Lähimmäiset, ystävät!
Kutsumme teitä mielenosoitukseen keskiviikkona 7.1.2009 kello 17.00 alkaen.
Kokoonnumme Kiasmalla, Postitalon edessä. Emme halua vain katsoa hiljaa itseksemme, kun Israelin joukot saartoivat Gazan kaupungin, sulkivat kaupunkiin johtavat tiet ja jakoivat Gazan kaistaleen kahtia.Arvioiden mukaan koko hyökkäyksessä on kuollut liki 500 palestiinalaista, joista noin sata on siviilejä. Loukkaantuneita yli viikon kestäneissä iskuissa on noin 2 500.
Palestiinalaisten ihmisoikeudet ovat olleet suuressa vaarassa jo kuuden vuosikymmenen ajan. Palestiinalaisten veljiemme, siskojemme rauhallisen elämän mahdollisuudet ovat viimeistään nyt tuhotut!
Haluammehan jokainen taata, huolehtia palestiinalaisten tukena sen, että he saavat ihmisoikeutensa, elämisenmahdollisuut ensa omassa maassaan. Heillä on nälkä, heillä on jano, heidän lastensa kärsimys syventyy hetki hetkeltä, minuutti minuutilta!
He saavat syödäkseen vihaa ja tykkitulta, he saavat juodakseen likavettä pommien tuhoamista kaivoista, he saavat vaatteikseen savuavien raunioiden, heidän kotiensa savuvaipat!
Me emme halua pahaa kostettavan pahalla, uskomme kansojen, naapurusten väliseen rakkauteen, sillä viha synnyttää vain uutta vihaa.
Pyydämme, vetoamme teihin, antakaamme palestiinalaisille osoituksemme tuestamme heille, antakaamme rakkauttamme kärsiviä veljiämme, siskojamme kohtaan!
Pyydämme: Auta meitä auttamaan!
Osallistukaamme sankoin joukoin ilmaisemaan tukemme Palestiinan kansalle keskiviikkona!
Rauhaa, rauhaa, rauhaa Palestiinaan, rauhaa, rauhaa, rauhaa päälle maan!
Palestiinan solidaarisuusryhmä ryhmään kuuluvat mm. seuraavat järjestöt, muitakin on mukana:
Pysäyttäkää sota-verkosto
Rauhanpuolustajat
Sosialistiliitto
Arabikasojen ystävyysseura
Palestiina solidaarisuusverkosto
Palestiinalaisten siirtokuntayhdistys
Pand - Taiteilijat rauhan puolesta
vielä ehtii!
11
549
Vastaukset
- yksi Israelin ystävä
EU:kin on sitä mieltä, että Hamas on terroristijärjestö.
- karvatonalapää
Hamasia?
- -karvapää-
multikulttuuria, jossa kaikki voisivat elää sulassa sovussa, kunhan Israelin kansa muuttaisi pois...
- uskoa.
karvapää kirjoitti:
kyllä kannatan.
Olet siis pro-terroristi?
- Folio Mulder
Opettavat poikalapsensa sotimaan ja vihaamaan pienenä jo. Siitäpä sitten lähteä rauhaa rakentamaan.
- kyllä aikanaan
Mutta siihen ei taida kommareiden marssit vaikuttaa.
Loppuu sitten kun Israel katsoo antaneensa riittävästi kurinpalautusta naisten ja lasten seasta ammuskeleville pelkuriterroristeille.- Israelin armeija
karvapää kirjoitti:
eivät kumarra israelia.
Ei ole tekemässä maailman juutalaisvihaajille osoitettua pr-työtä. Haluavat vain turvata alueensa noilta raketteja siviilien seasta siviileihin ampuvilta pelkuriterroristeilta.
Ensi yönä taas...onnea terroristien metsästykseen!
- Voivoi..
Täten ilmoitan, etten osallistu roskamarsseille!
Ilmeisesti tarjoat tietoomme samalla sen sekasortoisen nihilistijoukon, jonka pääperiaatteena on Israelin valtion hävittäminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82082Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1131482Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201205Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861094Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82061063Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661035Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67805- 76770
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.79722Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään42634
