Olisi varmaan aiheellista määritellä, mtä Raamattukeskustelu voisi pitää sisällään. Kuka sen määrää, mistä täällä saa keskustella. Riitaisuus ei ole keskustelua sen sivistyneessä muodossa. Ihmisillä on erilainen käsitys Raamatun totuudesta. Se vaan on rikastuttavaa. Mutta joku vaan pitää valtaa käsissään ja määrittelee, että sinun käsityksesi ei nyt vaan sovi palstalle. Jos jotkin henkilöt saavat riehua palstalla ilman seuraamuksia, niin minä ainakin tiedän keinot, millä ne saadaan hiljaisiksi. Sen vuoksi tämäkin kommentaari poikkeaa aiheesta. Raamattukeskusteluun viitaten, voidaan puhua maailman vaarallisimmasta totuudesta.
Raamattukeskustelu
Vedättäjä2
13314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Täällä ei ilmeisesti ole kykyä keskustella itse asiasta. Tuo on päätelmä joka on syntynyt sangen
täsmällisten kokemuksien kautta. Raamattu voi muotoutua vihan ja vallan välineeksi väärissä käsissä. Tuo on yksi totuus raamatusta, kirjasta
jonka Rooman imperiumi tuotti, koostamalla sen,
kääntämällä sen, tekemällä siitä uskonnollisen lähdeteoksen, sekä levittämällä sitä voimakeinoin!
Itse tieto totuudesta kuitenkin "lepää" joillakin raamatun sivuilla, lähinnä vain uuudentestamentin puolella. Ja itse kunkin täytyy se itselleen selvittää joillakin keinoin.
Kun haluaa totuuden,
se yksin vie ihmisen vankilaan,
pitää haluta myös rakkautta
ja toisen ihmisen kunnioittamisen.
Matt. 10:8
Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa spitaalisia ja ajakaa pois pahoja henkiä. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa.
Luuk. 20:26
Niinpä he eivät kansan kuullen saaneet Jeesusta kiinni puheistaan. Jeesuksen vastaus sai heidät ymmälle, ja he vaikenivat. [Luuk. 19:48]
Joh. 1:16
Hänen täyteydestään me kaikki olemme saaneet, armoa armon lisäksi.
Joh. 16:24
Tähän asti te ette ole pyytäneet mitään minun nimessäni. Pyytäkää, niin te saatte, ja teidän ilonne on täydellinen.
Kol. 1:9
Siitä lähtien, kun saimme tästä kuulla, mekin olemme lakkaamatta rukoilleet teidän puolestanne ja pyytäneet, että te saisitte runsaasti hengellistä viisautta ja ymmärrystä ja tulisitte täydelleen tuntemaan Jumalan tahdon.
Viha lietsoo lisää vihaa.
Matt. 24:10
Monet silloin luopuvat, he kavaltavat toisensa ja vihaavat toinen toistaan.
Raamattu opettaa.
mutta älkää syntiä tehkö. Tietysti voisi tällä palstalla sanoa, että rakastukaa. Tuo samarialais- esimerkki oli hyvä hengellisessä mielessä. Raamattupalstalla on myös vaativa tehtävä; rakkaus totuuteen (2Tess.2 ). Sillä raamattu on totuuden kirja. Totuudesta vaan puuttuu usein toinen puoli. Paavalin kirjeessä puhutaan myös, että totuus iloitsee yhdessä rakkauden kanssa. Pitäisi olla myös rakkautta rakkauteen. Mikä ei tarkoita maailman rakkautta. Mutta (1Joh4:7) puhutaan kuitenkin lähimmäisen rakkaudesta."Rakkaani, rakastakaamme toinen toistamme, sillä rakkaus on Jumalasta ja jokainen, joka rakastaa on Jumalasta syntynyt ja tuntee Jumalan. Jne.Tämä on se kohta Huom!!!. missä Suni jää kiinni. Tästä jakeesta johtuu Teuvon melskaaminen. Hän ei kertakaikkiaan pysty kuuntelemaan tekstiä seitsemännestä jakeesta eteenpäin. Siis todella raamattukeskustelua, vaikkei Teuvon pitäisi tämän palstan herra olla?! Odottakaa kunhan Teuvo pääsee suksia voitelemasta. Tässä on se taistelu sana sanaa vastaan. Sen verran suotte vedätystä ja kärsivällisyyttä hyvät ystävät, niin näette totuuden paljastuvan.?
TS, on kotona ja kasvotusten sympaattinen, mutta kun hän ottaa kynän käteen jo alkaa saatanat lenteleen.
Olen kuullut että automaattikirjoitus olisi paholaisesta, jota TS käyttää, ja muutama muu.
Jatkan vielä,
Minäkin sain tuon taidon mutta, osasin sen vastaan ottaa Herraani kuunnellen, tuo automaattikirjoittajan henki tunnusti Jeesusta mutta kielisi samaan syssyyn.
