Kalajärvi asuinpaikkana ?

Kurnusimppu

Kertokaapa Kalajärvellä asujat, minkälaisia kokemuksia teillä on Kalajärvellä asumisesta ?
Olemme harkinneet muuttoa Kalajärvelle, mutta joillain niistä, joiden kanssa olemme keskustelleet, tuntuu olevan vain pahaa sanottavaa alueesta.

Kauppakeskuksen ympäristössä "keskenkasvuiset" aiheuttavat kuulemma kovasti häiriöitä, ja kieltämättä siellä käynti sai paikan vaikuttamaan aika slummilta, graffiteja joka paikassa ja kaikki näkemämme roskapöntöt repsottivat rikottuina/poltettuina ?

Alueellahan on paljon vuokra-asuntoja, onko sillä mahdollisesti jotain vaikutusta. Ovatko ilmiöt paikallisia, ja missä päin on levottominta ?

Älkääkä Kalajärveläiset tästä suuttuko, voihan nämä olla vaan ennakoluuloja, joiden taustalla on silkka tietämättömyys :) Aluehan on muutoin kaunista seutua, ja sopisi omalla autolla kulkevalle pariskunnallemme kuin nenä päähän.

Kommentteja vaan tulemaan, asiallisia mieluiten kiitos.

5

2239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahnukseen?

      Samaa itsekin pohdimme. Jos tähän löytyisi asiallisia vastauksia, mekin olisimme kiitollisia.

      Samoin tietoa Vihdintien aamu- ja iltäpäiväruuhkista jos joku osaisi kertoa.

      Kiitos jo etukäteen! :-)

    • ei ikinä takaisin

      Asuin aikoinaan siellä, ja olen tyytyväinen kun muutin pois.

      En suosittele.

      Mitä ruuhkiin tulee, niin Vihdintie on ruuhkainen aamuin / illoin.

    • fghrer

      kalajärvi on nuorien suosima päihteiden valtakunta

      SUOSITTELEN

    • Kalislainen

      Moikka, tämä tulee pari vuotto jäljessä :’) mutta muillle jotka harkitsevat muuttoa Kalajärvellen niin itse olen asunut koko ikäni täällä. (Oon 15v) ja käyn Kalajärven koulua. Kalajärveltä löytyy hyvä päiväkoti, esikoulu, ala ja yläkoulu. K-market, apteekki, pizzataxi yms. Ja terveysasema, hammaslääkär, kirjasto. Lapsiperheille on hyvä leikkipuisto ja asukaspuisto, jossa on erilaisia aktiviittittejä. Lisäksi on koripallokenttä ja alle 1km päässä futis ja tenniskenttä jossa talvisin luistelukenttä. Busseja kulkee hyvin Helsinkiin, Espoon keskukseen ja Selloon. Aamuruuhkista en osaa sanoa. Mutta nuorille on taas nuorisotila, joka on auki loppuviikosta. Ja muutenkin hyvä, rauhallinen alue! Koulukin on hyvä (n.500 oppilasta) . Suosittelen!

    • Anonyymi

      Juuri aloitetaan kaupungin vuokrakerrostalojen rakentaminen. Valkopako alkamassa täälläkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      206
      4975
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      37
      3372
    3. 35
      2898
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2773
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2428
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2257
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2138
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1810
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1762
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      82
      1425
    Aihe