Erikoista että Vapaa ajattelijat haluavat käännyyttä systemaattisesti pakanoiksi ihmisiä.
Pakanuusko nyt ratkaisi ihmisten ongelmia ja sielun rauhattomuutta?
Kannattaa kysyä että mitä palveluja Vapaa ajattelijat tai Kirkko tarjoavat ja tehdä sitten oma valinta pakanaksi kääntymisestä.
Pakanuusko nyt ratkaisi ihmisten ongelmia ja sielun rauhattomuutta?
Kannattaa kysyä että mitä palveluja Vapaa ajattelijat tai Kirkko tarjoavat ja tehdä sitten oma valinta pakanaksi kääntymisestä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
... vapaa-ajattelijoilla eli uskonnottomilla on uuspakanoiden eli pakanallista USKONTOA seuraavien kanssa? Ja uuspakanat eivät takuulla käännytä, siitä ei olisi mitään erityistä iloa.
"Pakanuusko nyt ratkaisi ihmisten ongelmia ja sielun rauhattomuutta?"
Voi ratkaista aivan erinomaisesti (vaikka vapaa-ajattelijoilta tuskin saat tukea tälle).
Mitä tekemistä kirkosta eroamisella on "käännyttämisen" kanssa?
Useimmat kirkkoon kuuluvathan eivät edes usko kirkon oppeihin, joten ei ole mistä käännyttää, ja Vapaa-ajattelijat taas eivät edusta mitään uskontoa, joten ei ole mitään mihin käännyttää.
Pakana on Raamatussa määritelty sellaiseksi joka ei usko kristiuskon Jumalaan.
Maailmassa on kahdenlaisia ihmisiä
a) pakanoita
b) kristittyjä
Pakanan tunnistaa siitä että he hyökkäävät kristillisiä arvoja ja kristiuskoa vastaan.
Uskovan vastakohta on pakana.
Pakanoihin luetaan kuuluviksi jumalattomat, kristittyjen pilkkaajat, ateistit ja Vapaa-ajattelijat.
Raamatun mukaan pakanoita ovat ei-juutalaiset, ts. myös kristitytkin. Muista myös se, että Raamatun aikaan ei edes vielä ollut kristittyjä. Kun Raamatussa puhutaan pakanoista, tarkoitetaan juuri ei-juutalaisia.
Lue joskus muutakin kuin Raamattua, jota sitäkin näytät lukevan aika heikosti.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pakanuus
valtio on tavoitteena. Uskokoon kukin silti mihin haluaa. Kunhan kirkon erityisasema lakkautetaan.
Vapaa-ajattelijoilla on tämä eroakirkosta.fi palvelu.
Vanhan Testamentin (ja uudenkin) mukaan kaikki ei-juutalaiset ovat pakanoita. Joten pakanuuden kannalta on aivan sama, oletko ateisti, muslimi vai kristitty - silti olet pakana.
Niiden nimi ei ole Elämänkirjassa jotka ovat jumalattomia pakanoita.
Jos nyt Raamatun sanaan ja Raamatun Jumalaan vedotaan, niin sen mukaan pakanoita ovat kaikki ei-juutalaiset uskostaan riippumatta. Silti ei-juutalaiset (=pakanat) voivat olla Jumalalle mieluisia, jos Uuteen Testamenttiin jne. on uskominen. Itse olen tosin vahvasti sillä kannalla, että kaikki vilpittömät ja aidosti hyvään pyrkivät ovat Jumalalle rakkaita - yksityiskohtaisesta uskostaan tai sen puutteestaan tai uskontokunnasta riippumatta.
Olen oppinut, lähetyssaarnaajat menivät ja menevät edelleen Afrikkaan, Aasiaan ja muiden luonnonkansojen keskuuteen opettamaan uskontojaan (näitä riittää eri uskontokunnista ja lahkoista) vielä tänä päivänäkin. Ja kuitenkin näillä 'pakanoiksi' kutsutuilla kansoilla on omat luonnonuskontonsa, shamanisminsa ja omat jumalansa. Nämä lähetyssaarnaajat vievät koulutuksen, sairaanhoidon ja muun terveyshuollon lisänä uskontonsa. Siis pakanaksi voidaan nimittää kaikkia muita, jotka eivät usko erimuotoisiin kristinuskoihin. (joskus tuntuu, että eikö olisi voitu näitä koulutus-, terveys- ja sairaanhoitopalveluja viedä ilman uskontoja).
Ai mitäkö Vapaa-ajattelijat tarjoavat? No eivät mitään, mutta he tarjoavat sen ilmaiseksi. Monille ihmisille kirkko ei tarjoa mitään kiinnostavaa, mutta siitä huolimatta jäsenyys vuodessa maksaa useita satoja euroja. Ihmiset, jotka eivät koe kirkkoa itselleen tärkeäksi, eivätkä käytä mitään kirkon tarjoamaa palvelua, saavat jatkossakin samaa ei-mitään pakanoina, mutta siitä ei tarvitse maksaa.
Jos joku kokee todella ongelmiensa ratkeavan kirkon avulla, ja sielun rauhattomuudelle löytyvän vastauksen sieltä, heidän toki kannattaa pysyä kirkon jäseninä. Jäsenyys on ihan vapaaehtoista, mutta niin on eroaminenkin. Ei ketään pakoteta eroamaan kirkosta. Ne jotka kokevat sen tärkeäksi saavat jatkossakin olla kirkon jäseniä. Sikäli ei ole kyse systemaattisesta käännytyskampanjasta. Vain vapaaehtoiset, jotka itse kokevat kirkon tarpeettomaksi itselleen eroavat siitä. Turha siitä on VA-liittoa syyttää että ihmiset äänestävät jaloillaan.