raamatun pohjalta mitään kenellekään, kun koko kirja sekava ja ristiriitainen. Ei oikeastaan ole päätä eikä häntää.
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/raam1.html
Miten voi opettaa...
5
331
Vastaukset
- voi opettaa
Sekavuudessa ja ristiriitaisuudessa se vahvuus onkin. Voi opettaa mitä hyvänsä ja aina sille joku esikuva löytyy Raamatusta. "Raamatun pohjalta" opettaminen tarkoittaa että opetetaan omaa ajatusta/maailmankuvaa ja etsitään sille oikeutus Raamatusta.
- oijuhgfhj
eri tavalla kuin ne ovat Raamatussa.
Monissa kohdissa on väärät numerot, koko lukua ei ole luettu vaan on keskitytty vain yhteen kohtaan.
Lisäksi maalaisjärjellä kumoaa jo useat linkin esittämät väitteet.- lukee:
"Lähde: Raamatun suomennos 1933, 1938. Luku- ja säenumerointi saattaa vaihdella suomennoksen versiosta riippuen."
- oiujhghj
lukee: kirjoitti:
"Lähde: Raamatun suomennos 1933, 1938. Luku- ja säenumerointi saattaa vaihdella suomennoksen versiosta riippuen."
ainoa asia mihin minun väitteeni perustuu.
oiujhghj kirjoitti:
ainoa asia mihin minun väitteeni perustuu.
Usko ihan mihin haluat. Kunnioitan sinua ja elämänkatsomustasi ja toivon, ettet koskaan joudu uskostasi luopumaan. Tässä ei ole kyse siitä, mitä raamatussa kenenkin mielestä sanotaan. Sinulle ehkä tutuimmin termein on nyt lähinnä kyse lähetyskäskystä ja sen toteuttamisesta Suomen koululaitoksessa.
Ei kenelläkään ole oikeus opettaa toisten lapsille omaa uskontoaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712983
- 462604
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322245- 792158
- 951966
- 321732
- 121546
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171497Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil271308