Ihmisyksilöt eivät ole toisistaan riippumattomia, rationaalisesti omia intressejään ajavia atomeja. Liberalismi on tuhonnut yhteisöllisyyden. Siksi yhteiskunnat, jotka liberalismi on hapattanut, tuhoutuvat nyt 2000-luvulla kun liberalismin perustana oleva globaali markkinatalous luhistuu.
Yhteiskunta on enemmän kuin
7
1493
Vastaukset
- libjuutas
Mutta kuinka paljon ?
- Apua!
Ohut valtio on huono valtio. Ohuessa valtiossa ei ole ketään puolustamassa pientä kansalaista globaalien markkinavoimien jyräykseltä.
- teetän
rannekelloni takkiraudasta.
- luo kannatuspohjaa
sosialismin epäonnistuminen eu:ssa luo kannatuspohjaa liberalismille
- ...
Ei liberalismi tarkoita sitä, etteivät ihmiset saisi tai voisi toimia yhdessä. Liberalismi pyrkii vain huolehtimaan, että se tapahtuu vapaaehtoisesti, eikä niin, että yksiosapuolista aseella uhaten suostuttelee muut toimimaan, koska se on "yhteiskunnan parhaaksi".
- olakkovaiei
.....ymmärrän.
- säästökuuri alkaa
Ne kunnat joissa on virkamiehiä väkilukuun (tai avustettaviin) nähden paljon, joissa taiseen ja kulttuuriin törsäillään, niiden kuntien valtionapuja on leikattaja ja pakotettava nämä kunnat IRISANOMAAN VIRKAMIEHIÄ
Kunnat puntariin, missä on julkiset menot/virkamiesten määrä liian suuri, sieltä on leikkaukset aloitettava
Nyt tämän kehityskulun tulee sanelemaan tuleva lama
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865381
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744719Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314670Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3702114- 971756
- 991627
- 2571507
- 3561222
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581054- 2001021