Tai kaikki mitkä TS antaa ulos, se yritti minuakin samoilla eksyttää, mutta olin liian laiska sille hengelle.
1. Joh. 4:2
Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta. [1. Kor. 12:3; 1. Joh. 5:1]
2. Joh. 1:7
Maailmassa on nyt liikkeellä monia eksyttäjiä, niitä jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristusta ihmiseksi, lihaan tulleeksi. Siinä teillä on Antikristus, eksyttäjä.
Nämä jakeet nousi mieleeni vaikka en tuntenut Raamattua sen kummemmin, muistini pohjalta jotka olin hyvin pienenä kuullut isovanhemmiltani.
se on mahdollista? Jos TS käyttää ak:ta, niin missä kohtaa Raamattua hän on mennyt sitten pieleen. Tietääkseni hän ei ole varsinaisesti harrastanut mitään pimeyden oppeja. Eikä TS:n rakkauden torjuminen vielä riitä. Ei minullakaan mitään ongelmia kasvotusten ole. Mutta haluaisin asiat kuitenkin selvittää ennen ajan loppua, myös kasvotusten isommallakin porukalla. Asun alle sadan kilometrin päässä, niin äkkiäkö tuota hurauttaisi. En tiedä teistä muista, miten vihoissa olettekaan. Voihan sitä tunteissaan olla, mutta kristityn pitäisi itse malttaa mielensä maltin. Minusta voitaisiin keskustella vaikka em. mainitsemasta kohdasta (1Joh.4). Keskustelussa pitäisi olla puheenjohtaja ym. Minä en hänen tuomioitaan pelkää, niinkuin hän itse opettaa:"Älä heitä pelkää." ?
1. Seurakunta.
2. Jumalan liitto, eli veri.
3. Rakkaudettomuus.
4. Anteeksiantamattomuus.
5. Viattomuus.
Ja tuo henki antaa Raamatun tietouden,
mutta rakkaus puuttuu,
minulla on kokemusta tuosta hengestä.
Ja mitä TS kirjoittaa,
vastaa just tuota tietoa minkä minäkin läpi kävin.
1. Joh. 4:2
Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta. [1. Kor. 12:3; 1. Joh. 5:1]
2. Joh. 1:7
Maailmassa on nyt liikkeellä monia eksyttäjiä, niitä jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristusta ihmiseksi, lihaan tulleeksi. Siinä teillä on Antikristus, eksyttäjä.
mainitsin tuosta Johanneksen ensimmäisestä kirjeestä ,neljättä lukua! Siinä kerran luettiin TS:n kanssa koko lukua, ettei vaan irroiteta yksittäisiä jakeita kokonaisuudesta. Seitsemännellä jakeella TS suuttui armottomasti, niin että halvaannuin paikalleni ja ruumiini kylmeni. Odotin vain, että luettaisiin luku loppuun,. Mutta TS ei kestänyt kuulla tuota rakkausosiota. Siinä mainitaan, että Jumala on rakkaus ja joka ei rakasta, sillä ei ole Jumalaa. Meidän olisi pitänyt myötä elää hänen kanssaan nuiden kauniiden jakeiden myötä. Mutta sainkin päälleni vihat, vaikken sanonut muutakuin, että voitaisiinko lukea kuitenkin loppuun. Tiedän myös noista automaattkirjoituksista ja henkivalloista jotain. On niin oma paha lukunsa, että käsitelkööt joku muu niitä aiheita.
Tietenkin jos haluat välttämättä ymmärtää jotta nimenomaan totuuteen ei kuulu rakkaus, niin silloin
asian saa näyttämään vaikka miltä ja myös siltä jota tuossa edellä kirjoitit.
Mutta jätän nyt sinulle yhden mahdollisuuden olla oikeasti jotakin toista mieltä. Siis jos haluat.
Eräässä Raamattupiirissä tutkimme Joh.kirjeet kokonaisuudessa.
Tein illan keskusteluista yhteenvedon.
--
Saanen vähän kertoa, mistä keskustelimme.
Kannattaa tutustua näihin kirjeisiin kokonaisuudessaan.
”Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää” (1. Joh. 3:7).
JOHANNEKSEN KIRJEIDEN TAUSTAA
Apostoli Johannes kirjoitti evankeliuminsa johdattaakseen ihmisiä uskoon.
Johanneksen kirjeiden tarkoitus taas oli ja on vahvistaa kristittyjä torjumaan harhaopit, jotka kielsivät Jeesuksen todellisen ihmiseksi tulon (inkarnaation)ja jumaluuden (vrt. JDS –oppi, jehovantodistajat ym harhaopettajat nykyisin!).
Apostoli Johannes kirjoitti kirjeet Efesosta joskus 80-tai 90-luvulla.
Johanneshan oli Jeesuksen serkku ja Jeesus jätti ristillä äitinsä Johanneksen hoiviin.
