    - autopesu
    - Veikkaus
    - kierrätyspiste

    Koska näitä ei voida tarjota keskustassa niin pienellä huoltoasemalla Essosta tuli "SSO Liikennemyymälä".

    Nämä tiedot olen kuullut ihan kahvipöytäkeskusteluissa.

    Ja tämä lukee netissä:
    "Sinulle, joka matkustat autolla Suomen teillä, olemme rakentaneet nykyaikaisen ja monipuolisen palveluverkoston matkasi varrelle. ABC on liikkuvan ihmisen viihtyisä taukopaikka. Samoin Sinulle, joka lähiseudun asukkaana tarvitset päivittäisiä palveluja, tarjoamme kattavan palvelukeskuksen."

    SSO liikenneasema on varmasti mukava paikka, mutta silti itse asioin Mänttärin Shellillä.

    Ja pah sanon minä..ne ostaa liiketilaa keillä on varaa.Eniten ihmettelisin jumalattoman kalliita oieni design vaatekauppoja joissa päivän aikana näkee yhden asiakkaan,johan yksi kaatui ja eikos toinen tilalle
    Kyllä minä eläkeläisen jaloillani jaksan Prismaan kävellä aamusta,hyvät on tarjoukset ja kun aikansa haki niin nykyisin kaikki löytyy ja jos ei löydy niin ystävälliset myyjät auttavat.Prismassa on Lohjan paras liha-/kalatiski salaatit,pienikin raha kelpaa eihän sitä kiloittain tarvitse ostaa.
    Jo on kumma kateus SOS-ketjuja vastaan,hyvinhän nuo pärjäävät ja paras palvelu vaatteiden ostossa on aina ollut Sokoksella,muualle viitsi edes mennä,avuliaita ja hakevat vaatteet valmiiksi kun kertoo mitä haluaa senkun vaan sovittaa sitten
    Salessa käyn joskus pyhäisin,aina sieltä tarvittavan saa ja edullisesti miksi mennä kalliisiin Citymarketeihin,sekavaa ja huono palvelu ja muutamia erikoistarjouksia lukuunottamatta tosella kallista,kilpailkoon nyt siinä.
    Ja on han täällä Lidlikin jo on kummaa valitusta

    Äänestä

  • onko se niin vaikeeta kirjoitti:

    Ja pah sanon minä..ne ostaa liiketilaa keillä on varaa.Eniten ihmettelisin jumalattoman kalliita oieni design vaatekauppoja joissa päivän aikana näkee yhden asiakkaan,johan yksi kaatui ja eikos toinen tilalle
    Kyllä minä eläkeläisen jaloillani jaksan Prismaan kävellä aamusta,hyvät on tarjoukset ja kun aikansa haki niin nykyisin kaikki löytyy ja jos ei löydy niin ystävälliset myyjät auttavat.Prismassa on Lohjan paras liha-/kalatiski salaatit,pienikin raha kelpaa eihän sitä kiloittain tarvitse ostaa.
    Jo on kumma kateus SOS-ketjuja vastaan,hyvinhän nuo pärjäävät ja paras palvelu vaatteiden ostossa on aina ollut Sokoksella,muualle viitsi edes mennä,avuliaita ja hakevat vaatteet valmiiksi kun kertoo mitä haluaa senkun vaan sovittaa sitten
    Salessa käyn joskus pyhäisin,aina sieltä tarvittavan saa ja edullisesti miksi mennä kalliisiin Citymarketeihin,sekavaa ja huono palvelu ja muutamia erikoistarjouksia lukuunottamatta tosella kallista,kilpailkoon nyt siinä.
    Ja on han täällä Lidlikin jo on kummaa valitusta

    Joidenkin ymmärtää luettua?
    Valitukset ovat aivan eri asia, kuin se että ihminen pieni ihmettelee ja kyseenalaistaa eräitä asioita joita kotikaupungissamme tapahtuu.
    Tänä päivänä nimenomaan puhutaan terveestä kilpailusta liike ja palvelualalla, ja se ei mielestäni tapahdu täällä Lohjalla viime aikaisten tapahtumien valossa.
    Niin, sinulla kait on terveet jalat, itselläni iäkäs äiti jonka terveydentilanne ei aina ok ja myös tuttuja joilla ei ole terveitä jalkoja ja on todella ylivoimaista kulkea Prisman elintavike- puolelle, se vain nyt on tosiasia.
    On hyvä katsella asiaa ja elämää ja tapahtumia hiukan laajemmaltikin, eikä vain omasta näkökulmasta, juu ja onhan Lidl, mutta se ei ole kaikkien saatavilla, sillä sijaitsee ulkopuolella keskustan ja jos sitä asiaa laajemmin tarkastelee, tää palstatila ei riitä :)
    Mut hyvä jos olet tyytyväinen ja terveyttäkin riittää. Minä se vaan aion edelleen ihmetellä :)
    Hyvää uutta Vuotta kaikille, ihmettelijöille ja muillekin.
    "älähdin kun kalahti"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummallistapa tosiaan kirjoitti:

Lohjalla nyt tuo kilpailutilanne kun Eka-Market lopetti ja tuo piskuinen K-kauppakin keskustassa taitaa kärvistellä isojen varjossa, meinaan vaan sitä että täällä jyllää vaan tuo S-konserni.
Ja tällä tarkoitan nyt keskustan aluetta, ja kaiken lisäksi pikkukaupat lopettavat muutenkin toimintansa ja keskustassa on paljon vanhempia ihmisiä joille jo maidon haku Prisman maitotiskiltä tuntuu kilometrien matkalta??
Miksi, miksi ??? Haisee palaneen käry, kun vain jotain suositaan (lue S-konserni) vai olenko aivan hakoteillä ja vainoharhainen? ;))?
Muutenkin kummaa, kun kaikki terveyskeskuspalvelut siirtyy keskustan ulkopuolelle aluesairaalaan, ja jälleen ajattelen tässä ikäihmisiä.
Kulkemaan sinne ei pääse kuin taksilla huonojalkaiset ja suunnilleen muutkin joilla ei ole omaa autoa käytössä, sillä bussivuorot eivät ole parhaita.
HUOM! Tämä ei ole valivalivalitusta vaan IHMETTELYÄ!
Että tälleen näin Uuden Vuoden aluksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu