Kertokaapa Kalajärvellä asujat, minkälaisia kokemuksia teillä on Kalajärvellä asumisesta ?
Olemme harkinneet muuttoa Kalajärvelle, mutta joillain niistä, joiden kanssa olemme keskustelleet, tuntuu olevan vain pahaa sanottavaa alueesta.
Kauppakeskuksen ympäristössä "keskenkasvuiset" aiheuttavat kuulemma kovasti häiriöitä, ja kieltämättä siellä käynti sai paikan vaikuttamaan aika slummilta, graffiteja joka paikassa ja kaikki näkemämme roskapöntöt repsottivat rikottuina/poltettuina ?
Alueellahan on paljon vuokra-asuntoja, onko sillä mahdollisesti jotain vaikutusta. Ovatko ilmiöt paikallisia, ja missä päin on levottominta ?
Älkääkä Kalajärveläiset tästä suuttuko, voihan nämä olla vaan ennakoluuloja, joiden taustalla on silkka tietämättömyys :) Aluehan on muutoin kaunista seutua, ja sopisi omalla autolla kulkevalle pariskunnallemme kuin nenä päähän.
Kommentteja vaan tulemaan, asiallisia mieluiten kiitos.
Kalajärvi asuinpaikkana ?
5
2320
Vastaukset
- Lahnukseen?
Samaa itsekin pohdimme. Jos tähän löytyisi asiallisia vastauksia, mekin olisimme kiitollisia.
Samoin tietoa Vihdintien aamu- ja iltäpäiväruuhkista jos joku osaisi kertoa.
Kiitos jo etukäteen! :-) - ei ikinä takaisin
Asuin aikoinaan siellä, ja olen tyytyväinen kun muutin pois.
En suosittele.
Mitä ruuhkiin tulee, niin Vihdintie on ruuhkainen aamuin / illoin. - fghrer
kalajärvi on nuorien suosima päihteiden valtakunta
SUOSITTELEN - Kalislainen
Moikka, tämä tulee pari vuotto jäljessä :’) mutta muillle jotka harkitsevat muuttoa Kalajärvellen niin itse olen asunut koko ikäni täällä. (Oon 15v) ja käyn Kalajärven koulua. Kalajärveltä löytyy hyvä päiväkoti, esikoulu, ala ja yläkoulu. K-market, apteekki, pizzataxi yms. Ja terveysasema, hammaslääkär, kirjasto. Lapsiperheille on hyvä leikkipuisto ja asukaspuisto, jossa on erilaisia aktiviittittejä. Lisäksi on koripallokenttä ja alle 1km päässä futis ja tenniskenttä jossa talvisin luistelukenttä. Busseja kulkee hyvin Helsinkiin, Espoon keskukseen ja Selloon. Aamuruuhkista en osaa sanoa. Mutta nuorille on taas nuorisotila, joka on auki loppuviikosta. Ja muutenkin hyvä, rauhallinen alue! Koulukin on hyvä (n.500 oppilasta) . Suosittelen!
- Anonyymi
Juuri aloitetaan kaupungin vuokrakerrostalojen rakentaminen. Valkopako alkamassa täälläkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182348Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91118- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947