Jossain vaiheessa he sitten muuttivatkin Efesoon.
JOHANNEKSEN KIRJEIDEN SISÄLTÖ
Vähän Aasian seurakunnissa vaikutti harhaopettajia (”antikristuksia” 1. Joh. 2:18, 19), aiheuttaen niille vakavan vaaran.
Jeesuksen jumaluuden (1. Joh.5:20) kieltämisen ohella harhaopettajat myös kielsivät Jumalan Sanan ja käskyjen sitovuuden kristittyjen elämässä.
He edustivat todennäköisesti alkavaa gnostismia.
1-2 Jh:ssa vastutetut harhaopit ovat lähimain samoja kuin 2. Piet:ssa Ja Jd:ssa vastustetut:
--”Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus...Kuka ikinä kieltää Pojan, hänellä ei ole Isääkään.” (1. Joh. 2:22)
--”...harhaoppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät ostanut.” (2. Piet.2:1)
--”...jumalattomia, jotka kieltävät meidän...Herramme Jeesuksen Kristuksen.” (Juudas 4)
Kirjeissä esiintyy paljon vastakohtaisuuksia; valkeus~pimeys, elämä~kuolema, rakkaus~viha, totuus~valhe.
Johannes kehoittaa meitä pitämään Raamatun Sanan ainoana opin ja elämän ohjeena ja vaeltamaan rakkaudessa (2. Joh. 9,10).
Tämä päivän peloittavien näkyjen edessä ja harhaoppien keskellä evankeliumi on ilosanoma. Se on vastalääke pelolle. Johannes kehoittaakin meitä iloitsemaan; ”..Tämän me kirjoitamme, että meidän ilomme olisi täydellinen” (1. Joh. 1:4).
”Alakuloinen sydän on herkkupala saatanalle”.
ENTÄ ME?
Kautta aikojen on ollut eksyttäjiä.
Mitä me voisimme tehdä harhaoppien estämiseksi? Mikä on meidän vastuumme?
Sanoohan Raamattu, että Jumala itse lähettää väkevän eksytyksen, jotka eivät ota vastaan rakkautta totuuteen (2. Tess. 2:10-12)
Opetuslapset kysyivät Jeesukselta hänen tulemuksensa ja maailman lopun merkkejä (Matt.24). Jeesus varoittaa:
”Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä” (Matt. 24:4)....vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin” (jae 24).
Miten voimme tunnistaa tämän päivän eksyttäjät?
On koeteltava henget, ovatko ne Jumalasta (1. Joh. 4:1-6)
On pysyttävä Kristuksen opissa (2. Joh. 9). ”Te eksytte, kun ette tunne kirjoituksia..”
Meidän ei tule suosia vääriä oppeja.
Raamatun Sanan tuntemus on siis ensiarvoisen tärkeätä!
Kannattaa tulla yhteen tutkimaan Raamattua ja rukoilemaan ja näin saada rohkaisua yhteisestä uskosta.
Mitä haet tuolla kysymykselläsi. Vähän peitellysti esittelet kyssäreitäsi. Ole vaan ihan avoin ja kerro, mitä haluat haastaa. Annat vain yhden mahdollisuuden? Mitäs jos minä en antaisi sinulle yhtään mahdollisuutta ,ja kävisin piilosta sinua tuikkimaaan. Taidat olla pelkuri??
Vaivaidu nyt edes vähän ymmärtämään ja lukemaan viestejä, siis kuten yleensä aikuisilla on tapana se tehdä. Sinulle tuota viestissä olevaa asiaa en esittänyt. Vai onko sinullakin täällä tapana keskustella itsesi kanssa niin kiivaaasti ettet edes huomaa itseäsi. ;)
Yleistä tietoa vähän väliin; Jos joku kirjoittaa nimimerkkinsä suojissa, niin miten se voi edes olla "piilosta tuikkaaamista"? Ja itselläsi kyllä näyttää olevan valtava tarve ja halu kivittää ihmisiä vihallasi. Miksi sinä vihaat ihmisiä?
Lohduksi sinulle riivatulle.
Saat toki sinäkin nyt yhden mahdollisuuden kertoa jotta mikä tai kuka/ketkä sinua riivaa?
Löydyithän sinä täältä. Hyvä että tulit jollakin tavalla esille. Itse piiloudut vihasi taakse tai jonkin ongelmasi. Tarkoitus ei ole vihata , vaan saada keskustelemaan , ei nokittelemaan. Voin kyllä kääntää sinulle toisenkin posken. Ehkä et ole ymmärtänyt tekstistäni, mikä päämääräni on? Olen pyrkinyt ratkaisemaan erästä työlästä ongelmaa, mikä täällä esiintyy. Ja se on juuri ratkea massa ja olet jossain suhteessa joutunut kait tulilinjalle syyttä? Anteeksi jos olet kokenut jotain epämieluista. Siunausta.