Eli muutin juuri uuteen kämppään ja tuli sitten tilattua laajakaista extra. Noh, hyvähän se että netti toimii nyt, mutta tv-kuva ei sitten samaan aikaan toimikaan. Heti jos kaistalla liikkuu dataa, kuva pätkii. Mikä neuvoksi? Kokeillut jo useita eri johtoja...
Tätä vähän pelkäsinkin kun en ennen kaapelia ollut suosinut, ja enkä tajunnut kysyä kun sopimuksen tein että kaapelin kauttahan tuo "laajakaista" extra tänne kulkee.
Tätä vähän pelkäsinkin kun en ennen kaapelia ollut suosinut, ja enkä tajunnut kysyä kun sopimuksen tein että kaapelin kauttahan tuo "laajakaista" extra tänne kulkee.
Vastaukset 2
Vanhimmat
vaikuttaa siihen yhtään mitään vaikka kaapelin kautta tulisikin (siis Laajakaista Extra-C eli kaapeli). Itellä ollut pitkään kaapeliextra, nyt 100/5M eikä tv-kuva häiriinny mitenkään.
Siinä on jotain vikaa, ota yhteys Soneran vikapalveluun, 0206-90101 (pvm/mpm) niin laittavat kuntoon!
Ilmeisemmin ei sulla ole kuin yksi antennirasia? Jos useampia niin voi kokeilla kytkeä eri rasiaan tv:n ja esim toisen huoneen rasiaan modemin.
Tai ehkä saman rasia eri reijistäkin saa singaalin ok, vaatii vaan jonkinlaisen adapterin( radiopistokekkeeseen sopiva).
Jos taas rasiassa on kolme reikää, pitää modemi kytkeä multimedia tms liitäntään, eli ei saa kytkeä tv tai radio koloon.
Jos vain yksi antenninreikä seinässä niin on pakko käyttää sellaista haaroitin palikkaa. Haaroitus ( ja liitokset muutenkin) heikentävät reilusti singaalinvoimakkuutta. Ilmeisemmin sinulla on juuri ja juuri siinä rajoilla singaalinvoimakkuus ja silloin kun modemi liikennöi se antaa pienen häiriön ja sitten ei enää digiboxi saakaan tarpeeksi vahvaan singaalia..
Tuo eri rasiaan/reikiin kytkennän lisäksi voi kokeilla eri haaroitinkappaleella, ja toisella( ja mahdollisimman lyhyellä hyväkuntoisella )antennijohdolla josko singaalinlaatu paranisi.
Mutta vika voi olla kaapelitv-verkossakin, jos seinästä vaan tulee kertakaikkiaan liian heikko singaali että se juuri ja juuri riittää tv kuvaan ilman modemia.
Jos näin niin soneran asentaja tulee ja korjaa sen. Mutta kun kumminkin käyntimaksulla 85e uhkailevat niin mahdollisuuksien mukaan kannattaa testata nuo ensin mitä pystyy.. Ettei tarvitse asentajan käyntiä sitten pelätä