yrityksen omavaraisuus

Mitä tarkoittaa jos yrityksen omavaraisuus on 10 prosenttia. Jos myy yrityksen kuinka paljon menee kuluja.
74163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

taseessa.

Äänestä

menossa?

huhhuh....

osta huva firma....sanottaisko näin kiltisti että sinuna en paljon klemmaria isompaa ostosta harkitsisi...

Äänestä

joka tarkoittaa yrityksen vakavaraisuutta ja rahoitusriskiä eli tappion sietokykyä ja kykyä selviytyä taloudellisista sitoumuksistaan pitkällä tähtäimellä, lasketaan seuraavasti:

Omavaraisuusaste = 100 x (oma pääoma + varaukset) / (taseen loppusumma - saadut ennakot)

Mitä korkeampi omavaraisuusaste, sitä vakavaraisempi yritys ja pienempi rahoitusriski.

Ohjearvoja:
yli 40 %    hyvä
20 - 40 %    tyydyttävä
alle 20 %    heikko

Äänestä
  • Miesystäväni yrityksestä kyse,suuttuu ottaessani asian esille. Sanoo ettei voi myydä yritystä, koska verottaja yms. veisivät kaiken. Onko tällaista toimintaa järkeä jatkaa, pyörittänyt yritystä kymmenen vuotta. Onko todella niin, että on "vankilassa". Tuottokaan ei kovin hyvä hieman plussan puolella. Pakko sinnitellä pienellä henkilökunnalla. Minulle nämä yritysasiat eivät ole tuttuja.

    Äänestä

  • kannattamatonta? kirjoitti:

    Miesystäväni yrityksestä kyse,suuttuu ottaessani asian esille. Sanoo ettei voi myydä yritystä, koska verottaja yms. veisivät kaiken. Onko tällaista toimintaa järkeä jatkaa, pyörittänyt yritystä kymmenen vuotta. Onko todella niin, että on "vankilassa". Tuottokaan ei kovin hyvä hieman plussan puolella. Pakko sinnitellä pienellä henkilökunnalla. Minulle nämä yritysasiat eivät ole tuttuja.

    Ennen kuin aletaan keskustella myynnin mielekkyydestä tai tarpeesta, on kuitenkin paras kartoittaa tilanne: toimintasuunnitelman ajantasaisuus ja päivittäminen on ensimmäisiä tehtäviä. Se on pohjana kehittämissuunnittelulle, jonka tuloksena joko yritys suuntaa eteenpäin paremmin eväin tai todetaan paremmaksi vaihtoehdoksi sen myynti tai peräti lopettaminen.

    Yrityksen voi siis myydä, mutta on eri juttu mihin hintaan. On mahdotonta pelkän omavaraisuusasteen perusteella arvioida firman myynnin mahdollista kannattavuutta. Asiaan vaikuttavat lukuisat tekijät. Mahdollinen ostaja on tietysti kiinnostunut yrityksen jatkoedellytyksistä.

    Ja yrittäjällä on tietysti itsellään oltava halu ja valmius kaupoille. Näyttää siltä, että tällä hetkellä valmiutta toiminnasta luopumiseen ei ystävälläsi olisi. Mutta kaikki alkaa minun näkemykseni mukaan siis kehittämissuunnittelusta.

    Äänestä

Mitä arvoa on vakavaraisuudella? Varat tulisi kaikki sijoittaa tuottamaan ja kassa tyhjäksi.

Äänestä

Vakavaraisuudella ja kassalla ei ole juurikaan tekemistä keskenään. Toisekseen raskaasti velkavivutetut firmat ottavat taantumassa lähes poikkeuksetta turpaansa.

Yrityksen myynti ei maksa mitään, ostaja maksaa 1,6% varainsiirroveroa. Myyntivoitosta myyjä maksaa veroa noin 30% (riippuu monesta asiasta,mm kuinka kauan on omistanut yrityksen).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


10 % kirjoitti:

Mitä tarkoittaa jos yrityksen omavaraisuus on 10 prosenttia. Jos myy yrityksen kuinka paljon menee kuluja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu