Läksimme eräänä maanantai talviaamuna kuuden aaaaaaaaaaaaikaan työmatkalle pohjoisessa. Vaimoni rukoili aina varjelusta matkoillemme. Jatuona aamuna varsinkin enkelisuojaa.Olimme ajaneet pimeää metsätaivalta noin viisitoista kilometriä, kun eteemme juoksi hirvi. Nopeus oli noin kahdeksankymmentä kilometriä. Hirven kulkusuunnan tulo oli vasemmalta ja hetkessä näytti, ettei mitään ole tehtävissä!!Silmänräpäyksessä tuulilasin ja hirven väliin ilmestyi suuri valkoinen enkelinsiipeä muistuttava valkoinen siipi. Ja yhtäkkiä kuin videopysäytys ja hirvi pysäytettiin ikäänkuin kaukosäätimellä. Käännettiin yliluonnollisesti takaisin pellolle satakahdeksankymmentäastetta...ja hirvi jatkoi kulkuaan takaisin pellolle.Kaikki tapahtui silmänräpäyksessä.Molemmat todistimme toisille saman seikan tapahtuneen.Metsäinen tie ja peltoaukeama. Tämä vain todistuksena , että Jumala vastaa rukoukseen.Tällä kertaa näin. Olemme siis Jeesukseen uskovia.
Enkeli-ilmestys
metsätienkulkijoille
161599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
todella mielenkiintoinen tarina, oletteko pohtineet olisiko ilmiö voinut myös olla:
1) Gandalf Valkoinen
2) Ufo
3) Mielenhäiriö
Saattoihan se olla enkelikin. Veikkaanpa muuten että enkelit tarvitsevat vain yhden kaukosäätimen telkkaria, digiviritintä ja dvd-laitetta ja hirviä varten.
Ei mitkään maailman ja alkeisvoimien henget.
Isä Jumalalle mikään ei ole sattumaa.
Kiitos todistuksesta ja siunausta Teille Jeesuksen omat.
Samille joka ihmettelet. Lempeästi kehoitan tutustumaan Jeesukseen lukemalla Raamattua. Yllätyt iloisesti, kun tutkivin mielin lähdet totuutta etsimään ja siten Herraasi paremmin tutustut.
Jos vain tahdot.
Älä hyvämies työnnä mitään ufoja tai skitsoa.Taivaan enkelit ovat todellisuutta.Viime keväänä kerroin oman kokemani liikenteessä nimimerkillä ; nils werner. Tapahtumasarja meni näin :
Ajoin Raisiosta H;gin suuntaan Turun ohikulku tiellä ,kun tampereen m-tien liitymästä kiilasi auto suoraa eteeni ja teki sen erittäin törkeästi (hyvän liikennekulttuurin kannalta).No minähän jouduin väistämään ja jarruttamaan rajusti.Kyllä siinä pinnakin kiristy oikein kunnolla ,ja ajattelin täräyttää ohi. Tapailin jo pientä sisään kun kuulin sisälläni äänen : ÄLÄ AJA OHI , SE ON ENKELI . ja sama uudelleen.
Ajattelin suunnilleen sillätapaa että nyt on parasta kattoa, onko enkeli.
Siihen mennessä autot ajoivat jonossa mutta tämä enkulan vanha rämä auto kulki hitaammin kuin muut. Kun päästiin seuraavaan alamäkeen niin ennen edessäni ajaneen rekan takaovet aukesivat, ja sieltä alkoi pudota tielle laatikoita. Koska enkula hidasteli niin turvaväli jäi niin suureksi että me vain vaihdoimme kaistaa ja ohitimme sen laatikkomeren.Ihmeellistä että ne kaikki pysy sillä kaistalla,missä rekkakin.
Jos enkeli ei olisi tullut väliin, olisin ollut sen rekan perässä tapahtumahetkellä ( nopeus noin 85-90 )
Minä en voi sanoa muuta kuin ; KIITOS JUMALALLE että Hän seuraa missä ottoalli menee
Edelleen minä oon joskus miettiny et ols pitäny pysäyttää se enkula ja tarjota oikein kunnon kahvit lähimmällä Essolla.
Kerroin joskus turkulaisille liikemiehille ja sanoin että jos ylimääräistä rahaa löytyy niin niille nurkille vois rakentaa vaikka kirkon.
Ja sinne laatta ; Näillä nurkilla , taivaan enkeli puuttui liikemiehen matkaan,estäen varman onnettomuuden.
Miksi näin ? No, tuolla Israelin maassa oli 2000 vuotta sitten tapahtuneille e - ilmestyspaikoille tehty niin. Siihen rakennettiin kirkko. No niinkuin tiedätte, ottoalli on vaatimaton mies ,että kyllä se laattakin riittäis.
Terkui vaa sin turkku
listalle. Kiitos em. kokeneille. Älkää välittäkö rienaajista. Vastustajan vaan täytyy ilmaantua, muutenhan näissä tarinoissa olisi epäilyttävää. Olisi minulla enemmänkin kokemuksia, mutta em. mainitsemani on jotain aivan ihmeellistä-kiitos Jumalalle. Kirjoittakaa vaan rohkeasti kokemuksianne. Ei niitä tarvitse hävetä. Rienaajille sanoisi kyllä, että on teidänkin liikennekokemuksia enkelten suhteen kuultu. Niin ikäviä, etten viitsi mainita.
Mielestäni on väärin tyrmätä vastakkainen ajatus, ettei se ollutkaan enkeli. Mieti, joskus ihmisen silmä, korva, tunto ja mieli VOI KUVITELLA HARHOJA. Ja sekin on aivan totta!
hirven kulun käänsi viime hetkessä.Itse olen ollut hirvien kans läheltä piti tilanteissa. Kerran tuli ojanpenkalta 5 hirven lauma yhtaikaa,ja minä seison jarrulla ,oli talvi.Se viimeinen rintamassa käänsikin juoksemaan siinä edellä niin että sen iso takamus peitti näkyvyyden. Perskarvat vaan roikku konepellillä kun mentiin samaa kyytiä. Sitten auton etukulma osui lumivalliin ja nopeus hidastui.
Selvisin ja hirvetkin, kiitos Herralle.Olen kaupparatsuna ajanut hirveitä määriä vaan koskaan ei ole tömähtänyt. Kannattaa pyytää varjelusta ei enkeleiltä vaan suoraan Herralta Jeesukselta, meidän Jumalaltamme.
Kiitos kun kerroit tuon! Juuri noin enkelit toimivat monasti.
Ei alkuunkaan välttämättä tule mitään "tulisalamaa Taivaasta", vaan juuri tuollainen onnekas asioihin puuttuminen.:)
luin 2 riviä alusta ja ehkä yhen lopusta. sorry.
Et oo miettiny siltä kannalta, että hirvi ois kääntyny omaa tahtoaan takasi? Ja suuri säikähdys aiheutti silmissä välkettä tai sumennusta, ja on tutkittu myös sillei et kuolemanvaara tilanteissa kaikki hidastuu mitä ihminen näkee.
Tää sun juttus on jo nii läppä et huhhuh, samoin toi toine pahvilaatikko juttu. No jos mäki nyt kerran epäuskovaisena rukoilisin. Rakas taivaan isä. Tao näitten enkeliuskovaisten päähän sen verran järkeä, että he tajuaisivat sen, ettei mitään vitun enkeleitä ole. Eimen. Oikeesti.
eläintieteilijät tietää ettei hirvi pysähdy vauhtiin päästyään. Täällä korvessa tiedetään, miten eläin liikkuu. Sama on porolla, se ei taas hievahda tiellä ollessaan. Mutta kun hirvi ylittää tietä se ei pysähdy. En olisi kirjoittanut palstalle, jos se olisi ollut vähänkään luonnollisesti selitettävissä.
Eli siis se on todennäkösempää et enkeli on pysäyttäny ajan ja kääntäny hirven 180 astetta ku et se on itestää kääntyny? Hirvetki on yksilöitä ja vaikka suuri massa jatkais kävelyä tien yli nii tää hirvi on ollu lajitovereitaa viisaampi ja halunnu kääntyä.
Rakas Taivaan Isä - anna pliis näille skepoillekin aito enkelikokemus, jotta heidän rienansa muuttuu hämmästykseksi, iloksi, ihmetykseksi ja kiitollisuudeksi.:)
Joo - täysin mahdollista. Oikeastaan mikään ei ole mahdotonta enkeleille.:)
Eräs tuttavani raportoi vastaavaa...hänen autonsa oli jotenkin joutunut "pulaan" tieliikenteessä ja myös siihen tartuttiin "enkelin otteella" ja pelastettiin tilanne.
Eräs tuttavani oli joutumassa hirvikolariin. Hirvi nostettiin viime hetkellä auton konepellin yli, autoon ei tullut hipaisuakaan. Auton vauhti nostohetkellä oli yli 80 km/h. Aluksi olin skeptinen, mutta nopeasti huomasin että tuttavani on täysin vilpitön. Hänellä oli vahva suojelus.
Joskus silloin aiemmin minäkin rukoilin että Herra näyttäisi täällä palstalla olemassa olonsa, ja kiitos Herralle, seuraavan kerran kun tulin tänne lukemaan näitä, siinä oli sinun kirjoitus siitä kuinka uneesi oli tullut Jeesus, ja kuinka olit kokenut sen rauhantunteen.
Kiitos Herralle että Hän kuulee rukouksemme.
tnteesta sain itsekin nauttia, kun sain yllättäen rukousvastauksen. Siinä ilmestyi Jeesus silloin kun olin aivan pieni lapsi. Hän on nähnyt meidät jo aivan pienestä asti . Ja Hän ilmestyykin lapsenmielisille ja nöyrien Hän antaa tunnistaa itsensä. Paimen tuntee laumansa ja lammas kuulee Hänen äänensä. Enkelit ovat vain palvelukseen lähetettyjä henkiä, sanansaattajia. Herra vastaa yleensä vain hänen tahtonsa mukaisiin rukouksiin.