Lähimmäiset, ystävät!
Kutsumme teitä mielenosoitukseen keskiviikkona 7.1.2009 kello 17.00 alkaen.
Kokoonnumme Kiasmalla, Postitalon edessä. Emme halua vain katsoa hiljaa itseksemme, kun Israelin joukot saartoivat Gazan kaupungin, sulkivat kaupunkiin johtavat tiet ja jakoivat Gazan kaistaleen kahtia.Arvioiden mukaan koko hyökkäyksessä on kuollut liki 500 palestiinalaista, joista noin sata on siviilejä. Loukkaantuneita yli viikon kestäneissä iskuissa on noin 2 500.
Palestiinalaisten ihmisoikeudet ovat olleet suuressa vaarassa jo kuuden vuosikymmenen ajan. Palestiinalaisten veljiemme, siskojemme rauhallisen elämän mahdollisuudet ovat viimeistään nyt tuhotut!
Haluammehan jokainen taata, huolehtia palestiinalaisten tukena sen, että he saavat ihmisoikeutensa, elämisenmahdollisuut ensa omassa maassaan. Heillä on nälkä, heillä on jano, heidän lastensa kärsimys syventyy hetki hetkeltä, minuutti minuutilta!
He saavat syödäkseen vihaa ja tykkitulta, he saavat juodakseen likavettä pommien tuhoamista kaivoista, he saavat vaatteikseen savuavien raunioiden, heidän kotiensa savuvaipat!
Me emme halua pahaa kostettavan pahalla, uskomme kansojen, naapurusten väliseen rakkauteen, sillä viha synnyttää vain uutta vihaa.
Pyydämme, vetoamme teihin, antakaamme palestiinalaisille osoituksemme tuestamme heille, antakaamme rakkauttamme kärsiviä veljiämme, siskojamme kohtaan!
Pyydämme: Auta meitä auttamaan!
Osallistukaamme sankoin joukoin ilmaisemaan tukemme Palestiinan kansalle keskiviikkona!
Rauhaa, rauhaa, rauhaa Palestiinaan, rauhaa, rauhaa, rauhaa päälle maan!
Palestiinan solidaarisuusryhmä ryhmään kuuluvat mm. seuraavat järjestöt, muitakin on mukana:
Pysäyttäkää sota-verkosto
Rauhanpuolustajat
Sosialistiliitto
Arabikasojen ystävyysseura
Palestiina solidaarisuusverkosto
Palestiinalaisten siirtokuntayhdistys
Pand - Taiteilijat rauhan puolesta
vielä ehtii!
11
562
Vastaukset 11
- yksi Israelin ystävä
EU:kin on sitä mieltä, että Hamas on terroristijärjestö.
- karvatonalapää
Hamasia?
- -karvapää-
multikulttuuria, jossa kaikki voisivat elää sulassa sovussa, kunhan Israelin kansa muuttaisi pois...
- uskoa.
karvapää kirjoitti:
kyllä kannatan.
Olet siis pro-terroristi?
- Folio Mulder
Opettavat poikalapsensa sotimaan ja vihaamaan pienenä jo. Siitäpä sitten lähteä rauhaa rakentamaan.
- kyllä aikanaan
Mutta siihen ei taida kommareiden marssit vaikuttaa.
Loppuu sitten kun Israel katsoo antaneensa riittävästi kurinpalautusta naisten ja lasten seasta ammuskeleville pelkuriterroristeille.- Israelin armeija
karvapää kirjoitti:
eivät kumarra israelia.
Ei ole tekemässä maailman juutalaisvihaajille osoitettua pr-työtä. Haluavat vain turvata alueensa noilta raketteja siviilien seasta siviileihin ampuvilta pelkuriterroristeilta.
Ensi yönä taas...onnea terroristien metsästykseen!
- Voivoi..
Täten ilmoitan, etten osallistu roskamarsseille!
Ilmeisesti tarjoat tietoomme samalla sen sekasortoisen nihilistijoukon, jonka pääperiaatteena on Israelin valtion hävittäminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei81010Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109939
- 53892
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85812Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42766Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev152696- 62658
- 70576
- 95561
- 60524
- 52521
- 36509
- 35497
- 22486
- 26460
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31433Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408
