Olen päättänyt kirjoittaa

romaanin, jossa ateistille käy hyvin. Tekstiä tulee ainoastaan parillisille sivuille:-)
16555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

on fiktio.

Äänestä
  • fiktiota, sitä kutsuttaisiin dokumentiksi:-D)))))))

    Äänestä

ajattelet kirjoituksessasi käyvän?

Äänestä
  • koska hän on minun alteregoni:-D))))))))))))

    Äänestä

  • old_profile_47084 kirjoitti:

    koska hän on minun alteregoni:-D))))))))))))

    Voi voi sentään, silloinhan se ego joutuisi maksamaan kirkollisveroa tai kymmenyksiä ja lukemaan raamattua. Mutta sielun autuudesta ei varmaan päähenkilönkään kohdalla tingitä?

    Äänestä

Onnea projektiin. Minkä tyylinen tarina tulee, kerrotko? Jännitystä, romantiikkaa, hymyilyttävää? Uskonnollisia ja ajatuksellisia konflikteja vai mitä?

Oletko lukenut Scarlett Thomasia?

***

Äänestä
  • Don Juan-maisen tyypin uskomattomista kiekuroista naismaailmassa, josta ei puutu vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Mustasukkaisia aviomiehiäkään unohtamatta.:-D)))))))))))))))

    Äänestä

  • old_profile_47084 kirjoitti:

    Don Juan-maisen tyypin uskomattomista kiekuroista naismaailmassa, josta ei puutu vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Mustasukkaisia aviomiehiäkään unohtamatta.:-D)))))))))))))))

    Sims2- pelin romantiikka-similtä. Sinänsä ihan mielenkiintoinen juttu... Mitäs muuta sun hahmo aikoo tehdä?

    Äänestä

  • Finwitch kirjoitti:

    Sims2- pelin romantiikka-similtä. Sinänsä ihan mielenkiintoinen juttu... Mitäs muuta sun hahmo aikoo tehdä?

    kun se tulee kauppoihin:-D)))))))))))))

    Äänestä

Minunkin on pitänyt kirjoittaa vähän jotakin samansuuntaista jo varmaan vuodenpäivät, mutta en ole päässyt alkua pidemmälle. Päähenkilö/henkilöt ovat jo selvillä ja taphtumatkin osittain, mutta kun sopivaa aikaa itse kirjoittamiselle ei vain tahdo löytyä tai sitten meikäläinen alkaa vain muistuttaa liikaa kirjan päähenkilöä, Mikkoa. Kössö tietää paremmin tästä projektista ja kyllä tästä vielä joskus tulee valmista.

Äänestä
  • Jutun juonen muistan vielä jotenkuten ja lupailit sitä jo jouluksi. Mutta et kylläkään vuotta maininnut.

    Jospa kirjoitatkin sen ns. omaelämäkertana, jos tuntuu siltä, että alat Mikkoa muistuttaa. Läppärillä voi sängyssäkin kirjoittaa.

    Äänestä

  • 100 % hiljaisuuden ympäristööni silloin, kun kirjoitan. Olen kirjoittanut muutaman novellin, jotka on julkaistu. Ja sitten minulla on tämä sivutoiminen kulttuuritoimittajan työ. Kirjoittamisrutiinia on, mutta mitään niin laajaa, kuin romaani on, en ole kirjoittanut.

    Äänestä

siitä on tulossa..? Vai haluatko edes
tässä vaiheessa paljastaa?

Äänestä

jooko, silleen vihjailevasti, että siellä Pohjan perillä on mukava ei-ateisti-ei-uskis typykkä, hämärän peitossa, kuun valossa, hankien keskellä, noitarumpujen paukkeessa, keskellä ei mitään...

Tai onkohan sitä ollenkaan?

Äänestä
  • vinkistä. Shamaaninen maailma sopii kontekstiin hyvin. Minulla on siellä Roviksella muitakin tuttuja, jotka ovat jo valmiiksi kirjani aiheosina, mutta voinhan minä sinutkin sinne ujuttaa.:-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teotwawki kirjoitti:

romaanin, jossa ateistille käy hyvin. Tekstiä tulee ainoastaan parillisille sivuille:-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu