en ymmärrä

En ymmärrä seuraavia juttuja.
Esim. että miksi luter. kirkossa ei puhuta kielillä ja kaaduta koskaan, miksi sitä tapahtuu helluntaikirkoissa? Tää on ihan omituinen asia ja mysteeri minulle.
kiitos kommenteistanne!
15259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kyllä pitää mongertaa ja kaatuilla, eihän muuten kukaan tiedä, että on kyseessä "tosiuskova".

Äänestä
  • alkoholisti vahvassa alkoholi myrkytyksessä.

    Äänestä

..aloitustasi.
"...ei puhuta kielillä ja kaaduta koskaan..."
Koskaan? Kyllä niin tapahtuu, sinä vain et ole ollut näkemässä.

Äänestä

kielillä kotikokouksissa. Monet puhuu kirkoissa hiljaa kielillä niinkun pitääkin jos ei ole selittäjää. Ois kyl hyvä että oisi tilasuus "rahvaallakin" osallistua rakentamaan seurakuntaa armolahjoillaan, muillakin kuin antamisen armolahjalla. Toisaalta, onhan meillä jotain iltatilaisuuksia joissa armolahjat saa toimia, siis muillakin kuin seurakunnan työntekijöillä.
Joillakin papeilla ym. on opettamisen ja profetoimisen armolahja jota saa käyttää esim. sunnuntaisin kirkossa.
Ja eikös sellanenki armolahja ole kuin palvelemisen lahja???

...kaikki työntekijät eivät ole uskossa... uskovia saatetaan jopa syrjiä tai painostaa ev.lutissa...

Äänestä

asta, olkaa hyvät!
Tämä vaivaa mieltä niin, että pitäisi jo saada vastausta näihin, kuka osaa neuvoa? Mistä näissä esim. tärinässä ja nauramisessa ja hytkymisessä ja kaatumisessaja muussa vastaavissa on kyse, miksi ei luterilaisissa tilaisuuksissa tapahu tällaista?
Miksi helluntailaiset voivat kertoa Pyhän Hengen kosketuksesta , mutta enpä ole kirkkouskovaisten kuullut kenenkään tällaisesta puhuvan? Eräs helluntailainen sanoi alkaneensa puhua kielillä saunassa, mutta ei luterilainen puhu missään kielillä.
Suurkiitos!

Äänestä
  • lienee paikallaan.
    Jos ajattelemme Jumalaa ja hänen tarkoitustaan selvittää ihmisestä sielun tila ja tämän perusteella määritellä ihmiselle loppusijoituspaikka , niin tuskimpa tuollaisilla on mitään merkitystä.
    Harhauskoja sen sijaan on paljonkin, missä on kaikenlaisia "merkkejä" sinulle ja muille ihmettelijöille, jotta voisitte uskoa edes sitä, mitä näette.
    Uskomisessa ei ole oikeasti kyse ulkoisista merkeistä, kielillä puhumisista tai kaatuiluista.
    Humalatilassa oleva ihminen saattaa kyllä tehdä tuota kaikkea.
    Jotkut uskonnot , minusta hellarit kuuluu tähän , niin heillä on tärkeää kiihkon herättäminen, hysterioitseminen yms. sisäänpäin tapahtuva " kuulu joukkoon kun meillä on tämmöistä" magnetismi. Joihinkin ihmisiin se tehoaakin, sillä nämä ihmiset eivät ole niinkään kiinnostunut Raamatun totuuksista ja Jumalan tahdosta vaan ihmisten vapinoista ja puheista, joiden sanotaan johtuvan Jumalan voimasta.
    Usein on niin, että se kaikki tapahtuu vielä mahdollisimman näkyvästi, koska ei ole tarvetta henkilökohtaiseen uskoon vaan ympärillä olevien manipulointiin.
    Itse pysyn hellareista kaukana.

    Äänestä

  • Voisit käydä tutustumassa lähemmin näihin ilmiöihin; KRISTITYN FOORUMISSA, itselleni asia tullut täysin selväksi. Ei kaikki ole Pyhästä Hengestä, vaikka niin kuvitellaan, hedelmät puhuu puolestaan.

    Äänestä

joillakuilla on armolahjoja, tiedän naispapin, jolla on kielillä puhumisen armolahja.
Tavanomainen jumalanpalvelus vaan on niin muotomenoinen, ettei siellä ole sijaa armolahjojen käyttöön, mutta epävirallisemmissa tilaisuuksissa Pyhä Henki pääsee vaikuttamaaan.

Äänestä
  • kuullut tai nähnyt yhdenkään seurojen tms. pitäjän kaatuvan tai kuulujan, tai puhuvan kirkossa kielillä.

    Äänestä

  • mutta en koko ikänäni ole kirjoitti:

    kuullut tai nähnyt yhdenkään seurojen tms. pitäjän kaatuvan tai kuulujan, tai puhuvan kirkossa kielillä.

    minäkään kirkossa näkemään tai kuulemaan mitään tuommoista.

    Äänestä

vieläkään en voi tätä mysteeriä tajuta

Äänestä

Yhteisössä jossa noita ilmiöitä odotetaan ja joissa niihin suhtaudutaan suopeasti, ne tulevat esiin.
Mihin niitä esim. jumalanpalveluksessa tarvittaisiin?

Äänestä

Luterilaiset eivät usko Raamattuun, vaan poimivat sieltä vain mielikohtansa ja tulkitsevat ne mieleisellään tavalla.
Tällä tavoin he leikkivät uskovaisia.
Todellisuudessa he eivät usko kielillä puhumisen armolahjaan.

Valtion tukea hyväksi käyttävä kirkko on uskontopalveluita myyvä taloudellista voittoa tavoitteleva yritys. Myös epäuskoiset halutaan pitää sen maksavina asiakkaina. Siksi Raamattu on jouduttu vesittämään.

Äänestä

Heititpä pahan kyssärin?
Kyllä täytyy myöntää, että se luterilaisella puolella on aika harvoin nähty tapahtuma. Itse muistan vain Keski-Porin tiistain rukouskokouksessa moista tapahtuneen (silloinkin oli vieras puhuja vapaista suunnista). Minun mielestä ero johtuu siitä, että vapaiden suuntien uskovaiset ovat "sata" lasissa evankeliumin ja Raamatun mukaan elävää porukkaa ja " Jumala harvoin laskee siunauksiaan sontakasaan" niinkuin yksi julistaja sanoi armolahjoista. Kaipa se on pakko uskoa!

Äänestä

kaatuminen ja huutaminen on saatanasta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


deLi. kirjoitti:

En ymmärrä seuraavia juttuja.
Esim. että miksi luter. kirkossa ei puhuta kielillä ja kaaduta koskaan, miksi sitä tapahtuu helluntaikirkoissa? Tää on ihan omituinen asia ja mysteeri minulle.
kiitos kommenteistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu