Niin, asumme varsin pienellä paikkakunnalla. Kunnan varallisuus ei ole heikoimmasta päästä, mutta palvelut erilaisine tukijärjestelmineen on! Lapsellani on todettu ad/hd vajaa pari vuotta sitten ja nyt kouluun lähtö olisi edessä. Koulu-ura ei vaikuta erityisen lupaavalta näillä näkymin; tuntuu että meidän lapsemme on koko kylän ensimmäinen ylivilkas, tukea tarvitseva ja näin ollen joka asiasta saa vääntää ja siltikään ei onnistu. Minä en jaksa enää olla uranuurtaja tässä tukijärjestelmän luomis, sillä tiedän, että minun lapseni ei ehdi niitä työn tuloksia saamaan.
Kysymys kuuluukin: missä päin Suomea olisi jo toimivia tukijärjestelmiä kehitetty ja toiminnassa? Erityiskoulut, erityisluokat tms.? Ja tärkeä olisi myös toimiva vertaistukiryhmä meille vanhemmille, sitäkään kun ei tarpeeksi lähellä täällä ole ( ja kuten todettu, meidän lapsi taitaa ollakin koko kylän ainoa laatuaan...)!
Olisin erittäin kiitollinen vinkeistä! Vielä olisi puolisen vuotta aikaa tehdä ratkaisuja lapsen ja koko perheen hyväksi.
Muutto edessä...
2
564
Vastaukset
- tampereella,,,
on hyvät palvelut.
- on ns. erityisluokkia
jossa max. 10 oppilasta ja opettajan lisäksi luokassa työskentelee aina yksi koulunkäyntiavustaja.
Mikäli paikkakunnallanne ei ole pienluokkia, niin diagnoosin perusteella voit anoa lapsellesi koulunkäyntiavustajaa. Sinulla tulee olla lääkärin lausunnossa maininta, että lapsesi tarvitsee koulussa avustajaa - kunnan velvollisuus on järjestää sellainen. Jokaisella lapsella on oikeus saada ensiluokkaista ja tasaveroista opetusta.
Jotenkin tuntuu, että kaikki ne lapset, jotka eivät nyky-yhteiskunnan määritelmien mukaan sovi vaadittuihin raameihin, on ad/hd tai muu vastaava oire. Tosiasia on se, että jokainen ihminen on oma ainoalaatuinen yksilö. Tsemppiä teille - kyllä se homma lähtee sujumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986118KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495555Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042026Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241494Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459